ارتش عراق: کمتر از ۷ درصد کشور در اشغال داعش است

یکی از سخنگویان ارتش عراق روز سه شنبه اعلام کرد پیکارجویان گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش دائما در حال از دست دادن مناطق تحت تصرف خود هستند و در حال حاضر کمتر از ۷ درصد مساحت کشور را در کنترل خود دارند.

به گفته سرتیپ یحیی رسول، داعش اکنون کنترل کمتر از یک چهارم سرزمین‌هایی را که در اوج تحرکات خود در تابستان ۲۰۱۴ تصرف کرده بود، در دست دارد. در آن زمان، این گروه جهادی بیش از ۴۰ درصد عراق را به اشغال خود در آورده بود.

وی، در یک نشست خبری مشترک با جان دوریان سخنگوی آمریکایی نیروهای ائتلاف بین المللی در بغداد پایتخت عراق، اضافه کرد «تا روز ۳۱ مارس (۱۱ فروردین ۱۳۹۶)، آنها فقط ۶ و هشت دهم از اراضی عراق را در کنترل خود دارد.»

داعش شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق، را در ژوئن ۲۰۱۴ تصرف کرد و پس از آن مناطق بیشتری از عراق و همچنین سوریه را به اشغال در آورد. از آن زمان به بعد، نیروهای ائتلاف پیکارجویان داعش را از بسیاری از مناطق عراق بیرون رانده‌اند.

نیروهای عراقی، با پشتیبانی ائتلاف به رهبری آمریکا، عملیات گسترده آزادسازی موصل را در اکتبر ۲۰۱۶ (مهر ۱۳۹۵) آغاز کردند. رود دجله موصل را به دو نیم تقسیم می‌کند و بخش شرقی آن در ماه ژانویه آزاد شد. عملیات در بخش غربی ادامه دارد.

شهرک‌های قائم، تل‌عفر و هویجه در عراق، و همچنین شهر رقه – که از آن به عنوان مرکز خلافت خودخوانده داعش در سوریه یاد می‌شود – همچنان در کنترل پیکارجویان آن گروه تروریستی قرار دارند.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …