پایان نشست وزرای دارایی گروه ۲۰ بدون صدور بیانیه به علت اختلاف نظر در مورد حمله روسیه به اوکراین

جلسه سالانه وزرای دارایی گروه ۲۰ در برزیل نتوانست بر سر صدور یک بیانیه نهایی به توافق برسد. اختلاف نظر بر سرجنگ روسیه علیه اوکراین، عامل عمده این اختلاف عنوان شده است. نشست تنها  به صدور گزارش نهایی برزیل، کشور میزبان، اکتفا کرد.

خبرگزاری آلمان به نقل از منابع خبری خود گزارش داد که دلیل عدم صدور بیانیه پایانی در نشست وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی کشورهای جی۲۰، اختلاف‌نظر بر سر مواضع این کشورها در جنگ اوکراین بوده است.

کریستیان لیندنر، وزیر دارایی آلمان، پیش از این گفته بود که آلمان نمی‌تواند با یک بیانیه نهایی که در آن به درگیری‌های ژئوپلیتیکی اشاره نشده باشد، موافقت کند.

لیندنر با بیان این که “جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین، تروریسم حماس و وضعیت [بحران] انسانی در غزه وجود دارد” افزود: «نمی‌توانیم نسبت به همه این‌ها بی‌تفاوت بمانیم، این‌ها باید در اینجا نیز مورد بحث قرار گیرند. ما با کنار گذاشتن این پرسش‌ها مخالفت کردیم. برای نمونه، این موضوع که روسیه در حال جنگ با اوکراین است نباید برای ما عادی شود».

برزیل به عنوان میزبان نشست گروه ۲۰ در این نشست قصد داشت بحران‌های ژئوپلیتیکی را کنار بگذارد و صرفا بر مسائل سیاست اقتصادی تمرکز کند.

معمولا نشست پایانی جی‌۲۰ با صدور بیانیه‌ای خاتمه می‌یابد که ارزیابی‌ها و اهداف مشترک اعضا را بازتاب می‌دهد.

این نشست‌ها از زمان جنگ اوکراین، به دلیل عضویت روسیه در آن، بارها متوقف شده بود. همچنین در نشست سال گذشته در هند نیز، وزرای دارایی این کشورها نتوانستند بر سر یک فرمول مشترک به توافق برسند.دویچه وبه

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی هفت نفر را به اتهام مواد مخدر، در زندان‌های کرمان و کرج اعدام کرد

بر اساس گزارشات منتشر شده در مدیای اجتماعی رژیم سحرگاه یک‌شنبه ۲ اردیبهشت هفت زندانی …