ادعای خودکفایی در تولید بنزین

روزنامه شهروند:ایران پس از ٣٦ سال در تولید بنزین خودکفا شد.پایان واردات بنزین

پالایشگاه زمین گیر دولت احمدی نژاد به بهره برداری رسید و نیاز وارداتی ایران به بنزین را رفع کرد هر روز تاخیر در افتتاح ستاره خلیج فارس ٢٠ تا ٣٠ میلیون یورو هزینه داشت

شهروند| یکی دیگر از پروژه‌های مهم اما زمینگیر دولت محمود احمدی‌نژاد به سرانجام رسید و حالا کابینه یازدهم خود را آماده می‌کند که با گشایش پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس جشن خودکفایی بنزین را برگزار کند. پروژه‌ای که به گفته بیژن زنگنه پس از پارس‌جنوبی، از نان شب هم واجب‌تر بود. زنگنه درهمان روزهای اولی که ازمجلس رأی اعتماد گرفت تا به‌عنوان وزیر نفت دولت روحانی به ساختمان طالقانی برود، به سرانجام‌رساندن پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را یکی از اولویت‌های کاری خود اعلام کرد.
او پس از تحویل گرفتن دفتر کارش درساختمان طالقانی و در نخستین سفر به بندرعباس، پروژه زمینگیر ستاره خلیج‌فارس را یک اغتشاش مدیریتی توصیف کرد که باید در دانشگاه‌ها تدریس می‌شد! حالا اما این پروژه بزرگ و مهم ملی به سرانجام رسیده است و با تأمین کسری ١٢‌میلیون لیتری بنزین کشور، ایران را از واردات بنزین بی‌نیاز می‌کند. به این ترتیب، پس از ٣٦‌سال پرونده واردات بنزین در دولت یازدهم بسته می‌شود.
از قول تا عمل وزیر نفت
شمارش معکوس برای افتتاح رسمی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به‌عنوان بزرگترین تولید‌کننده بنزین و گازوییل‌ ایران و خاورمیانه و تنها پالایشگاه کشور که نفت کوره تولید نمی‌کند، آغاز شده است. کشوری که وارد‌کننده بنزین بود، بعد از ٣٦‌سال به جمع صادرکنندگان پیوسته است. آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهد، درحالی میانگین مصرف روزانه بنزین در سال گذشته از مرز ٧٤,٥‌میلیون لیتر گذر کرده بود که ١٠ الی ١٢‌میلیون لیتر آن از محل واردات تأمین می‌شد. آن‌گونه که مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین که سهامدار اصلی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس است، اعلام کرده؛ با بهره‌برداری از مرحله نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس روزانه ١٢‌میلیون لیتر بنزین یورو ٤ به ظرفیت تولید بنزین کشور افزوده می‌شود.
افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس که راهبردی‌ترین پروژه نفتی کشور بعد از پارس‌جنوبی لقب گرفته و خودکفایی درتولید بنزین درحالی رخ می‌دهد که بیژن زنگنه ازهمان روزهایی که به‌عنوان گزینه پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت نفت به مجلس شورای اسلامی معرفی شد، بهره‌برداری از این طرح ملی را اولویت خود عنوان می‌کرد و هفتمین بند از برنامه‌های کوتاه‌مدتش برای اداره وزارت نفت را به «تلاش برای فعال‌کردن و به نتیجه‌رساندن مرحله به مرحله پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس» اختصاص داد.
اما گفته‌های او به همین‌جا ختم نشد و وقتی در ٥ شهریور ١٣٩٢ برای نخستین‌بار در کسوت وزیر نفت دولت یازدهم در برنامه نگاه یک حضور یافت، تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را از نان شب هم واجب‌تر دانست.بیژن زنگنه درهمان ‌سال ابتدایی دولت یازدهم پس از بازدید از پروژه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس گفت: این طرح درحال حاضر نشان‌دهنده یک اغتشاش مدیریتی است که می‌توان از آن به‌عنوان موردی خاص برای تدریس استفاده کرد. او‌ درصد پیشرفت این پروژه را متناسب با میزان هزینه‌ها ندانست و اعلام کرد: با وجود هزینه‌های انجام‌شده در این سال‌ها، حتی یک فاز این پالایشگاه هم راه‌اندازی نشده است. زنگنه با اشاره به عنایت ویژه مقام معظم رهبری به طرح پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس به‌عنوان یک طرح ملی، پیشرفت کنونی آن را مایه شرمساری دانست و گفت: پس از گذشت ٨‌سال واندی از شروع این پروژه، این طرح هنوز به نتیجه نرسیده است.اما روند بسیار کند تکمیل این طرح ملی و تأخیر مکرر در راه‌اندازی این پالایشگاه در دولت قبل درحالی صورت گرفت که محمود شیری، مدیرعامل سابق تاپیکو (بزرگترین سهامدار این پالایشگاه) در اردیبهشت‌ماه ٩٤، زیان ناشی از هر روز تأخیر در راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را ٢٠ تا ٣٠‌میلیون یورو  اعلام کرد.
برگزاری جشن ملی خودکفایی بنزین
محمدحسن پیوندی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین که سهامدار اصلی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس است، در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: با بهره‌برداری از مرحله نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در آینده نزدیک روزانه ١٢‌میلیون لیتر بنزین یورو ٤ به ظرفیت تولید بنزین کشور افزوده می‌شود.
به گفته او، تولید بنزین در فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس از یک ماه پیش آغاز شده است و در ١٠ روز گذشته «کاتالیست» مربوط به تبدیل بنزین معمولی به یورو ٤ نصب شد که با موفقیت همراه بود.
مدیرعامل تاپیکو ادامه می‌دهد: اکنون در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس بنزین با بالاترین استانداردهای روزآمد اروپا درحال تولید است که این یک توفیق زیست‌محیطی برای کشور به شمار می‌رود.
پیوندی این موفقیت را یک پیروزی ملی در سایه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دانست که پس از سال‌ها تحریم، با ورود تجهیزات اصلی از مهرماه پارسال با جدیت و پیگیری وزیر نفت و همه سهامداران به نتیجه رسیده است.به گفته مدیرعامل شرکت تاپیکو، طرح پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، از این رو طرح ملی به شمار می‌آید که میعانات گازی به‌عنوان یک ماده خام را به بنزین تبدیل می‎کند که این سیاست، همسو با اقتصاد مقاومتی است و نه فقط کشور از واردات بنزین بی‌نیاز می‌شود بلکه ایران به باشگاه صادرکنندگان این فرآورده راهبردی (بنزین) می‌پیوندد.
او اعلام کرد: با بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس باید شاهد جشن ملی خودکفایی در تأمین بنزین مورد نیاز داخل باشیم و مردم آگاه شوند که این موفقیت خیره‌کننده در سایه برجام به دست آمده است.
تولید بنزین
به روزانه ٨٠‌میلیون لیتر می‌رسد
آن‌گونه که اعلام شده با بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با تولید روزانه ١٢میلیون لیتر بنزین یورو ٤ و ٥ تولید ٦٣‌میلیون لیتری‌ سال گذشته به ٧٥‌میلیون لیتر در روز می‌رسد که با میزان مصرف روزانه کشور برابری می‌کند.
پالایشگاهی که حالا بیش از هر زمان دیگری در تیررس توجه‌ها قرار گرفته است، نخستین پالایشگاه با خوراک میعانات گازی است که با ظرفیت پالایش ٣٦٠‌هزار بشکه در روز سومین پالایشگاه و با ظرفیت تولید ٣٦‌میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ٤ و ٥، بزرگترین پالایشگاه تولید بنزین کشور به‌شمار می‌آید.
این پالایشگاه معادل ٥٥‌درصد مجموع تولید دیگر پالایشگاه‎های کشور، بنزین تولید می‌کند و با تکمیل همه فازهای آن مجموع تولید بنزین کشور به بیش از ١٠٠‌میلیون لیتر خواهد رسید.
براساس اعلام وزارت نفت، با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس روزانه ۱۴‌میلیون لیتر به تولید گازوییل یورو ٥، چهار‌میلیون لیتر به ظرفیت تولید گاز مایع، سه‌میلیون لیتر سوخت جت و ۱۳۰ تن گوگردبر ظرفیت کشور افزوده می شود .
اما فاز نخست ستاره خلیج‌فارس تنها طرح پالایشگاهی و بنزین‌سازی نیست که امسال به بهره‌برداری می‌رسد چرا که طبق گفته مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، دو طرح در پالایشگاه‌های بندرعباس و لاوان نیز در آستانه بهره‌برداری است که در مجموع ٤,٣میلیون لیتر به تولید بنزین کشور می‌افزاید.
با افتتاح نهایی بنزین‌سازی پالایشگاه بندرعباس روزانه ٣,٥میلیون لیتر و در پالایشگاه لاوان روزانه حدود ٨٠٠‌هزار لیتر بنزین به ظرفیت تولیدی کشور اضافه می‌شود.
بنابراین با افزوده شدن این میزان، مجموع تولید روزانه کشور به ٧٩,٣‌میلیون لیتر افزایش می‌یابد که نه‌تنها تمام نیازهای داخلی را پوشش می‌دهد بلکه زمینه صادرات مازاد بنزین تولیدی فراهم می‌شود.
این درحالی است که با به مدار آمدن دو فاز دیگر پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس ٢٤‌میلیون لیتر دیگر به تولید بنزین کشور افزوده خواهد شد و مجموع تولید بنزین از مرز ١٠٠‌میلیون لیتر در روز عبور می‌کند.

اینرا هم بخوانید

تجمع مقابل وزارت خارجه سوئد در اعتراض به مماشات این دولت با جمهوری اسلامی و آزادی حمید نوری

یکشنبه ۱۶ ژوئن اعتراض به مماشات دولت سوئد با جمهوری اسلامی در رابطه با آزادی …