اردوغان دولت آلمان را به “رفتار به شیوه نازی‌ها” متهم کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در واکنشی تازه به لغو سخنرانی انتخاباتی سیاستمداران کشورش در آلمان، دولت آلمان را به “رفتار به شیوه نازی‌ها” متهم کرد. او مدعی شد که آلمان نسبتی با دموکراسی ندارد.

رئیس جمهوری ترکیه پیش از این هم به لغو سخنرانی سیاستمداران ترکیه در آلمان به شدت تاخته بود. او که روزنامه‌نگار ترک‌تبار نشریه آلمان را هم “جاسوس آلمان” خوانده بود، رفتار دولت آلمان را به رفتار نازی‌ها تشبیه کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی “آناتولی” ترکیه، رجب طیب اردوغان روز یکشنبه (۵ مارس/ ۱۵ اسفند) در استانبول در مراسمی که یک سازمان زنان نزدیک به دولت، مبتکر برگزاری آن بود، گفته است: «برخورد شما متفاوت از برخورد نازی‌ها در گذشته نیست». او در ادامه مدعی شده که آلمان نسبتی با دموکراسی ندارد.

ر روزهای اخیر دو سخنرانی سیاستمداران ترکیه در آلمان لغو شده است. در عین حال قرار است امروز یکشنبه وزیر اقتصاد این کشور در هتلی در کلن با هموطنان خود دیدار کند. سیاستمدارن ترکیه تلاش می‌کنند با حضور در جمع اقلیت ترک‌تبار ساکن آلمان و تبلیغ برای تغییرات مورد نظر حزب حاکم، ۵/ ۱ میلیون نفر واجد رأی را با خود همراه کنند.

رئیس جمهوری ترکیه هم در مراسم روز یکشنبه در استانبول، در آستانه روز جهانی زن (هشتم مارس/ ۱۸ اسفند) از مخاطبان خود خواسته که در همه‌پرسی ماه آوریل به تغییر قانون اساسی رأی مثبت دهند. از سوی دیگر، تصاویری از تجمع هزاران زن در محله “بکیرکوی” استانبول منتشر شده که در آنها تجمع‌کنندگان خواستار رأی منفی به اصلاح قانون اساسی شده‌اند.

خبرگزاری “دوغان” ترکیه (DHA) گزارش داده است که در شهر “شانلی‌اورفا” در جنوب شرقی ترکیه ۲۱ زن که به مناسبت روز جهانی زن تجمع کرده بودند، دستگیر شده‌اند. به گزارش این خبرگزاری، نهادهای محلی برگزاری این مراسم را ممنوع اعلام کرده بودند.

برنامه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، برای تغییر سیستم سیاسی این کشور از نظام پارلمانی به نظام ریاستی از موضوعات بحث‌برانگیز در مورد ترکیه است. بیم آن می‌رود که با استقرار سیستم ریاستی، اختیارات ریاست جمهوری افزایشی بی حد و حصر یابد و در مقابل ابزارهای نظارتی بر او محدود شوند.

در روزهای اخیر همچنین دستگیری دنیز یوجل، روزنامه‌نگار ترک‌تبار نشریه “دی وِلت” آلمان به تنش در روابط سیاسی دو طرف انجامیده است. اردوغان پیش از این گفته بود یوجل “جاسوس آلمان” بوده است.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه‌ی آلمان، روز یکشنبه با انتشار مقاله‌ای بر دوستی آلمان و ترکیه تأکید کرده و نسبت به تشدید تنش‌ها هشدار داده بود.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

چهار زندانی سیاسی به اتهام دست داشتن در آتش‌سوزی زندان اوین،مجموعا ۳۳ سال زندان محکوم شدند

در پی برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان آتش‌سوزی زندان اوین در مهر ماه …