آمریکا و سه کشور اروپایی: ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد

وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، و ایرلند شمالی روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک گفتند ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.

در این بیانیه که به مناسبت دهمین کنفرانس بازبینی معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای، ان‌پی‌تی، منتشر شده این چهار کشور غربی ضمن ابراز تاسف از اینکه ایران هنوز از فرصت موجود برای بازگشت به اجرای کامل برجام استفاده نکرده، از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به اجرای کامل برجام و همچنین اجرای قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت بازگردد.

وزیران خارجه هر چهار کشور همچنین از تهران خواسته‌اند طبق موافقتنامه پادمان‌های الزامی‌اش در چارچوب ان‌پی‌تی، فورا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند تا به مسائل مرتبط با مواد و فعالیت‌های هسته‌ای احتمالی گزارش‌نشده‌اش رسیدگی شود.

آنها در بخش دیگری از بیانیه خود از ان‌پی‌تی به عنوان سنگ‌بنای رژیم منع گسترش تسلیحات هسته‌ای و معاهده‌ای غیر قابل جایگزینی و حیاتی برای نظم قانون‌محور بین‌المللی یاد کرده‌اند.

طبق بیانیه این چهار کشور غربی، تسلیحات هسته‌ای باید در خدمت مقاصد دفاعی، بازداشتن تهاجم، و جلوگیری از جنگ باشند و استفاده یا تهدید به استفاده از این تسلیحات به منظور اقدام قهرآمیز نظامی و ایجاد رعب و وحشت محکوم است.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

نماینده سازمان ملل از عدم حضور زنان در نشست آتی با طالبان در دوحه دفاع کرد

روزا اُتونبایوا، مقام ارشد سازمان ملل متحد در افغانستان از عدم حضور زنان افغان در …