اتهامات رئیس سازمان خصوصی چیست؟

 

ابتدای دی ماه امسال نامه تعدادی از نمایندگان مجلس به رئیس قوه قضائیه برای ممنوع الخروجی رئیس سازمان خصوصی سازی به امضای ۵۰ نفر از نمایندگان رسید و امروز نماینده تبریز خبر از صدور این حکم داده است.

وب یایت رویداد 24: احمدعلیرضا بیگی نماینده تبریز و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی امروز اعلام کرد که حکم ممنوع الخروجی میرعلی اشرف پوری حسینی معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی سازی صادر شده است. این در حالی است که یک منبع آگاه در سازمان خصوصی سازی به رویداد۲۴ گفته این خبر صحت ندارد و باید مستندات آن ارائه شود.

احمد علیرضا بیگی نماینده تبریز که نخستین بار این خبر را منتشر کرده، به خبرنگار رویداد۲۴ می‌گوید: این موضوع به درخواست نمایندگان مجلس انجام شد تا آقای پوری حسینی در خصوص ابهام برخی از موارد خصوصی‌سازی در دسترس باشد، بنابراین حکم ممنوع الخروجی ایشان صادر شده است.

علیرضا بیگی همچنین در پاسخ به اظهارات منابع آگاه در سازمان خصوصی سازی گفته این سازمان مرجع قوانین حقوقی نیست و مقام قضایی باید پاسخگوی آن باشد، ضمن اینکه این حکم در تهران صادر شده و دادستان و شعبه رسیدگی کننده به پرونده در تهران دستور ممنوع الخروجی پوری حسینی را صادر کرده‌اند.

به گزارش رویداد۲۴ ابتدای دی ماه نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه درخواست ممنوع الخروجی رئیس سازمان خصوصی سازی و رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده‌ها را داشتند.

علیرضا بیگی: حکم ممنوع الخروجی پوری حسینی در تهران صادر شده است

پوری حسینی در شکایت نمایندگان متهم به اهمال منجر به تضییع اموال عمومی شده بود. اشاره نمایندگان به خصوصی‌سازی‌های دوران مدیریت پوری حسینی بود.

واگذاری مجتمع گوشت اردبیل

واگذاری مجتمع گوشت اردبیل به شخص پوری حسینی یکی از مواردی بود که نمایندگان به آن انتقاد داشتند. آنگونه که علیرضابیگی درباره این واگذاری گفته پوری‌حسینی به عنوان رئیس سازمان خصوصی‌سازی شرکتی را به بخش خصوصی واگذار کرده که خود به عنوان شخصیت حقیقی خریدار آن شرکت بوده است.

پوری حسینی البته پاسخ داده بود که زمانی مجتمع صنعتی گوشت اردبیل خریده که از خصوصی سازی کنار رفته و پس از خرید شرکت، دوباره به سازمان خصوصی سازی بازگشته است!

دادستان اردبیل درباره این پرونده ورود کرده بود و خبر داده بود که این پرونده مفتوح و موضوع در حال رسیدگی است. او همچنین گفته بود پوری حسینی از نظر دستگاه قضایی بدهکار است.

واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال

پرونده واگذاری پرابهام آلومینیوم المهدی و هرمزال از دیگر مواردی بود که سازمان خصوصی سازی در آن متهم به تضییع حقوق بیت‌المال شده بود. احمد توکلی درباره واگذاری هرمزال گفته بود: «این‌ها آمدند نام هرمزال را که از سال ۸۸ افتتاح شده و تا سال ۹۴، به مدت هفت سال تولید داشته و صد‌ها هزار تن شمش تولید کرده بود، گذاشتند (طرح) و قیمت‌گذاری آن را بر اساس اجزاء آن انجام دادند؛ یعنی گفتند این ماشین‌آلات فلان مبلغ می‌ارزد، این سوله فلان قیمت ارزش دارد و دست آخر همه این‌ها را جمع زدند و گفتند هرمزال این مقدار ارزش دارد؛ درحالی که قیمت‌گذاری عقلایی باید اینچنین باشد که محاسبه کنند اگر کسی بخواهد این کارخانه را همین الان بسازد، ماشین‌آلات دست دوم هم سن این ماشین آلات را از اروپا وارد کند، همین سوله را بسازد چه قیمتی تمام می‌شود.»

توکلی همچنین گفته بود رد پای ثروت هنگفتی که یک معاون وزیر اقتصاد به دست آورده است را در شرکت المهدی پیدا کرده‌ایم.

واگذاری کشت و صنعت مغان

میرحمایت میرزاده نماینده گرمی درباره ابهامی واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان توسط سازمان خصوصی‌سازی به رویداد۲۴ گفته بود وضعیت واگذاری‌ها توسط شرکت خصوصی‌سازی مشخص نیست و فرآیند واگذاری‌ها هم اعلام نمی‌شود؛ این مورد در واگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروی مغان پیش آمده و سازمان خصوصی بدون اینکه حریم عشایر را مشخص کند، مجتمع به همراه همه زمین‌ها به یک خریدار را واگذار کرده است.

واگذاری ماشین سازی تبریز

استاندار پیشین آذربایجان شرقی درباره واگذاری ماشین سازی تبریز گفته کارخانه را ضررده کردند و در حالی که ارزش آن ۵ هزار میلیارد، بود آن را به قیمت ۱۷۰۰ میلیارد تومان به کسی فروختند که ۴ کلاس سواد هم ندارد و بعد از فروش متوجه شدیم کارخانه به کسی فروخته شده که نه تنها اهلیت لازم را ندارد، بلکه یک اخلالگر ارزی است که طی سال‌های ۹۴ تا ۹۷، قریب به نیم‌میلیارد دلار ارز دولتی دریافت کرده است.

آنگونه که علیرضابیگی گفته خریدار ماشین سازی تبریز با خریدار مجتمع نیشکر هفت تپه ارتباط سازمان‌یافته داشته و هر دو سابقه جعل و دسیسه داشته‌اند.

واگذاری نیروگاه اصفهان

بر اساس توضیحات احمد علیرضابیگی نیروگاه اصفهان توسط سازمان خصوصی سازی به یکی از اقوام یکی از مسئولان وقت وزارت نیرو فروخته شده و فردی که نیروگاه اصفهان را برای واگذاری قیمت‌گذاری کارشناسی کرده، امروز مدیر آن مجموعه شده است.

نمایندگان مجلس اکنون از پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی به خاطر این واگذاری‌ها و چندین مورد دیگر شکایت کرده‌اند. نتیجه بررسی شکایت هنوز مشخص نیست اما فعلا گفته شده پوری حسینی ممنوع الخروج شده است.

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۷ زندانی را در بیرجند اعدام کرد

«حال‌وش» گزارش داده در پی انتقال ۱۰ زندانی به بند قرنطینه اجرای حکم در زندان …