ادامه اخراج پناهجویان افغانستانی از آلمان

چهارمین گروه پناهجویان از آلمان به افغانستان بازگردانده شدند

با وجود اعتراض‌های شدید به سیاست دولت آلمان مبنی بر اخراج پناهجویان افغان، ۱۵ تن از آنان باهواپیما به کابل فرستاده شدند. گفته می‌شود که پیشتر تقاضای پناهندگی اخراج‌شدگان که “همگی مردان جوان تنها” بودند، رد شده بود.

ندکی پس از ساعت ۷ صبح روز سه‌شنبه (۲۸ فوریه) به وقت محلی، ۱۵ پناهجوی افغان اخراجی، وارد فرودگاه کابل شدند. بنا به گفته‌ی سخنگوی فرودگاه هیچ یک از آنان که اغلب “خسته یا خشمگین” می‌نمودند، حاضر به مصاحبه با خبرنگاران نبودند.

این افراد به چهارمین گروه پناهجویان افغان تعلق داشتند که با وجود اعتراض نزدیک به ۱۵۰ نفر در فرودگاه مونیخ از آلمان اخراج شدند. بنا به گزارش وزارت داخلی ایالت بایرن، اخراج‌شدگان “همگی مردان جوان تنها” بودند و در ایالت‌های بایرن، بادن ورتمبرگ، براندنبورگ، هامبورگ، هسن، مکلنبورگ فورپومرن و راینلند فالز زندگی می‌کردند.

بیشتر بخوانید: هشدار سازمان ملل: وضعیت افغانستان بحرانی‌تر می‌شود

بنا به گفته‌ی یوآخیم هرمان، وزیر داخلی ایالت بایرن، برخی از اخراج‌شدگان زاده‌ی ولایت‌های امن افغانستان مانند کابل، پنج‌شیر و پروان بودند. هرمان می‌گوید که اخراج این افراد بر اساس قانون، ارزیابی‌های وزارت کشور و خارجه‌‌ی آلمان در مورد وضعیت سیاسی افغانستان، “بلامانع” بوده است. یکی از کارمندان وزارت پناهندگان کابل که نخواست نامش فاش شود، در این رابطه می‌گوید: «ولی بعضی از اخراجی‌ها هم در ولایت‌های نا امن مثل وردک یا ننگرهار زاده شده‌اند».

اعتراضات گسترده

اخراج پناهجویان افغان که روند آن از دسامبر ۲۰۱۶ آغاز شده، همواره از سوی نهادهای حقوق‌بشری و برخی از احزاب آلمان مورد انتقاد و اعتراض واقع شده است. معترضان می‌گویند که طبقه‌بندی افغانستان به عنوان کشوری امن، نشان‌دهنده‌ی “بی‌مسئولیتی سیاسی” است. سازمان ملل متحد هنوز ارزیابی رسمی از اوضاع سیاسی این کشور به عمل نیاورده است. آمار نشان می‌دهند که از ماه دسامبر تا کنون ۹۲ پناهجوی افغان از آلمان اخراج شده‌اند.

بیشتر بخوانید: کمک مالی آلمان به پناهجویان داوطلب بازگشت

سومین گروه افغان‌های اخراجی، روز ۲۳ فوریه وارد فرودگاه کابل شدند. گفته می‌شود که درخواست پناهندگی این گروه ۱۸ نفره از ۶ ایالت آلمان رد شده بود و برخی دارای پرونده‌های بزهکاری بودند. بنا به گزارش خبرگزاری‌ها زادگاه نیمی از این اخراج‌شدگان در مناطق ناامن افغانستان مانند اورزگان و هندوکش واقع شده است.

درگیری‌های خونین

سازمان هماهنگ‌کننده‌‌ی کمک‌های انسانی سازمان ملل متحد روز دوشنبه (۲۷ مارس) اعلام کرد که از آغاز سال جاری میلادی  تا کنون بیش از ۵۰ هزار تن به دلیل درگیری‌های خونین میان نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان تندرو طالبان از روستاهای خود گریخته‌اند. بنا بر ارزیابی مقامات نظامی آمریکا، دولت مرکزی در حال حاضر تنها کنترل ۵۷ درصد مناطق کشور را در دست دارد. این رقم نسبت به سال ۲۰۱۵، ۱۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: توافق اروپا و افغانستان: پول به ازای بازگرداندن پناهجویان

بنا به‌ گزارش خبرگزاری‌ها شمار کشته‌شدگان بر اثر حملات طالبان در کابل از آغاز سال جاری میلادی تا کنون بالغ بر  ۱۳۲ نفر بوده است. در این میان دست‌کم ۳۴۷ نفر زخمی شده‌اند. کابل، شهری است که اغلب اخراج‌شدگان ابتدا در آن ساکن می‌شوند. رادی وآلمان

اینرا هم بخوانید

ترخیص ٨ هزار خودرو‌ی توقیفی به علت کشف حجاب به مناسبت عید غدیر خم

خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اطلاع رسانی فراجا با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: به …