اروپا خواستار معافیت از مجازا‌ت‌های مالی مربوط به برجام شد

رادیو آلمان:اروپا خواستار معافیت از مجازا‌ت‌های مالی مربوط به برجام شد

وزیران امور خارجه و دارایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با ارسال نامه‌ای خواستار معافیت شرکت‌های اروپایی‌ای که پس از توافق هسته‌ای در ایران فعالیت داشته‌اند، از مجازات‌های مالی ناشی از خروج آمریکا از برجام شدند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه (۶ ژوئن / ۱۶ خرداد) گزارشی پیرامون نامه‌ی وزیران امور خارجه و دارایی سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا به مسئولان و مقامات آمریکا منتشر کرده است. مضمون این نامه که روز ۴ ژوئن، ارسال شده، اکنون رسانه‌ای شده است.

در نامه‌ای که وزیران سه کشور اروپایی برای همتایان آمریکایی خود نوشته‌اند، درخواست شده است که آن دسته از شرکت‌های اروپایی که پس از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ در ایران مشغول به کار بوده‌اند، از مجازات‌های پیش‌بینی شده از سوی آمریکا معاف شوند.

آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای همه شرکت‌هایی را که با شرکت‌های ایرانی همکاری اقتصادی داشته‌ باشند، تهدید به مجازات کرده بود.

در نامه‌ای که وزیران امور خارجه و دارایی سه کشور اروپایی نام‌برده برای مقامات آمریکایی نوشته‌اند، درخواست شده است که شرکت‌های فعال در حوزه‌های پزشکی، داروسازی، انرژی، خودروسازی و هوانوردی غیرنظامی از این مجازات‌ها معاف شوند.

 

افزون بر آن، درخواست شده که فعالیت‌های شرکت‌های اروپایی در پروژه‌های زیرساختی ایران و همچنین امور بانکی نیز از محدوده‌ی مجازات‌های پیش‌بینی شده حذف شوند.

هشدار به آمریکا

در نامه یاد شده به آمریکا هشدار داده شده است که خروج از برجام می‌تواند منجر به بی‌ثباتی بیشتر منطقه شود. در این نامه بروز یک درگیری جدید در این منطقه به عنوان فاجعه ارزیابی شده است.

در عین حال کشورهای اروپایی بار دیگر بر تمایل خود مبنی بر پایبندی به برجام تاکید کرده‌اند.

کشورهای اروپایی در نامه خود ضمن تأیید نگرانی‌های آمریکا در رابطه با برنامه موشکی ایران و بازه ‌زمانی پس از سال ۲۰۲۵ از نقش مخرب ایران در خاورمیانه انتقاد کرده‌اند. این کشورها اما تاکید کرده‌اند که از نظرشان، توافق هسته‌ای بهترین افزار برای مقابله با چنین نگرانی‌هایی است.

وزیران امور خارجه و دارایی سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه در عین حال از واشنگتن خواسته‌اند کانال‌های ارتباط بانکی و مالی کشورهای اروپایی و ایران را از مجازات‌های پیش‌بینی شده معاف کند.

سخن بر سر روابط بانکی کشورهای اروپایی با بانک مرکزی ایران و آندسته از بانک‌های ایران است که از سوی اتحادیه اروپا مشمول تحریم‌ها نبوده‌اند.

اینرا هم بخوانید

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در محکومیت صدور حکم اعدام برای شریفه محمدی

جنبش زن زندگی آزادی به عنوان یکی از مهمترین جنبش های تاریخ معاصر ایران واجد …