اطلاعیه حزب حزب کمونیست کارگری: سران جمهوری اسلامی باید در دادگاه بین‌المللی به جرم جنایت علیه بشریت محاکمه شوند

اطلاعیه حزب در باره نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل:سران جمهوری اسلامی باید در دادگاه بین‌المللی به جرم جنایت علیه بشریت محاکمه شوند

در جریان انقلاب زن زندگی آزادی در پاییز سال ۱۴۰۱، شورای حقوق بشر سازمان ملل در یک نشست اضطراری ویژه ایران، تشکیل یک کمیته مستقل حقیقت‌یاب در باره موارد نقض حقوق بشر را تصویب کرد. این کمیته در گزارش ١٨ اسفند به شورای حقوق بشر سازمان ملل ضمن اشاره به موارد متعددی از رفتار حکومت اسلامی با معترضین از جمله حبس، شکنجه، تجاوزجنسی از جمله تجاوز با اشیا، شوک الکتریکی به اندام تناسلی، برهنه سازی اجباری، ناپدیدسازی‌های قهری و سایر اعمال غیرانسانی، قتل و اعدام معترضین، اعلام کرد که این اعمال بخشی از یک حمله گسترده و سازمان‌یافته علیه مردم غیر نظامی بویژه زنان و دختران بوده است و آنها را “مصداق جنایات علیه بشریت” نامید.

امروز ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) در پنجاه و پنجمین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل، سارا حسین رئیس کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل، بر همه این موارد تاکید مجدد گذاشت و مقامات جمهوری اسلامی را به “نقض جدی حقوق بشر تا سطح جنایت علیه بشریت” متهم کرد؛ خواستار آزادی همه بازداشت شدگان در جریان انقلاب زن زندگی آزادی و توقف اعدام‌ها شد و اعلام کرد عاملان جنایت باید در قبال اعمالشان پاسخگو شوند.

گزارش کمیته حقیقت یاب در این نشست فقط به مستندسازی جنایت علیه بشریت اکتفا نکرد، بلکه تاکید کرد که “کشورهای عضو شورا باید راهکارهایی برای پاسخگو کردن مقامات حکومت اسلامی در سطح بین المللی پیدا کنند” و مهمتر اینکه از دولتها خواست با اتکاء به “اصل صلاحیت قضایی جهانی” برای پیگرد قضایی سران حکومت به جرم جنایت علیه بشریت اقدام کنند.

جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران هم در این نشست ضمن تاکید مجدد بر اینکه اعمال حکومت اسلامی در قبال معترضین مصداق “جنایت علیه بشریت” است، نقض مستمر کرامت انسانی دختران و زنان توسط جمهوری اسلامی را مصداق “آپارتاید جنسیتی” اعلام کرد.

در این نشست نمایندگان اکثر دولت‌های جهان همسو با گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل، خواهان لغو فوری مجازات اعدام، آزادی زندانیان سیاسی، لغو حجاب اجباری، پایان یافتن تمامی اشکال تبعیض علیه زنان و به رسمیت شناختن حق آزادی بیان و اعتراض در ایران شدند.

نشست امروز شورای حقوق بشر سازمان ملل و اعلام جرم بالاترین نهاد حقوق بشر جهانی علیه حکومت اسلامی به عنوان حکومت “آپارتاید جنسیتی” و حکومتی که مرتکب “جنایت علیه بشریت” شده است، شکستی سیاسی برای جمهوری اسلامی و موفقیتی برای مردم ایران است. این نشست برای ما مردم بپاخاسته ایران زمینه مساعدتری را فراهم کرده است که جمهوری اسلامی را در سطح جهان از نظر سیاسی، حقوقی و دیپلماتیک تحت فشار بیشتری قرار دهیم و در ایران تعرضمان برای سرنگونی این حکومت را هر چه قاطع‌تر و گسترده‌تر ادامه دهیم.

این عظمت انقلاب “زن، زندگی، آزادی” بود که افکار عمومی جهان ر ا آنچنان تکان داد که مهمترین نهاد سازمان ملل در عرصه حقوق بشر مجبور شد رسما و علنا مقامات حکومت اسلامی را بعنوان حکومت “آپارتاید جنسیتی” و “جنایت علیه بشریت” موضوع تعقیب و محاکمه در یک دادگاه بین‌المللی  اعلام کند. متقابلا، این اتفاق جهانی، زمینه را برای ما مردم بپاخاسته ایران هموار کرده است که در ایران تعرض به حکومت اسلامی را حتی گسترده‌تر از پیش ادامه دهیم و در سطح جهانی، اقدامات سازمانیافته سیاسی، حقوقی و دیپلماتیک برای پیگرد، دستگیری و محاکمه جنایتکاران حکومت اسلامی در دادگاه بین‌المللی و بایکوت جهانی حکومت اسلامی را گسترش دهیم.

حزب کمونیست کارگری با تمام توان برای تحقق این اهداف تلاش میکند و همه مردم آزاده در داخل و خارج کشور، کلیه فعالین سیاسی و اجتماعی سرنگونی‌طلب، کارگران، معلمان، بازنشستگان، جوانان و دانشجویان، زنان معترض و انقلابی، خانواده‌های دادخواه و همه فعالین جنبش‌های حق طلبانه را به تداوم مبارزه برای تحقق این اهداف فرامیخواند.

زنده باد انقلاب زن، زندگی، آزادی

نابود باد جمهوری اسلامی، نظام آپارتاید جنسیتی، نظام جنایت علیه بشریت

٢۸ اسفند ١٤٠٢- ١۸ مارس ٢٠٢٤

اینرا هم بخوانید

بعد از مرگ رئیسی،۸ تیرانتخابات حکومت و جلسه مجلس خبرگان

رسانه های حکومتی ازبرگزرای جلسه سران قوا خبر داده و اعلام کردند هشتم تیرماه روز …