ائتلاف به رهبری آمریکا: یک مرکز فرماندهی داعش در غرب موصل منهدم شد

ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه داعش روز شنبه اعلام کرد که نیروهای این ائتلاف نظامی ساختمانی را در یک مجموعه پزشکی در غرب بغداد، که گمان می‌رود به مرکز فرماندهی گروه داعش تبدیل شده است، منهدم کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز ضمن اعلام این خبر نوشت، با این حال گروه افراطی داعش این ارزیابی ائتلاف را به چالش کشیده و با انتشار بیانیه‌ای در اینترنت گفته است که در اثر این حملات ۱۸ نفر، که بیشتر آنها زن و کودک هستند، کشته شده‌اند.

رسانه‌های مستقل دسترسی به مناطق غرب شهر موصل، مانند دیگر مناطق عراق یا سوریه که همچنان در تصرف پیکارجویان داعش هستند، ندارند و تایید یا تکذیب چنین ادعاهایی برای آنها امکان پذیر نیست.

ائتلاف بین المللی در بیانیه‌ای گفته است که موفق شده از طریق عملیات شنود و تجسس اطلاعاتی دریابد که داعش از این ساختمان برای امور پزشکی و درمانی استفاده نمی‌کرد و غیرنظامیان امکان دسترسی به آن را نداشتند.

به نوشته رویترز، حمله امروز در پی دریافت گزارش‌هایی درباره اقدامات داعش برای نفوذ در مناطق و مراکز غیرنظامی در غرب موصل و انبار کردن سلاح در بیمارستان‌ها، مدارس، مساجد و کلیساها صورت گرفته است.

از موصل به عنوان مرکز خلافت خودخوانده داعش در عراق یاد می‌شد و به دنبال آغاز عملیات بازپس‌گیری آن در ۲۶ مهر ماه، مناطق شرقی شهر آزاد شده و پیکارجویان داعش اکنون در غرب شهر تحت محاصره هستند.

موصل دومین شهر بزرگ عراق است که در روزهای آغازین تحرکات داعش در سال ۲۰۱۴ اشغال شد و برآورد می‌شود حدود ۶۵۰ هزار غیرنظامی هنوز در آن شهر ساکن باشند، که داعش از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

سازمان ملل: نزدیک به یازده میلیون افغان در داخل و بیرون از افغانستان آواره هستند

تعدادی از مهاجرین افغان که از پاکستان به افغانستان برگشت داده شده اند کمشنری عالی …