آمریکا ۱۴ مقام ایرانی را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرد

وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که در روز بین‌المللی گرامی‌داشت یاد قربانیان تروریسم (۲۱ اوت)، ۱۴ مقام ایرانی از جمله یکی از روسای سابق زندان اوین را به خاطر نقض حقوق بشر مشمول محدودیت‌های صدور ویزا می‌کند.

بیانیه این وزارتخانه از حکومت ایران به عنوان بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان نام برده است و می‌گوید که این ۱۴ نفر به همراه اعضای درجه یک خانواده‌شان اجازه ورود به خاک ایالات متحده را ندارند.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، چنین اقدامی این پیام را به بسیاری از قربانیان ایران در سراسر جهان مخابره می‌کند که ما خواستار پاسخ‌گویی کسانی هستیم که خشونت و وحشت می‌آفرینند.

این بیانیه در ادامه از حجت الله خدایی سوری، رئیس سابق زندان اوین تهران، نام می‌برد و عنوان می‌کند که زندان اوین هم‌معنای شکنجه و مظالم دیگر در حق شهروندان ایرانی است، جایی که برای سرکوب مخالفان صلح‌طلب جمهوری اسلامی و خارجی‌هایی که به گروگان گرفته شده‌اند، استفاده می‌شود.

حجت الله خدایی سوری پیش از این نیز مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا شده بود. این اتحادیه تاکید داشته که خدایی سوری در موارد متعددی از نقض حقوق بشر در زندان اوین مسئول بوده است. وی اما هم‌اکنون عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی است.از رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی در دو روز گذشته ٨ نفر را در زندانهای قزلحصار و شیراز اعدام کرد

امروز یکشنبه سی و یکم تیرماه، حکم چهار زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط …