اسرائیل «تونل‌های نفوذی حزب‌الله» در مرز با لبنان را هدف قرار داد

رادیو فردا:ارتش اسرائیل از بامداد سه‌شنبه ۱۳ آذر عملیات گسترده‌ای را با نام «سپر شمال» برای کشف و انهدام «تونل‌های نفوذی» حفر شده از سوی حزب‌الله لبنان در مرز شمالی اسرائیل آغاز کرد.

گروه حزب‌الله در این باره سکوت کرده است. ارتش لبنان می‌گوید اوضاع مرزهای جنوب این کشور با شمال اسرائیل فعلا آرام است، و نیروهای سازمان ملل مستقر در مرز نیز می‌گویند برای جلوگیری از ایجاد یک بحران تلاش می‌کنند.

هزاران نظامی اسرائیل از سحرگاه سه‌شنبه با تجهیزات مهندسی برای مشارکت در عملیات کشف و تخریب «تونل‌ها» به شمال این کشور انتقال یافته است و بخشی از نظامیان نیز برای رویارویی با احتمالات در مناطق مرزی مستقر شده و همزمان، بالاترین سطح آماده باش در شمال این کشور برقرار شده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید در مورد تونل‌هایی که حزب‌الله در طول سال‌ها از خاک جنوب لبنان حفر کرده تا از آن برای عملیات «تروریستی» و «نفوذی» علیه اسرائیل استفاده کند، اطلاعات کافی گردآوری کرده و از مدتی پیش خود را برای انهدام آن‌ها آماده کرده بود.

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، این «تونل‌ها» تاکنون «عملیاتی» نبوده اما لازم است «پیش از مبدل شدن به تهدید، تخریب شوند».

ارتش اسرائیل تاکید کرده که عملیات در طول «خط آبی» مرزی در درون خاک اسرائیل انجام می‌شود و در خاک لبنان نیست؛ «خط آبی» مرز شناخته شده میان اسرائیل و لبنان بر اساس تشخیص سازمان ملل متحد است.

سرهنگ رونِن مانلیس، سخنگوی نظامیان اسرائیل، در نخستین گزارش از ساعات اولیه این عملیات از کشف تونلی که ۴۰ متر آن در خاک اسرائیل بوده، خبر داد.

به گفته این سخنگو، حزب‌الله این تونل را از یک خانه غیرنظامی در روستایی در مرز جنوب لبنان حفر کرده و آن را به داخل خاک اسرائیل کشانده بود.

سرهنگ مانلیس گفته که عملیات در روز نخست در شهرک «متولا» متمرکز بوده اما در روزهای آینده در سایر نقاط مرزی دنبال خواهد شد.

آویخای اِدری، سخنگوی عرب‌زبان نظامیان اسرائیل، نیز به دولت لبنان هشدار داد که بیروت «مسئول تمامی اتفاقات در خاک لبنان است».

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و وزیر دفاع اسرائیل، روز سه‌شنبه به «دشمن» هشدار داد که اگر به این عملیات واکنش نشان دهد، با پاسخی «کوبنده» روبرو خواهد شد.

یک بیانیه دفتر نتانیاهو نیز می‌گوید «تونل‌های حزب‌الله، نشان دیگری از ستیزه‌جویی ایران است که با میلیاردها دلاری که از توافق هسته‌ای بدست آورد، حزب‌الله را تامین مالی می‌کند».

نتانیاهو شامگاه روز سه‌شنبه در نشستی با حضور وزیران کابینه و فرماندهان ارتش پیشرفت عملیات «سپر شمال» را بررسی کرد.

وی ساعاتی پس از بازگشت از بروکسل و دیدار با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بروکسل، فرمان این عملیات را صادر کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، آقای نتانیاهو در دیدار با مایک پمپئو از آمریکا خواست به لبنان پیام دهد که «حزب‌الله را کنترل کند و گرنه اسرائیل این کار را می‌کند».

نتانیاهو گفته بود در خصوص «یکسری تحولات منطقه و راه‌های جلوگیری از تعرض ایران و اذنابش در مرز شمالی اسرائیل» به دیدار وزیر خارجه آمریکا رفته است.

رئوون ریولین، رئیس‌جمهوری اسرائیل، روز سه‌شنبه گفت «اگر حزب‌الله، لبنان را به دستور کار ایران الصاق کند یا از لبنان به عنوان پایگاهی برای حمله به اسرائیل استفاده کند، مسئولیت آن با دولت لبنان خواهد بود».

آقای ریولین افزوده که «مردم اسرائیل آرام و مطمئن باشند که می‌توانند به ارتش اعتماد و تکیه کنند».

رئوون ریولین، رئیس‌جمهوری اسرائیل، روز سه‌شنبه گفت «اگر حزب‌الله، لبنان را به دستور کار ایران الصاق کند یا از لبنان به عنوان پایگاهی برای حمله به اسرائیل استفاده کند، مسئولیت آن با دولت لبنان خواهد بود».

عملیات ارتش اسرائیل در حالی آغاز شد که نظر به حمایت ایران از حزب‌الله لبنان، نظامیان ارشد و رسانه‌های اسرائیلی در روزهای گذشته ارزیابی کرده بودند که «جنگ اسرائیل و ایران که در دو سال اخیر به صورت حملات متعدد به اهداف ایرانی در سوریه انجام شد، از این به بعد در کشورهای دیگر دنبال می‌شود».

سکوت حزب‌الله، انتقاد و شک اپوزیسیون اسرائیل

دفتر سیاسی حزب‌الله، سازمان شیعی هم‌پیمان با ایران، در واکنش به عملیات اسرائیل سکوت کرده است.

حزب‌الله جمعه گذشته در یک ویدئوی هشدار به اسرائیل با زیرنویس عبری گفته بود «اگر گستاخی قصد حمله به لبنان داشته باشد، به سختی پشیمان می‌شود».

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، در ویدئوی یاد شده گفته بود «هر حمله اسرائیل، پاسخ خواهد گرفت».

اسرائیل و حزب‌الله ۱۲ سال پیش در عملیاتی به مدت ۳۴ روز با یکدیگر جنگیدند اما حسن نصرالله گفته است که از آن به بعد، «توازن قوا به سود جبهه مقاومت تغییر کرده» و سازمان او اکنون «راکت‌های دقیق» دارد.

فرماندهان یونیفیل، قوای سازمان ملل مستقر در جنوب لبنان، گفته‌اند از اختیارات و امکانات خود برای هماهنگی امور استفاده می‌کنند تا شرایط به سوی تنشی ناخواسته کشیده نشود.

فرماندهی ارتش لبنان در بیانیه‌ای خبر داد که اوضاع جنوب لبنان روز سه‌شنبه آرام بوده اما افزود «با دقت اوضاع را رصد می‌کند»؛ ارتش لبنان بر همکاری با قوای یونیفیل تاکید کرد.

به گزارش رسانه‌های لبنان، میشل عون، رئیس‌جمهوری این کشور و سایر مقامات لبنان اوضاع را دنبال می‌کنند و نگران عواقب تحرکات اسرائیل هستند.

یک فرمانده نظامی ارشد اسرائیلی به تازگی گفته بود، در هر درگیری تازه با حزب‌الله، اسرائیل میان اهداف وابسته به حزب‌الله و ارتش لبنان تفاوت نخواهد گذاشت.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز سه‌شنبه از عملیات ارتش اسرائیل برای دفاع از خاک و مردمش دفاع کرد.

آقای بولتون از ایران و همپیمانانش خواست ستیزه‌جویی و تحرکات تهدید آمیز را متوقف کنند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، در این میان دستور نتانیاهو به وزیرانش برای سکوت و خودداری از مصاحبه درباره این عملیات با انتقاد برخی از وزیران روبرو شده که شهامت سیاسی انتقاد آشکار از نتانیاهو را ندارند.

همچنین عملیات ارتش در رویارویی با «تونل‌های نفوذی» انتقاد شماری از سران اوپوزیسیون اسرائیل را به دنبال داشته که مقارن شدن موعد آن با تلاش نتانیاهو برای خلاصی از پرونده‌های فساد در پلیس را مورد سئوال قرار داده‌اند.

پلیس اسرائیل این هفته در سومین پرونده تحقیقاتی علیه نتانیاهو به دادستانی این کشور توصیه کرد که نظر به مدارک و مستندات علیه او کیفرخواست صادر کند.

پلیس پیشتر در دو پرونده دیگر علیه نتانیاهو توصیه مشابهی به دادستانی کرده بود؛ نتانیاهو هر سه پرونده را که هنوز به مرحله اتهام رسمی نرسیده، رد کرده و می‌گوید که اقدامات او برای دفاع از اسرائیل ارتباطی با این پرونده‌ها ندارد.

اینرا هم بخوانید

دو اتحادیه کارگری در اسپانیا و فرانسه به کمپین بین‌المللی اعتراض علیه حکم اعدام شریفه محمدی پیوستند

در ادامه محکومیت‌های حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، …