اتحادیه اروپا، آمریکا نمی‌تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند

اتحادیه اروپا روز یکشنبه اعلام کرد که آمریکا نمی‌تواند از مسیر آنچه «مکانیسم ماشه» خوانده می‌شود و در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی پیش‌بینی شده، تحریم‌های بین‌المللی جدیدی علیه ایران وضع کند.

یک روز پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا مقابل خبرنگاران گفته بود که واشنگتن قصد دارد پس از عدم موافقت شورای امنیت سازمان ملل با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، مکانیسم ماشه را فعال کند.

ایالات متحده آمریکا و متحدانش در منطقه از این موضوع نگران هستند که با پایان تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر، ایران آزادانه دست به خرید و فروش تسلیحات جنگی بزند و با این کار صلح و ثبات منطقه را به خطر بیندازد.

اصرار ترامپ برای استفاده از این مکانیسم در حالی است که ایران می‌گوید ایالات متحده پس از خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی دیگر حق دخالت و استفاده از مفاد این پیمان را ندارد.

چین و روسیه، دو عضو دارنده حق وتو در شورای امنیت در این موضوع از ایران حمایت می‌کنند و اتحادیه اروپا نیز هفته گذشته اعلام کرد که حاضر به حمایت از طرح آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نیست.

خبرگزاری آلمانی «DPA» به نقل از سخنگوی جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد با توجه به آنکه واشنگتن در ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی بطور یکجانبه از برجام خارج شده و پس از آن نیز در هیچ برنامه و فعالیتی مرتبط با برجام شرکت نکرده، دیگر نمی‌توان این کشور را عضوی از این پیمان دانست و «به همین دلیل آمریکا دیگر در جایگاهی نیست که بتواند از سازو کارهایی استفاده کند که برای شرکت کنندگان در برجام در نظر گرفته شده است.»

برخی تحلیلگران بر این باورند که اصرار دونالد ترامپ بر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران از آن روست که او در آستانۀ انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، سعی دارد با ایجاد یک چالش سیاسی جدید خارجی، بر مشکلات سیاسی داخل کشورش سرپوش گذاشته و به این ترتیب شانس خود را برای انتخاب دوباره در ماه نوامبر افزایش دهد.یورونیوز

اینرا هم بخوانید

بازداشت مجدد چند معترض به اتهام «شعارنویسی و تخریب بنرهای تبلیغاتی» در استان بوشهر

تسنیم به نقل از حیدر سوسنی فرمانده انتظامی استان بوشهر از بازداشت مجدد چهار نفر …