آمریکا ‘ممکن است مسئول بمباران غیرنظامیان موصل باشد’

یک ژنرال ارتش آمریکا می گوید که نیروهای ائتلاف ضدداعش “احتمالا” در حمله هوایی روز ۱۷ مارس در غرب موصل که می تواند باعث مرگ بیش از ۱۰۰ نفر شده باشد نقش داشته اند.استفان تانزند گفت که آمریکا در آن روز حملاتی هوایی در این بخش از عراق انجام داد.

او گفت که “دست کم شانس قابل توجهی” وجود دارد که آمریکا مسئول آن “واقعه ناخواسته در جنگ” باشد.

اما او گفت همچنین ممکن است که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ساختمان محل انفجار را بمبگذاری کرده باشد.

بنابه گزارش ها در آن تاریخ خانه ای در محله جدیده در غرب موصل هدف حمله ای هوایی قرار گرفت. علت آن حمله هوایی حضور تک تیراندازان و تجهیزات داعش اعلام شد.

شاهدان عینی گفتند که داعش قبلا حداقل ۱۴۰ غیرنظامی را به داخل این خانه برده بود تا به عنوان سپر انسانی استفاده کند و ساختمان را بمبگذاری کرده بود.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم که درحال بازدید از بغداد است دیدگاه ژنرال تانزند را منعکس کرد و گفت که تحقیقات “تا حدودی باعث رفع ابهام خواهد شد.”

مارک میلی گفت: “کاملا ممکن است داعش آن ساختمان را منفجر کرده باشد تا ائتلاف را مقصر بشناسد و عملیات موصل و حملات هوایی را با تاخیر روبرو کند.”

اما او افزود: “ممکن است که حمله هوایی ائتلاف مسبب آن بوده باشد.”

ارتش عراق این مساله را که مرگ غیرنظامیان در اثر حمله هوایی ائتلاف بوده را رد می کند و می گوید “نشانه ای” از حمله هوایی نیافته بلکه آثار انفجار یک وسیله نقلیه در محل به جا مانده است.

سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه در گزارشی گفت به نظر می رسد ائتلاف تحت رهبری آمریکا در برداشتن گام های احتیاطی لازم برای جلوگیری از مرگ غیرنظامیان در جریان نبرد موصل به خوبی عمل نکرده است.

+ نگرانی عفو بین الملل از حملات هوایی به موصل

این گروه شواهدی یافته که به “روندی نگران کننده” از حملات هوایی در شهر موصل عراق اشاره دارد به طوری که “خانه هایی را که اعضای کامل خانواده ها در آن بودند” ویران کرده.

رئیس حقوق بشر سازمان ملل به همین دلیل خواستار بازبینی تاکتیک های مورد استفاده ائتلاف شده است.

زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفت که اجساد مردم در خانه هایی که گزارش شده بود داعش غیرنظامیان را در آنها به عنوان سپر انسانی اسیر کرده بود و بعدا هدف حملات هوایی قرار گرفت کشف شده است.

او ائتلاف را ترغیب کرد از این “تله” پرهیز کند و قوانین بین المللی را مراعات کند.

مقام های آمریکایی می گویند که مقررات جنگی عوض نشده و آنها از استانداردها برای حفاظت از جان غیرنظامیان عدول نکرده اند.

ژنرال تانزند گفت: “هرچند شرکای ما و ائتلاف مرتکب اشتباهاتی شده اند که به غیرنظامیان آسیب رسانده اما ما هرگز و حتی یک بار هم غیرنظامیان را هدف نگرفته ایم.”

نبرد برای پایان اشغال موصل از سوی داعش پنج ماه پیش شروع شد و نواحی شرقی آن در این فاصله آزاد شده است. اما غرب موصل صحنه نبردهای خیابانی است.

بیش از ۲۸۶ هزار غیرنظامی در جریان نبردها از شهر گریختند اما خیلی ها به توصیه دولت در خانه هایشان مانده اند.

براساس اطلاعاتی که به تایید سازمان ملل رسیده از ۱۷ فوریه تا ۲۲ مارس که دولت در نیمه غربی موصل عملیات انجام داد حداقل ۳۰۷ نفر کشته و ۲۷۳ نفر دیگر زخمی شده اند.

گزارش هایی از حمله تک تیراندازان داعش به غیرنظامیانی که سعی می کنند از این محلات بگریزند منتشر شده است.

آقای زید حملات داعش به غیرنظامیان و استفاده این گروه از مردم به عنوان سپر انسانی را با قوی ترین عبارات محکوم کرده است.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

حملات شدید اسرائیل به غزه، آمریکا. سالیوان، توافق بر سر “خطوط کلی” آتش‌بس موقت

در ادامه حملات نیروهای اسرائیلی به مناطق مختلف غزه،‌ درگیری‌های شدیدی در خان یونس در …