اذعان به مرگ ۲۲۹ غیرنظامی در عملیات ضد داعش

اذعان به مرگ ۲۲۹ غیرنظامی در عملیات ضد داعش

از زمان آغاز عملیات ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا تا کنون ۲۲۹ غیرنظامی جان خود را در جریان حملات این ائتلاف از دست داده‌اند. سازمان‌های حقوق‌بشری شمار قربانیان نظامی را به مراتب بیشتر تخمین می‌زنند.

در سال ۲۰۱۴ میلادی بود که ائتلاف ضد داعش تحت هدایت و فرماندهی آمریکا عملیات خود علیه ستیزه‌جویان “دولت اسلامی”(داعش) در عراق و سوریه را آغاز کرد؛ عملیاتی که در برخی موارد با کشته شدن افراد غیرنظامی نیز همراه بوده است.

مرکز فرماندهی ارتش آمریکا روز شنبه (اول آوریل / ۱۲ فروردین) رقمی مشخص در ارتباط با شمار قربانیان اعلام کرده است.

طبق اعلام این مرکز از ماه اوت سال ۲۰۱۴ تا فوریه سال جاری میلادی (۲۰۱۷) ۲۲۹ غیرنظامی به “صورت غیرعمدی” در جریان حملات و عملیات ائتلاف ضد داعش در سوریه و عراق کشته شده‌اند.

افزون بر این اعلام شد که در حال حاضر ۴۳ گزارش در ارتباط با کشته شدن غیرنظامیان در طی این عملیات در دست تحقق و بررسی است و پس از پایان بررسی‌ها شمار دقیق قربانیان مشخص خواهد شد.

البته آماری که مرکز فرماندهی آمریکا اکنون منتشر کرده، شمار غیرنظامیانی را که در جریان حملات سنگین ضد داعش به شهر موصل عراق در ماه مارس جان خود را از دست داده‌اند، دربرنمی‌گیرد.

طبق گزارش‌هایی که در ارتباط با این حملات منتشر شده، احتمال می‌رود که ده‌ها نفر دیگر به شمار کشته‌شدگان غیرنظامی افزوده شود. مقامات ارتش آمریکا در حال حاضر سرگرم بررسی این گزارش‌ها هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سازمان‌های مدافع حقوق بشر گفته‌اند که تعداد قربانیان غیرنظامی که از سوی آمریکا اعلام شده، به مراتب پایین‌تر از رقم واقعی است و غیرنظامیان بیشتری در مقایسه با آنچه اعلام شده، جان خود را در جریان عملیات ائتلاف ضد داعش از دست داده‌اند.

بیش از ۶۰ کشور در حال حاضر در ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا شرکت دارند. آلمان نیز یکی از این کشور‌ها است. البته ارتش آلمان بطور مستقیم در حملات مشارکت ندارد، بلکه مأموریت‌های تجسسی و سوخت‌رسانی را در چارچوب این عملیات انجام می‌دهد.

اینرا هم بخوانید

کانادا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

کانادا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. دومینیک لبلانک وزیر امنیت عمومی …