اعتراض 28 روزه کارگران سیمان کارون

ایلنا:کارگران کارخانه سیمان کارون (مسجد سلیمان) در اعتراض به تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی خود از حدودا 28 روز پیش در اعتراض به سر می‌برند.

براساس اطلاعاتی که از سوی این منابع در اختیار ایلنا قرار گرفته، این اجتماع اعتراضی از روز 25 تیرماه آغاز شده است.

به گفته آنان، در این کارخانه سیمان حدود 470 کارگر رسمی، قراردادی و روزمزد مشغول به کار هستند که از 7 تا 17 ماه پیش پرداخت دستمزد کارگران پیمانی وروز مزدی به تعویق افتاده است. همچنین دستمزد کارگران رسمی و قراردادی این کارخانه حدود چهار ماه به تاخیر افتاده است.

کارگران معترض می‌گویند تاخیر‌هایی که در پرداخت مطالبات مزدی آنها ایجاد شده، به هیچ وجه با کار سخت و دشواری که آنها هر روز انجام می‌دهند، همخوانی ندارد و آنها علاوه جبران این وقفه خواستار پرداخت معوقات بیمه‌ای خود به تامین اجتماعی هستند.

معترضان با یادآوری اینکه آنها در ماه‌های  گذشته نیز در اعتراض به تاخیر افتادن مطالبات مزدی کارگران رسمی و قراردادی اعتراض مشابهی انجام داده‌ بودند، افزودند: پس از این اقدام اعتراضی کارفرما وعده داد مطالبات کارگران را به موقع پرداخت کند که تا این لحظه این وعده نیز محقق نشده است.

کارگران کارخانه سیمان کارون درباره سایر مشکلات صنفی خود می‌گویند؛ غیر از بحث تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی آنها وجود دارد؛ فعالیت این واحد تولیدی از یک ماه قبل به دلیل خرابی کوره متوقف شده و در حال حاضر به دلیل خالی بودن سیلوها کاری برای انجام دادن ندارند.

کارگران سیمان کارون مسیر قانونی را طی کنند

در این رابطه «علیرضا گروهی» فرماندار شهرستان مسجدسلیمان با تایید معوقات مزدی ۴۷۰ کارگر این واحد تولیدی در خصوص اعتراض صنفی کارگران گفت: کارگران سیمان کارون تقریبا از 20 روز قبل در اعتراض به معوقات مزدی و بیمه‌ای دست به اعتراض صنفی زده‌اند.

او با بیان اینکه فرمانداری شهرستان مسجد سلیمان پیگیر مشکلات این واحد تولید کننده سیمان و کارگرانش است، افزود: خواسته کارگران سیمان کارون در خصوص پرداخت معوقات مزدی به حق است اما باید برای رسیدن به آن مسیر قانونی را طی کنند.

به گفته وی، در جلساتی که در همین رابطه در شورای کارگری شهرستان تاکنون برگزار شده است، تذکرات لازم به هر دو طرف داده شده است.

او در ادامه گفت: متوقف کردن فعالیت کارخانه از سوی کارگران راه‌حل مناسبی برای رسیدن به مطالبات معوقه نیست و در این بین اگر محل کارشان برای همیشه تعطیل شود تنها کارگران هستند که با چندین سال سابقه کار متضرر خواهند شد.

طبق اظهارات فرماندار شهرستان مسجد سلیمان، پرداخت مطالبات کارگران تنها در صورت ادامه فعالیت‌های این واحد تولیدی میسر است. وی در همین باره گفت: از همه کارگران زحمتکش این واحد تولیدی می‌خواهم تا با خاتمه اعتراض صنفی خود، امکان به برطرف شدن مشکل پیش آمده را فراهم کنند.

اینرا هم بخوانید

روزنامه حکومتی هم‌میهن: درباره سقوط بالگرد رئیسی و ابهاماتی که ادامه دارد !

روزنامه حکومتی هم میهن تیتر زه:درباره سانحه هوایی ۳۰ اردیبهشت و ابهاماتی که ادامه دارد.سقوط …