آمریکا مجوز انتقال میلیاردها دلار بمب و هواپیماهای جنگنده به اسرائیل را صادر کرده است

طبق گزارش‌ها، آمریکا در روزهای اخیر مجوز انتقال میلیاردها دلار بمب و هواپیماهای جنگنده به اسرائیل را صادر کرده است.

روزنامه واشنگتن پست ابتدا خبر صدور این مجوز را منتشر کرد و خبرگزاری رویترز در گزارش‌ جداگانه‌ای به نقل از منابع خود این خبر را تائید کرد.صدور این مجوز در حالی صورت گرفته که دولت آمریکا در هفته‌های اخیر به طور علنی نگرانی خود را در مورد حمله نظامی پیش بینی شده اسرائیل به رفح ابراز کرده است.کاخ سفید از اظهارنظر در باره صدور مجوز برای انتقال این تسلیحات خودداری کرده است.

منابع خبرگزاری رویترز با تائید گزارش واشنگتن پست گفتند بسته تسلیحاتی آمریکا جدید شامل بیش از ۱۸۰۰ بمب ۹۰۰ کیلوگرمی مارک ۸۴ و ۵۰۰ بمب ۲۲۰ کیلوگرمی مارک ۸۲ است.اسرائیل در حال حاضر با انتقاد شدید بین المللی به دلیل ادامه بمباران خود در غزه مواجه است.

یولاند نل، خبرنگار خاورمیانه‌ای بی‌بی‌سی می‌گوید دولت آمریکا اخیرا با درخواست‌هایی مبنی بر قطع کمک‌های نظامی یا اعمال شرایط جدید به صدور جنگ افزار به اسرائیل مواجه است.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌افزاید گفته شده در بازدید اخیر یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل از واشنگتن، او فهرست بلندبالایی از تسلیحات آمریکایی را ارائه کرده است که به دنبال تامین سریع آنها بوده است.

به گفته مقامات آمریکایی و به نقل از گزارش‌های رسانه‌ها، بسته تسلیحاتی جدید برای اسرائیل شامل بیش بمب‌های چند منظوره است.همچنین گفته شده ۲۵ فروند جنگنده اف-۳۵ که قبلاً توسط کنگره تایید شده بود، در اختیار اسرائیل قرار خواهد گرفت.

واشنگتن سالانه ۳.۸ میلیارد دلار به متحد دیرینه خود کمک نظامی می‌کند. اما برخی از دموکرات‌ها و گروه‌های آمریکایی عرب تبار از حمایت شدید دولت جو بایدن از اسرائیل انتقاد کرده‌اند.

جو بایدن روز جمعه گفت «دردی» را که بسیاری از آمریکایی‌های عرب تبار بر سر جنگ غزه و حمایت ایالات متحده از اسرائیل و حمله نظامی آن احساس می‌کنند، درک می‌کند با این حال، او با وجود اختلاف فزاینده عمومی با نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرد که به حمایت خود از اسرائیل ادامه خواهد داد.

آقای بایدن در هفته‌های اخیر از عملکرد آقای نتانیاهو انتقاد کرده و گفته است رویکرد نخست وزیر اسرائیل در جنگ غزه به اسرائیل آسیب رسانده است.او گفته است حمله به رفح برای آمریکا قابل قبول نیست، با این حال تاکید کرده کشورش از اسرائیل همچنان حمایت و دفاع خواهد کرد.

اخیرا شورای امنیت سازمان ملل متحد برای اولین بار موفق شد، شش ماه بعد از آغاز جنگ در غزه و کشته شدن بیش از ۳۰ هزار فلسطینی، قطعنامه‌ای را برای آتش‌بس در غزه تصویب کند. بی بی سی

اینرا هم بخوانید

افزایش دستمزد ها  فوری.ادامه اعتراضات همکاران بر سر دستمزد

کانال تلگرامی « شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت»:افزایش دستمزد ها فوریادامه اعتراضات همکاران بر …