گزارشات رسانه های حکومتی در باره ریزش پلاسکو

 

مجتبی خالدی  سخنگوی اورژانس حکومت گفت: ساختمان‌های اطراف پلاسکو تخلیه شده‌اند، اما احتمال ریزش آنها وجود دارد.در حال نزدیک شدن به محبوس‌شدگان هستیم.

  در حال حاضر نیروهای امدادی  سعی در جداسازی قسمت نمای ساختمان از میان آوار دارند.

وی با تاکید بر اینکه تعداد مصدومان از شب گذشته تاکنون تغییری نکرده و مصدوم جدیدی از زیرآوار بیرون نیامده است، ادامه داد: از 4 نفر از 33 مصدوم منتقل شده به بیمارستان‌ها همچنان در بیمارستان حضور دارند.

وی همچنین گفته است  «بهنام میزاخانی» آتش‌نشانی که روز گذشته به دلیل سوختگی 70 درصد در بیمارستان مطهری بستری شده بود؛ به شهادت رسید.

 

جلال ملکی با بیان اینکه هنوز به هیچ یک از محبوس شدگان دست نیافته‌ایم، گفت: با تلاش ماموران و کار مداوم جرثقیل‌های حاضر در محل دو ستون سنگین حدودا 60 تنی از روی آوارها برداشته شد.

وی ادامه داد: با برداشته شدن این دو ستون دسترسی به سایربخش‌ها راحت‌تر شده به نحوی که بیل مکانیکی و دستگاه لودر وارد آوار شدند تا آوار برداری فیزیکی انجام شود.

09:42/ طبقات منفی پلاسکو مملو از پارچه است/ شعله‌ها همچنان زبانه می‌کشد

سعید شریف‌زاده؛ مدیرعامل آتش‌نشانی تهران در خصوص آخرین اقدامات آواربرداری و نجات آتش‌نشانان گرفتار در زیر آوار گفت: آمار دقیقی از کسانی که زیر آوار هستند؛ وجود ندارد.

وی با بیان اینکه طبقات منفی یک و منفی دو مملو از پارچه است، ادامه داد: هر آواری که بر می‌داریم اکسیژن به کانون آتش می‌رسد و باعث شعله ور شدن آن می‌شود، لذا نمی‌توانیم بگوییم،  این دودها کی به پایان می‌رسد.

شریف‌زاده عنوان کرد: از شب گذشته دو تونل زده شده تا به طبقات منفی یک و منفی دو دسترسی پیدا کنیم، اما هنوز راهی پیدا نکرده‌ایم.

وی با تاکید براینکه تلاش می‌کنیم زنده‌ها را سالم بیرون بیاوریم، عنوان کرد: برش آهن‌ها کار بسیار ظریفی است و هرگونه بی‌دقتی جان آتش‌نشانان را به خطر می‌اندازد.

مدیرعامل آتش‌نشانی تهران از مردم خواست از تجمع در محل حادثه جدا خودداری کنند.

11:13/ در حال نزدیک شدن به محبوس‌شدگان هستیم

اقبال شاکری در باره آخرین وضعیت نجات آتش‌نشانان محبوس شده در زیر آوار ساختمان پلاسکو گفت: محبوسان در مرکز این ساختمان و در زیرآوار گرفتار شده‌اند. با توجه به بالارفتن سرعت آواربرداری در حال نزدیک شدن به محل محبوسان هستیم.وی ادامه داد: درحال حاضر آواربرداری ادامه دارد اما هیچ ‌چیز قابل پیش‌بینی نیست.ایلنا

گزارش رسانه های حکومتی از فاجعه پلاسکو

مهر:حدود ۲۰ نفر از آتش نشانان که برای عملیات وارد طبقات زیرین ساختمان شده بودند، محبوس شدند.

ستاد مدیریت بحران تشکیل شد و تمام امکانات و تجهیزات برای امدادرسانی به محبوسین در طبقات زیرین ساختمان آغاز شد اما تاکنون به محبوسین دسترسی پیدا نشده است.

احتمال زنده ماندن محبوس شدگان کم است

گزارش خبرنگار اعزامی مهر حاکیست عملیات آواربرداری از حیات ساختمان در ضلع شمالی با سرعت بهتری در حال انجام است.

به گفته امدادگران با توجه به وجود آهن عظیم الجثه در جلوی ساختمان به رغم برداشتن سطح وسیعی از این حفاظ اما عملیات آواربرداری به خوبی انجام نمی شود.

خبرنگار مهر کسب اطلاع کرد که جلسه مدیریت بحران با حضور عزیز جعفری برگزار شده است و امدادگران معتقدند احتمال زنده ماندن محبوس شدگان کم است.

ﺑﺮﻗﺮاﺭی ﻣﻘﺮﺭی ﺑﻴﻜﺎریﻛﺎﺭﮔﺮاﻥ ﺷﺎﻏﻞ وﺑﺎﺯﻣﺎﻧﺪﮔﺎﻥ متوفیان حادثه 

ﻣﻌﺎﻭﻥ فنی و ﺩﺭﺁﻣﺪ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﮔﻔﺖ: مقرری ﻛﺎﺭﮔﺮاﻥ ﺗﺤﺖ ﭘﻮﺷﺶ ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎعی مشغول به زودی برقرار می شود.

ﻣﺤﻤﺪ ﺣﺴﻦ ﺯﺩا گفت: ﻣﻘﺮﺭی  ﺑﺎﺯﻣﺎﻧﺪﮔﺎﻥ ﻫﻤﻮﻃﻨﺎﻥ و ﺁﺗﺶ ﻧﺸﺎﻧﺎﻥ ﻓﺪاﻛﺎﺭ و اﺯ ﺟﺎﻥ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻛﻪ ﺩﺭ اﻳﻦ ﺣﺎﺩﺛﻪ ﺑﻪ ﻓﻴﺾ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﻧﺎئل ﮔﺸﺘﻪ اﻧﺪ ﻧﻴﺰ ﺩﺭ ﻛﻮﺗﺎﻩ ﺗﺮﻳﻦ ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻤﻜﻦ ﺑﺮﻗﺮاﺭ می ﺷﻮﺩ.

انتقاد چمران از کاسبکاری سیاسی در شرایط بحران/ اعلام ۱۴ اخطار به مالکان پلاسکو

مهدی چمران، رییس شورای شهرتهران در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به حادثه پلاسکو تاکید کرد: بازی کردن با جان افراد در فضای مجازی و کاسبکاری سیاسی در این شرایط حاد درست نیست.

وی افزود: این ساختمان گازکشی نداشت و قدیمی بود و از گازوئیل برای گرمایش استفاده می‌کرد. طبقات بالا نیز مملو از گازوئیل بود. این ساختمان ۱۵ طبقه دیشب در حد یک ساختمان سه طبقه بود که امروز بعد از آواربرداری‌ها مانند سازه‌ای دو طبقه شده است.

به گفته وی، نیروهای عملیاتی با دستگاه‌های برش لیزری که جزو جدیدترین تجهیزات برش است و هنوز در مرحله آزمایشگاهی است در حال انجام عملیات هستند.

چمران ضمن اشاره به اعلام ۱۴ اخطار به مالکان این ساختمان طی سه سال گذشته، تصریح کرد: آخرین اخطار در مردادماه ابلاغ شد که به دادستانی، قوه قضاییه، فرمانداری و استانداری نیز رونوشتی از آن رفته است. ما هشدار می‌دهیم که ساختمان‌های دیگری نیز با چنین شرایطی وجود دارند.

کسبه به هیچ عنوان نگران اموال با ارزش خود نباشند

جانشین رئیس پلیس فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اعلام اینکه امنیت محدوده حادثه بر عهده پلیس تهران بزرگ است، گفت: کسبه به هیچ عنوان نگران اموال با ارزش خود نباشند.

قادر کریمی با اعلام اینکه حضور مأموران پلیس از همان دقایق اولیه حادثه و با فرماندهی فرمانده ناجا کلید خورد، گفت: در حال حاضر امنیت محدوده محل حادثه، خیابان‌های اطراف و افرادی که به عنوان امدادگر در محدوده سایت در حال فعالیت هستند، بر عهده نیروی انتظامی است.

سردار کریمی افزود: کسبه نگران اموال با ارزش و گاوصندوق‌های خود نباشند و ناجد، این امیدواری را می‌دهد که همه چیز تحت کنترل است و برای حفظ اموال قیمتی و گاوصندوق‌ها، پلیس اقدام به راه‌اندازی گنجینه موقت کرده است و هر شیء ارزشمند و گاوصندوقی که از زیر آوار بیرون آورده‌ می‌شود، تحت تدابیر امنیتی در این گنجینه ثبت و نگهداری می‌شود و بعداً صاحب مغازه‌های ساختمان پلاسکو با ارائه مشخصات می‌توانند نسبت به بازپس‌گیری گاوصندوق‌ها و اموال قیمتی خود اقدام کنند.

وی گفت: علاوه بر خطر ریزش‌های دوباره، پلیس به شدت با افراد لباس شخصی، موتورسواران و عابران پیاده که حضورشان صرفاً باعث کندی عملیات امدادرسانی می‌شود، برخورد خواهد کرد.

محدودیت‌های ترافیکی تا فردا ادامه دارد

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ با اعلام اینکه اعمال محدودیت‌های ترافیکی در اطراف محل حادثه پلاسکو همچنان پابرجاست، گفت: محدودیت‌های ترافیکی تا فردا نیز ادامه دارد.

سرگرد علی‌اصغر شریفی گفت: برابر تدابیر اتخاذ شده، تردد کلیه وسایل نقلیه به استثنای وسایل نقلیه مجاز و امدادی در خیابان جمهوری حد فاصل خیابان حافظ تا سعدی و همچنین خیابان فردوسی حد فاصل میدان امام خمینی تا میدان فردوسی ممنوع است.

تغییر مسیر حرکت اتوبوس های شرکت واحد

شریفی با اعلام اینکه به دلیل انجام محدودیت‌های ترافیکی، مسیرهای حرکت اتوبوس‌های شرکت واحد نیز تغییر کرده، از شهروندان خواست تا قبل از استفاده از اتوبوس‌های شرکت واحد، از مسیرهای جدید ترددی این وسیله حمل و نقل عمومی اطلاع لازم را کسب کنند.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ با اعلام اینکه تغییر مسیرها در محل‌های خطوط ۵ و ۶ اتوبوسرانی رخ داده است، تصریح کرد: برای رفاه حال شهروندان، مسیرهای جایگزین برای تردد در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه گفت: معابر و راه‌های دسترسی به چهارراه استانبول تا فردا صبح ممنوعیت تردد دارند و این ممنوعیت شامل خیابان‌های جمهوری به شرق از تقاطع حافظ، خیابان فردوسی از میدان امام خمینی به سمت شمال، خیابان جمهوری از تقاطع مخبرالدوله به سمت غرب، خیابان ۳۰ تیر از جنوب به شمال، آزاد؛ اما به سمت شرق از خیابان جمهوری شامل محدودیت، خیابان منوچهری از سعدی به سمت غرب، آزاد است، اما به سمت میدان فردوسی با محدودیت روبرو است.

حضور مسئولان در محل حادثه/ ستاد مدیریت بحران تشکیل می شود

رحمانی فضلی وزیر کشور، سردار اشتری فرمانده ناجا، استاندار تهران، رئیس پلیس تهران، رئیس شورای شهر، رئیس ستاد مدیریت بحران کشور در محل حادثه پلاسکو حاضر شدند و جلسه ستاد بحران تا دقایقی دیگر در این محل تشکیل می شود.

ابراز نگرانی وزیر کشور از انفجار مجدد

رحمانی فضلی گفت: دو تونل برای نجات محبوس شدگان در دو طرف ساختمان حفر شده که البته تاکنون به نتیجه نرسیده است.

وزیر کشور گفت: شاید دوباره شاهد انفجار باشیم و آتش خفته در زیر آوار وجود دارد.

تعیین تکلیف تعطیلی مدارس نزدیک پلاسکو

رییس اداره اطلاع رسانی آموزش و پرورش تهران گفت: در محدوده ساختمان پلاسکو مدرسه‌ای وجود ندارد تنها یک دبیرستان با کمی فاصله از پلاسکو وجود دارد که به علت بعد مسافت آسیبی ندیده است.

وی گفت: اگر محدودیتی در تردد ایجاد شود این احتمال وجود دارد که ما خودمان درباره تعطیلی مدرسه با هماهنگی منطقه و مدیریت مدرسه تصمیم گیری کند.

احتمال کندی امدادرسانی به دلیل بارندگی از عصر امروز

سازمان هواشناسی کشور درباره کند شدن روند امداد رسانی از عصر امروز به دلیل بارندگی خبر داد.

 

یک آتش نشان در بیمارستان شهید شد

بنا به گفته سرپرست اورژانس کشور بهنام میرزاخانی که روز گذشته به بیمارستان مطهری منتقل شده بود به رغم تلاش های فراوان تیم پزشکی و عملیات چندین باره احیا به شهادت رسید.

به گفته وی این آتش نشان در لحظات اولیه حادثه دچار سوختگی و آسیب دیدگی شدیدی شد و بلافاصله به مراکز درمانی انتقال یافت.

خط های تلفن وصل شد

مدیرکل روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: از بعدازظهر روز گذشته برقراری ارتباطات در منطقه حادثه دیده پلاسکو و خیابانهای اطراف به حالت عادی بازگشته است و اختلالی مشاهده نمی شود.

عملیات آواربرداری از سه جهت دنبال می شود

به گزارش خبرنگار مهر، عملیات آواربرداری ادامه دارد و آوارها به کندی برداشته می شود. سازه های آهنی مانع پیشرفت عملیات هستند. آتش ها با برداشته شدن آوارها زبانه می کشد و این کار را کند می کند.

عملیات آواربرداری از سه جهت انجام می گیرد ضلع غربی، شرقی و شمالی است و از ضلع جنوبی حفر تونل در حال انجام است.

هنوز جسدی از زیر آوار بیرون نیامده است

هم اکنون دود غلیظ سیاهی از آوار بلند می شود که با توجه به اینکه موتورخانه ساختمان در زیر ساختمان وجود داشته نشانه وجود آتش در زیر آوار است.

پیرحسین کولیوند در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: عملیات از شب گذشته در حال انجام است و هم اکنون بولدوزرها از ضلع شمالی در حال باز کردن مسیری به داخل محل هستند اما هیچ دسترسی ای به محبوسین پیدا نکرده ایم.

وی افزود: هنوز هیچ مصدوم یا جسدی پیدا نشده است.

 

برش سازه ها برای دسترسی به محبوسین ادامه دارد

همچنین جلال ملکی سخنگوی حادثه افزود: دو کارگاه در قسمت شرقی و غربی برای عملیات نجات از شب گذشته دایر شده و برش سازه و ستونهای ساختمان که بعضی از آنها بیش از ۱۰ تن وزن دارد با استفاده از دستگاه‌های هیدرولیکی و هوابرشی ادامه دارد.

لاریجانی تسلیت گفت

دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی شهادت جمعی از آتش نشانان فداکار کشور را تسلیت گفت،متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وقوع حادثه غمبار آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو در تهران که باعث بروز خسارات ، مصدومیت جمعی از  مردم  و نیروهای امدادرسان و شهادت ماموران فداکار شد موجب تاسف و تاثر گردید.

شهامت و فداکاری آتش نشانان که درعملیات امداد و نجات مردم،خود را در معرض خطر قرار دادند و با فداکاری و رشادت و از جان گذشتگی تلاشی جانانه از خود نشان دادند، دل و جان هر انسانی را به تحسین و ستایش معطوف می سازد.

فرزندان شجاع و دلاور ملت در این حماسه به نبرد با آتش رفتند و بطور یقین نام و آوازه آنان تا ابد در تاریخ این ملت جاودان خواهد ماند .
ضرورت دارد ستاد بحران و نیروهای امداد رسان در اسرع وقت  بطور جدی به وضعیت خسارت دیدگان ،مصدومان و جان باختگان اقدام کنند و  کلیه دستگاههای امدادی ،انتظامی و خدمات شهری موظفند تا برقراری شرایط عادی در محل حادثه به انجام وظایف اقدام کنند.

اینجانب ضمن عرض  تسلیت شهادت ماموران افتخار آفرین و فداکار آتش نشانی به ملت شریف ایران و خانواده های این عزیزان و آرزوی سلامتی مصدومان امیدوارم شاهد اینگونه حوادث تلخ نباشیم.

اعلام محدودیت ترافیکی اطراف محل حادثه

پلیس راهور تهران محدودیتهای ترافیکی پایتخت را با توجه به حادثه پلاسکو اعلام کرد.

تردد کلیه وسایل نقلیه به استثنای وسایل نقلیه مجاز در خیابان جمهوری حدفاصل خیابان حافظ تا سعدی و  خیابان فردوسی حد فاصل میدان امام خمینی تا میدان فردوسی ممنوع است.

این محدودیت تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت، توصیه ما به شهروندان این است که تا حد امکان از ترددهای غیر ضروری در مرکز پایتخت خودداری کنند.

محل آتش نشانان محبوس مشخص شد

اقبال شاکری رییس کمیسیون عمران شورای شهر تهران گفت: هم اکنون محل آتش نشانانی که محبوس شده اند مشخص شده است و در حال حاضر باید ستون ها و تیرآهن های بسیار سنگین جابجا شود تا گروههای امدادی بتوانند وارد ساختمان شوند.

جلوی گرانی پوشاک رامی گیریم

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به فعالیت کارگروهی درکمیته بررسی سانحه ساختمان پلاسکو، گفت: جلوگیری از افزایش قیمت پوشاک و طراحی محلی برای استقرار اصناف، در دستور قرار دارد.

علی فاضلی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت بررسی سانحه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو، گفت: کمیته ویژه حادثه پلاسکو، ابعاد مختلف این حادثه را تحت بررسی قرار داده است.

وی با بیان اینکه باید از بروز دوباره حوادث این چنینی جلوگیری کرد، افزود: احتمال بروز حادثه ساختمان پلاسکو برای بیشتر بازارها و ساختمانهای تجاری کشور وجود دارد و مجموعه مدیریت شهری باید برای شرایط ویژه و بحرانی، آمادگی داشته باشد.

رئیس اتاق اصناف ایران با اعلام اینکه انتظار است تا برای تامین خسارت آسیب دیدگان و مهیا کردن ادامه کسب و کار افراد شاغل در ساختمان چاره اندیشی شود، اظهار داشت: کارگروهی در کمیته بررسی این سانحه، مشغول تهیه گزارشی برای تمامی جوانب این آتش سوزی و آثار آن است.

فاضلی ادامه داد: راه های تامین خسارت اصناف، طراحی محل یا محل هایی برای استقرار اصناف آسیب دیده و پیش بینی راهکارهایی برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاهایی که در این ساختمان عرضه می شد، در دستور کار کمیته بررسی این سانحه قرار دارد.

 آتش در پلاسکو ادامه دارد

در حالی ۲۴ ساعت از وقوع آتش سوزی در ساختمان پلاسکو می گذرد که به گفته مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران کار آتش نشانان برای مهار آتش ادامه دارد.

سعیدشریف زاده درباره علت وقوع آتش در حال حاضر و با گذشت زمان زیادی از حادثه آتش سوزی اظهار کرد: در طبقات منفی یک و منفی دو، انبوهی از پارچه قرار داشته است و به محض آنکه تکه ای آوار برداشته می شود، اکسیژن به کانون آتش می رسد و باعث شعله ور شدن آتش می شود که آتش نشانان با استفاده از آب، کف، به صورت لایه لایه این آتش را مهار می کنند تا کار برش آهن آلات و برداشتن آوار متوقف نشود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با اعلام اینکه از روز گذشته با وقوع آتش سوزی، همه نیرروهای آتش نشان از جمله نیروهای غیر شیفت داوطلبانه در محل آوار ساختمان پلاسکو حضور دارند و تلاش برای نجات محبوس شدگان و سایر نیروها ادامه دارد، گفت: برخی از زیر آوارماندگان نیروهای حاضر در میدان نبوده اند و از این رو نمی توان آمار دقیقی را درباره وضعیت آنها منتشر کرد.

شریف زاده افزود: دوتونل برای دسترسی به طبقات منفی یک و دو حفر شده است و از آنجا که هر بی دقتی می تواند جان محبوس شدگان را به خطر بیندازد، عملیات برش آهن و برداشت آوار با ظرافت دنبال می شود.

به گفته مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران آمادگی نیروها و ایستگاه آتش نشانی برای انجام عملیات در سطح شهر برقرار است و در حال حاضر در ۶ نقطه از شهر عملیات انجام می شود.

جمع آوری ستون های چند تنی پلاسکو/خطر فرو ریختن پاساژ کویتی

سخنگوی ستاد بحران پلاسکو گفت: همه ستون های چند تنی را جمع آوری کرده ایم و عملیات آوار برداری با سرعت بیشتری دنبال می شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران درباره تلاش شب گذشت برای حفر چاه از مغازه طلا فروشی برای ورود به محل موتور خانه گفت: تا ساعت ۴ صبح حفر چاه به اتمام رسید بچه های آبفا بسیار زحمت کشیدند اما فایده ای نداشت و الان سعی ما بر حفر چاه از قسمت پشت ساختمان است.

وی با اعلام اینکه همچنان حضور شهروندان برای بازدید از محل حادثه بزرگترین مشکل نیروهای امدادی برای امداد رسانی به حادثه دیده گان است افزود در حال حاضر صدها کامیون در خیابان فردوسی تا میدان امام برای تخلیه آوار صف بسته اند.

ملکی ادامه داد: خطر فرو ریختن پاساژ کویتی ها که در مجاورت ساختمان پلاسکو قرار دارد جدی شد.

وی افزود: در پی آتش سوزی گسترده در ساختمان پاسکو و در پی آن ریزش این ساختمان، وضعیت پاساژ کویتی ها که در مجاورت این ساختمان واقع شده نیز در شرایط بحرانی قرار گرفته است. در حال حاضر میزان ترک های دیوار پاساژ کویتی ها افزایش یافته و هر لحظه احتمال ریزش این ساختمان نیز وجود دارد.

آهن سنگین جلوی آوار مانع اصلی امدادرسانی است

گزارش خبرنگار مهر حاکیست بزرگترین مشکل پیش رو در امدادرسانی آهن سنگینی است که جلوی ساختمان وجود دارد.

آتش نشان ها موفق شدند بخشی از آهن های بالا را بردارند اما پس از برداشتن این آهن ها دوباره آهن ها از بالا ریزش کرده است و آتش نیز از پایین شعله ور می شود.

نیروهای امداد معتقدند اگر بتوانند آهن جلوی آوار را بردارند می توانند عملیات را به سرعت پیش ببرند.

به گفته وی دو تونل برای نجات محبوس شدگان در دو طرف ساختمان حفر شده که البته تاکنون به نتیجه نرسیده است.

سیستم های برش هوا و برش های لیزری استفاده می شود اما این فضا پر از تیرهای آهنی فشرده شده است و همین موضوع امداد رسانی را مقداری با مشکل روبرو کرده است.

استقرار تیم پزشکی قانونی برای احراز هویت از روز گذشته

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: تیم پزشکی قانونی از دیروز به منظور شناسایی و احراز هویت جانباختگان احتمالی حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو در کهریزک مستقر است.

——————–

گزارش خبرگزاری سپاه

30 درصد آواربرداری انجام شد/خانواده افراد مفقود شده به کلانتری بهارستان مراجعه کنند/ چمران: در عرض 3 سال 14 بار به مسئولان پلاسکو اخطار دادیم/احتمال انفجار وجود دارد/ شهادت یکی از آتش‌نشانان/ جسدی خارج نشده است.

در زیر آخرین روند اقدامات انجام شده را می‌خوانید:

14:00/ حسینی مسئول عملیات آواربرداری ساختمان تخریب شده پلاسکو: با توجه به پیچیدگی‌های موجود و همچنین حجم بالای آوار، نمی‌توان زمان اتمام عملیات آواربرداری پلاسکو را تخمین زد. این تجربه خاصی است و تصور نمی‌کنم مشابه آن در دنیا تعداد قابل توجهی باشد.

13:54/ کار آوار برداری از ضلع شرقی ساختمان تخریب شده پلاسکو سرعت بیشتری دارد. خبری مستند و موثق از شنیدن صدای افرادی از زیر آوار دریافت نشده است.

13:53/ با شعله ور شدن شعله های آتش در ضلع شرقی، تیم آتش نشانی شروع به کف پاشی کرده است
آتش اجازه ورود آتش نشان ها را نمیدهد

13:51/ آتش نشانانی از «قم»، «کرج» و «ملارد» برای کمک به آوار برداری ساختمان پلاسکو در محل حضور یافتند.

13:50/ در قسمت شرقی حادثه سازه های بتنی عظیم از سرراه برداشته شده است. از تونلی که در قسمت شرقی حفر شده بود راهی برای ورود به داخل آوار پیدا شده است.

راه در حال بازگشایی است. نیروهای آتش‌نشانی در تلاشند تا بتوانند از قسمت شمالی و غربی از طریق فاضلاب راهی به داخل آوار پیدا کنند. دودهای غلیظ همچنان ادامه دارد.

 

13:47/ امیر پوردستان جانشین فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون وارد محل حادثه ساختمان پلاسکو شد.

 

 

13:30/ داوری معاون عملیات سازمان آتش نشانی مستقر در محل حادثه: عملیات آواربرداری به سختی پیش می‌رود. اطلاعات جدیدی برای پیدا کردن افراد زیر آوار پیدا کردیم. استفاده از کانال فاضلاب برای رسیدن به زیر آوار ساختمان پلاسکو از گزینه‌های اصلی امدادرسانی است. آواربرداری در ضلع شرقی ساختمان پلاسکو با سرعت بیشتری انجام می‌شود. ۲۵ تا ۳۰ درصد آواربرداری انجام شده است.

 

13:25/ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران: ٢٠ گروه برشکار، هشت دستگاه جرثقیل و ٢٠٠ نیروی متخصص آواربرداری در محل حادثه حضور دارند و نیروهای امدادی آبفای استان تهران آماده باش هستند. در حادثه پلاسکو هیچ آسیبی به لوله‌های آب وارد نشده است،نه‌ تنها آب در این منطقه قطع نشده است، بلکه برای استفاده از آتش‌نشان‌ها فشار آب را افزایش داده‌ایم.

 

13:21/ آتش نشانان با استفاده از پشت بام پاساژ کویتی‌ها به مهار دود و ایمن سازی پلاسکو مشغولند.

 

13:20/ خانواده‌ها می‌توانند جهت دادن اطلاعات یافتن از عزیزانشان که در محل حادثه بوده‌اند و تاکنون خبری از آنها نشده به کلانتری بهارستان مراجعه کنند‌‌‌.

13:15/ قسمتی از حفاظ جلویی و بزرگ ساختمان تخریب شده پلاسکو توسط جرثقیل‌های امدادی جابه‌جا شد تا راه برای ورود لودرها و ماشین‌های امدادی دیگر باز شود. با این کار در روند امدادرسانی تسریع می‌شود.

 

13:09/ سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی: جمعیت همکاران نیروی انتظامی از ابتدای وقوع حادثه افزایش پیدا کرده است. اقدامات ترافیکی و انتظامی خوبی تاکنون صورت گرفته است.

 

دستورالعمل‌هایی برای حضور شهروندان و تردد وسایل نقلیه صادر شده است. سرعت آواربرداری نسبت به روز گذشته افزایش پیدا کرده است. هیچ مورد امنیتی از حادثه پلاسکو گزارش نشده است. شهروندان حتی المقدور از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

13:08/ معصومه آباد رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران پس از حضور در محل حادثه ساختمان پلاسکو: از میان 17 هزار بازدید انجام شده در سراسر تهران، 3 هزار گزارش از ناایمن بودن ساختمان‌های پایتخت خبر می‌دهد. این بدان معناست که «سه هزار ساختمان دیگر در تهران، وضعیتی مشابه وضعیت ساختمان پلاسکو دارند.»

 

 

13:02/ فرمانده نیروی انتظامی در محل حادثه پلاسکو: علی رغم شایعات سفارت خانه ها هیچ مشکل امنیتی نداشته اند و به کار خود مشغولند/ محدودیت های ترافیکی امروز و فردا و شاید چند روز آینده ادامه داشته
باشد/خاکبرداری حداقل 72 ساعت طول خواهد کشید/اشیاء قیمتی و گاوصندوق هایی که در آواربرداری کشف می‌شوند در پلیس اگاهی دپو و بعدا به مالکین تحویل داده خواهد شد‎

13:00/ رئیس ستاد بحران: هیچ پیکری از ساختمان خارج نشده است. 20 نفر از آتش نشانان در ساختمان جان خود را از دست داده اند، احتمال می رود 5 نفر از کارگران یا کسبه و همچنین 2 خبرنگار در ساختمان محبوس شده باشند. مشابه ساختمان پلاسکو در پایتخت بسیار است

 

 

12:45/ جرثقیل ها در ضلع غربی ساختمان پلاسکو در حال جابه جایی سازه بتنی عظیم و آهنی هستند که به دلیل گره خوردن این سازه آهنی با آوارها عملیات با کندی پیش می‌رود. به دلیل زبانه کشیدن شعله های آتش از زیر آوارها عملیات انتقال آوارها به کندی پیش می‌رود. عملیات حفر تونل در ضلع غربی ساختمان پلاسکو همچنان ادامه دارد.

12:36/ سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس: شهرداری طبق اسناد و مدارک موجود، بارها تذکراتی به مالکان، ادارات نظارتی و بازرسی ارسال کرده، اما هیچ یک از این تذکرات منجر به صدور حکم قضایی نشده است . اقدامات جهادی شهرداری تهران در 24 ساعت گذشته ستودنی است. از همین رو از تمامی نمایندگان مجلس یا شورای شهر، خبرنگاران و مسئولان منتقدی که تلاش دارند نقدی به روند امدادرسانی وارد کنند، می گویم بهتر است بر مبنای واقعیت و تعقل سخن بگویند.

12:32/ هلال احمر اعلام کرد: تیم های جست و جو و نجات از آوار جمعیت هلال احمر به دو بخش تقسیم شده اند و بخش نخست از قسمت غربی ساختمان و بخش دوم از قسمت جنوبی ساختمان پلاسکو در حال جست و جو هستند. تیم های واکنش سریع و نجات از آوار جمعیت هلال احمر به وسیله دستگاه های زنده یاب و سگ های تجسس همچنان در حال جست و جو در آوار هستند.

12:26/ عباس جدیدی عضو شورای اسلامی شهر تهران امروز در جلسه کمیته بحران حادثه ساختمان پلاسکو پیشنهاد داد تا فردا به عنوان عزای عمومی اعلام شود.

12:24/ محل قرارگیری پیکر دو آتش‌نشان در قسمت انتهایی ساختمان پلاسکو مشخص شده اما تا کنون این افراد خارج نشده‌اند.

12:22/ رئیس اتاق اصناف ایران گفت: بیش از 2 هزار نفر در این ساختمان مشغول به کار بودند. یک پنجم واحدهای صنفی ساختمان پلاسکو بیمه بودند. یکی از موضوعات مورد اهمیت برای ما وضعیت کارگران بیکار شده و همچنین برنامه‌ریزی برای فعال‌سازی حدود 600 واحد صنفی و تولیدی در مکان دیگری است. ظرف 72 ساعت آینده میزان خسارت حاصل از حادثه پلاسکو به دولت اعلام می‌شود.

12:19/ سرپرست امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: آواربرداری «پلاسکو» سخت‌تر از امدادرسانی زلزله 6 ریشتری است.

12:15/ مدیر آموزش و پرورش منطقه 12 تهران گفت: احتمال تعطیلی دو مدرسه دخترانه که در محدوده ساختمان پلاسکو قرار دارند برای شنبه 2 بهمن وجود دارد و نظر نهایی درباره این مسئله تا عصر امروز اعلام می‌شود.

12:13/ یکی از مسئولان هلال احمر استان تهران: دستگاه‌های بیورادار بلافاصله پس از حفر تونل و کانال در مسیر نصب می‌شوند ولی به دلیل سر و صدای زیاد این مسئله با مشکل مواجه است
البته تلاش امدادگران و تیم‌های زنده یاب ادامه دارد

 

12:09/ سرپرست اورژانس عکس منتشر شده در رسانه ها درباره نجات یک آتش نشان از زیر آوار را تکذیب کرد/ هنوز هیچکس از زیر آوار بیرون آورده نشده است.

 

12:02/ معاون امداد و نجات استان تهران از پیدا کردن یک کلاه در زیر آوار خبر داد. هنوز جسدی کشف نشده است.

 

در فضای مجازی بازی کردن با جان آدم‌ها صحیح نیست. آخرین اخطار در مردادماه ابلاغ شد که به دادستانی، قوه قضاییه، فرمانداری و استانداری نیز رونوشتی از آن رفته است. ما هشدار می‌دهیم که ساختمان‌های دیگری نیز با چنین شرایطی وجود دارند.

 

11:59/ آتش‌نشانان در حال تلاش برای باز کردن راهی از طریق کانال فاضلاب ساختمان پلاسکو برای نجات افرادی که در زیر آوار مانده اند هستند، کامیون ها لحظه به لحظه در حال بارگیری و بردن آوار هستند، عملیات آوار برداری به طور مستمر ادامه دارد.

 

11:54/ طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران در مجلس از برگزاری جلسه فوق العاده مجمع نمایندگان تهران طی امروز یا فردا برای بررسی حادثه پلاسکو خبر داد.

 

11:52/ مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران: 2 آتش نشان مصدوم حادثه ساختمان پلاسکو ظهر امروز از بیمارستان مرخص شدند
درحال حاضر 3 آتش نشان مصدوم در مراکز درمانی تهران بستری هستند.

11:47/ ﻣﺤﻤﺪ ﺣﺴﻦ ﺯﺩا معاون ﻓﻨﻲ و ﺩﺭﺁﻣﺪ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ گفت: مقرری ﺑﺎﺯﻣﺎﻧﺪﮔﺎﻥ ﻫﻤﻮﻃﻨﺎﻥ و ﺁﺗﺶ ﻧﺸﺎﻧﺎﻥ ﻓﺪاﻛﺎﺭ و اﺯ ﺟﺎﻥ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻛﻪ ﺩﺭ اﻳﻦ ﺣﺎﺩﺛﻪ ﺑﻪ ﻓﻴﺾ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﻧﺎئل ﮔﺸﺘﻪ اﻧﺪ، ﻧﻴﺰ ﺩﺭ ﻛﻮﺗﺎﻩ ﺗﺮﻳﻦ ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻤﻜﻦ ﺑﺮﻗﺮاﺭ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ.

 

11:43/ اسامی بستری در بیمارستان :
1- فخرالدین گودرزی (پارس) – 38 ساله –
2- امیر مهدیانی (کسری) – 50 ساله – بخش جراحی – مولتیپل تروما
3- بهروز اجاقی (امیر اعلم) – 47 ساله – بخش اورژانس – بیمارستان

فوتی : 1 (بهنام میرزاخانی – بیمارستان مطهری) 65 درصد سوختگی – 06:45 صبح فوت )

11:41/ سومین جلسه کمیته بحران حادثه ساختمان پلاسکو هم‌اکنون با حضور شهردار تهران، فرمانده ناجا، استاندار تهران، فرمانده کل سپاه پاسداران، سخنگوی سازمان آتش نشانی، رئیس پلیس پایتخت، وزیر کشور و فرماندار تهران در حال برگزاری است

 

11:36/ یک منبع آگاه حاضر در حادثه ساختمان پلاسکو گفت: روند آوار برداری ساختمان پلاسکو تا 2 روز آینده ادامه خواهد داشت. هم‌اکنون تقریبا حدود هر 10 دقیقه یک کمپرسی بقایای ساختمان فرو ریخته پلاسکو را به خارج محل منتقل می‌کند.

 

11:32/ علی فاضلی رئیس اتاق اصناف: کاسبان پلاسکو نگران نباشند. محلی برای استقرار اصناف، در دستور قرار دارد. جلوگیری از افزایش قیمت پوشاک در دستور قرار دارد.

 

11:25/ در پی حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو، محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان با صدور پیامی، این ضایعه را به دولت و ملت ایران تسلیت گفت.

 

11:23/ رئیس اداره اطلاع رسانی آموزش و پرورش تهران گفت: در محدوده ساختمان پلاسکو مدرسه‌ای وجود ندارد تنها یک دبیرستان با کمی فاصله از پلاسکو وجود دارد که به علت بعد مسافت آسیبی ندیده است.
اگر محدودیتی در تردد ایجاد شود این احتمال وجود دارد که ما خودمان درباره تعطیلی مدرسه با هماهنگی منطقه و مدیریت مدرسه تصمیم گیری کنیم.

11:22/ حسن عباسی سخنگوی اورژانس تهران: هنوز کسی از زیر آوار بیرون نیامده/ آماری که در فضای مجازی داده می شود نادرست بوده و مستند نیست.

11:20/ سردار قادر کریمی جانشین رئیس پلیس تهران بزرگ: وسایل و اشیاء مالکان ساختمان پلاسکو در «گنجینه پلیس» با ثبت شماره نگهداری می‌شود و مالکان می‌توانند پس از اتمام عملیات امداد و نجات برای دریافت مدارک خود به پلیس آگاهی مراجعه کنند.

11:14/ تیم های ویژه واکنش سریع هلال احمر قم به محل حادثه اعزام شدند.

 

11:12/ استاندار تهران برای چندمین بار از مردم خواست تا اطراف ساختمان حادثه دیده پلاسکو تجمع نکنند.رئیس اتاق رئی اتاق اصناف ایران گفت: بیش از 2 هزار نفر در این ساختمان مشغول به کار بودند

11:11/ شبکه خبری اسکای نیوز با اشاره به فجیع بودن حادثه ریزش ساختمان تجاری پلاسکو به نقل از رسانه‌های داخلی ایران نوشت: عملیات جستجو در میان آوار این ساختمان 17 طبقه دست‌کم دو روز طول می‌کشد

11:10/ معاون امنیتى استاندار تهران :در حال حاضر عملیات امداد رسانى صورت نمیگیرد. زیرا کسى نیازى به امداد ندارد. فقط عملیات تخلیه ساختمان مورد تمرکز مسئولان است.
تا ساعات اولیه صبح که بنده در محل حضور داشتم کسی از زیر اوار خارج نشد و هیچ گونه دسترسی هم به طبقات تحتانى حاصل نشده بود.

11:08/ رسانه‌های جنوب شرق آسیا روز جمعه آتش سوزی و فرو ریختن قدیمی ترین ساختمان بلند تهران (ساختمان پلاسکو) را با انتشار فیلم و تصاویری از این حادثه بازتاب دادند

اینرا هم بخوانید

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.عاطفه از پرونده‌سازی …