اسرائیل اماکن و تاسیسات نظامی ایرانی و سوری را در خاک سوریه بمباران کرد

رادیو فارسی فرانسه

جنگنده های اسرائیلی روزشنبه ۱۰ فوریه/ ۲۱ بهمن در عملیات هوایی گسترده ای به اهداف نظامی سوری و ایرانی در خاک سوریه حمله کرده اند. اسرائیل مدعی شده است که این حملات به تلافی نقض حریم هوایی اسرائیل توسط یک پهپاد ایرانی انجام گرفته است. ایران ادعای اسرائیل در خصوص اینکه پهپاد ایرانی وارد حریم هوایی اسرائیل شده را رد می کند و آن را دروغ محض توصیف کرده است. از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ و حضور نظامی ایران در سوریه، این نخستین باری است که اسرائیل آشکارا اعلام می کند که اهداف و سازوبرگ های نظامی ایران در سوریه را مورد هدف قرار داده است. با حملات امروز اسرائیل موجی جدیدی از تنش ها بین ایران و سوریه با اسرائیل آغاز شده است. تنش هایی که می تواند به رویارویی مستقیم نیروهای اسرائیلی و ایرانی در خاک سوریه منجر شود.

رسانه های اسرائیلی از نشست اضطراری وزیر جنگ و فرماندهان ارتش اسرائیل در صبح امروز گزارش داده اند.

بر اساس این گزارش ها، «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ اسرائیل در نشست اضطراری امروز با حضور «گادی آیزنکوت» رئیس ستاد مشترک ارتش و دیگر مقامات ارشد نظامی اسرائیل تحولات کنونی در سوریه را بررسی کرده است .این در حالی است که رسانه‌های اسرائیل گزارش می دهند که کابینه جنگی اسرائیل دستور حملات گسترده ای را به اهداف و پایگاه‌های ایرانی و سوری در عمق خاک سوریه صادر کرده است.

با این حال سخنگوی ارتش اسرائیل امروز اعلام کرده است که اسرائیل به دنبال درگیری بیشتر با ایران و سوریه نیست.

ارتش اسرائیل امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که به ۱۲ هدف، از جمله سه هدف مربوط به پدافند هوایی سوریه و چهار هدف مرتبط با سازو برگ نظامی ایران در سوریه حمله کرده است. ارتش اسرائیل اعلام کرده این عملیات به دنبال ورود یک پهپاد ایرانی در شب گذشته آغاز شده است. ارتش اسرائیل اعلام کرده است که این پهپاد توسط یک هلی کوپتر جنگی اسرائیل مورد هدف قرار گرفته و نابود شده است.

«سانا» خبرگزاری رسمی سوریه امروز حملات جنگنده های اسرائیلی را به چندین منطقه در سوریه تأیید کرده است و اعلام کرده است که دفاع ضد هوایی سوریه بیش از یک هواپیمای اسرائیلی را مورد هداف قرار داده است. این در حالی است که سخنگوی ارتش اسرائیل امروزاعلام کرد: یک جنگنده اف ۱۶ اسرائیلی بعد از بمباران مواضع ارتش سوریه، در نزدیکی «الجلیل» در جولان سقوط کرده است.

«سانا» گزارش می دهد که حملات هوایی اسرائیل به یک پایگاه نظامی در مرکز سوریه و چندین هدف دیگر در نزدیکی دمشق و جنوب سوریه انجام گرفته است.

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که حملات اسرائیل در دو موج پیاپی انجام گرفته است. موج اول حملات اسرائیل در شرق استان حما (مرکز سوریه) انجام گرفته است، یعنی جایی که بیشترین تمرکز نیرهای ایرانی و حزب الله در آنجا قرار دارد.

دیده بان حقوق بشر سوریه همچنین تأیید کرده است که موج دوم حملات هوایی اسرائیل در مقیاس بسیار گسترده به ۱۲ هدف در خاک سوریه انجام گرفته است. ۳ سامانه دفاع ضد هوایی سوریه و ۴ هدف نظامی ایرانی در خاک سوریه که جزئیات آن اعلام نشده از جمله اهداف حملات امروز جنگنده های اسرائیلی بوده است. این سازمان حقوق بشری سوریه در باره اهداف ایرانی که مورد حمله قرار گرفته، تصریح کرده است که عبارت از پایگاه ها و اماکنی بوده که در اختیار نظامیان ایرانی و ساز و برگ های نظامی ایران در سوریه بوده است.

سرهنگ کونریکوس سخنگوی ارتش اسرائیل ورود پهپاد ایرانی به حریم هوایی اسرائیل را نقض فاحش استقلال و حق حاکمیت اسرائیل خوانده و اعلام کرده است که حملات تلافی جویانه اسرائیل بسیار گسترده و شدید بوده است.

در همین حال، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به ادعای مقامات سرائیلی در خصوص حمله جنگنده های آن کشور به خاک سوریه و سرنگونی یک فروند از آنها توسط پدافند هوایی ارتش سوریه گفت: دولت و ارتش سوریه به عنوان یک کشور مستقل حق دفاع مشروع از تمامیت ارضی و مقابله با هر نوع تجاوز خارجی را داراست.

وی افزود: «رژیم اسرائیل نمی تواند با فرافکنی و دروغ پردازی های همیشگی، بر تجاوزات و جنایات خود علیه ملت های مسلمان منطقه سرپوش بگذارد».:

بهرام قاسمی همچنین تصریح کرد: «ادعای پرواز پهباد ایرانی و نیز دخالت ایران در سرنگونی جنگنده متجاوز اسرائیلی مضحک تر از آن است که بدان پرداخته شود، چرا که جمهوری اسلامی ایران اساسا حضوری مستشاری در سوریه، آن هم به درخواست دولت مشروع و قانونی آن کشور دارد».

از جزئیات خسارات و تلفات احتمالی حملات هوایی امروز اسرائیل در سوریه هنوز گزارشی منتشر نشده است.

اینرا هم بخوانید

۴ نفر از جانباختگان و مصدومان حادثه انفجار گاز آبادانان؛ کارگر مخابرات بودند

جانباختگان و مصدومان حادثه انفجار لوله گاز در محمدشهر آبدانان؛ کارگران بخش خصوصی شرکت مخابرات …