اطلاعیه حزب کمونیست کارگری در مورد قطعنامه پارلمان اروپا علیه اعدام‌ها در ایران

پارلمان اروپا در قطعنامه تندی در روز ۸ فوریه (۱۹ بهمن) اعدام‌ها در ایران بویژه اعدام محمد قبادلو را محکوم کرد و خواهان آزادی همه محکومین به اعدام و زندانیان عقیدتی در ایران شد.

پارلمان اروپا در این قطعنامه که شامل ۱۱ بند میباشد ضمن اشاره به ۸۰۰ اعدام در سال ۲۰۲۳ و قتل بیش از ۵۰۰ نفر با هدف سرکوب جنبش زن زندگی آزادی، خطر اعدام قریب‌الوقوع ۱۱ زندانی و استفاده از دیپلماسی گروگان‌گیری به عنوان ابزار سیاست خارجی، اعدام معترضان توسط جمهوری اسلامی، که مترادف با قتل حکومتی است، و استفاده گسترده از شکنجه از جمله خشونت جنسی و عدم دسترسی به امکانات پزشکی را محکوم کرده و خواهان لغو احکام اعدام و لغو کامل مجازات اعدام شده است. پارلمان اروپا همچنین خواهان قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی، اعمال تحریم های بیشتر، از جمله نسبت به رهبر، رئیس جمهور و دادستان کل جمهوری اسلامی و نیز اتخاذ یک استراتژی جدید و جسورانه از طرف اتحادیه اروپا در مورد جمهوری اسلامی از جمله مقابله با دیپلماسی گروگان‌گیری شده و از دول عضو خود خواسته است که از تجدید ماموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران و هیات حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی در نشست آتی شورای حقوق بشر سازمان ملل حمایت کنند و پیگرد جنایی مقامات جمهوری اسلامی که ناقض جدی حقوق بشر بوده‌اند را از جمله با استفاده از اصل “صلاحیت قضائی جهانی” universal jurisdiction در دستور بگذارند.

صدور این قطعنامه در واکنش به افزایش تعداد اعدام‌ها و همچنین تحت تاثیر فعالیت‌های گسترده‌ای صورت گرفته که در هفته‌های اخیر در داخل و خارج کشور علیه اعدام شروع شده است و به همین دلیل خواهان اقدامات جدی‌تری علیه جمهوری اسلامی است. این قطعنامه جنبش علیه اعدام را یک گام دیگر تقویت خواهد کرد.

حزب کمونیست کارگری ضمن استقبال از این قطعنامه بر بایکوت جمهوری اسلامی تاکید میکند. جمهوری اسلامی بدلیل آنچه در این قطعنامه آمده و بدلیل آپارتاید جنسیتی و جنایات بیشمار و سیستماتیک دیگر علیه مردم باید از کلیه مجامع جهانی بیرون انداخته شود و سفارت‌های آن در همه کشورها برچیده شود.

زنده باد جنبش رو به رشد علیه اعدام

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۰ بهمن ۱۴۰۲، ۹ فوریه ۲۰۲۴

اینرا هم بخوانید

۱۲ نفر از فعالین حقوق زنان در رشت روز دهم اسفند در دادگاه حاضر می‌شوند

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران:۱۲ نفر از فعالین حقوق زنان در رشت روز دهم …