اعتصاب نفتگران در روز ٢٧

اعتصابات : شماره ٢٧.اعتصاب کارگران صنایع نفت وپتروشیمی ونیروگاه های برق روز ۶ شهریور وارد بیست و هفتمین روز خود شد. هزاران کارگر از ٥٥ مرکز نفتی در ١٢ استان از جمله سه پالایشگاه بزرگ قشم، آبادان و اصفهان در اعتصاب بسر میبرند. در پالایشگاه آبادان به کارگران پیشنهاد مزد هفت میلیون و ٥٠٠ هزار تومان برای ٢٤ روز کار را داده اند. اما کارگران اعلام کرده اند که مزد زیر ده میلیون را قبول نمیکنند و بردیگر مطالبات خود تاکید کرده اند. در جاهایی پیمانکاران که قرارداد معینی با دولت دارند نیز در اعتصابند.  بنا بر قاعده هر شش ماه یک بار قرارداد دولت با پیمانکاران تحت عنوان “تعدیل قرارداد” تجدید میشود. تعدیل قرارداد نیز به این معنا است که بنا به شرایط تورمی، گران ترشدن مواد اولیه، بالارفتن هزینه های جاری و یا افزایش سطح دستمزد کارکنان و کارگران در فاصله  قرار داد، این افزایش هزینه ها را دولت باید به پیمانکار بپردازند. در این دور دولت اعلام کرده است که امکان افزایش پرداخت بیشتری به آنها نیست و پیمانکاران نیز که زیر فشار کارگران اعتصابی برای افزایش حقوقها  قرار دارند و در عین حال با تعطیلی کار متضرر میشوند،  وارد اعتصاب شده و حق بیشتری از دولت طلب میکنند. هم اکنون پیمانکاران در پارس جنوبی و مراکز نفتی در جنوب در اعتصابند. اعتصاب کارگران جوشکار و فیتر نیز در این مناطق ادامه دارد. در جاهایی از جمله در شرکت کیسون در پتروشیمی دنا برای فشار به کارگران اعتصابی از پرداخت مزد آنها طفره رفته اند.  این موضوع بر دامنه اعتراضات شدت داده است.

بنا بر خبر ها در مراکزی که هنوز به اعتصاب نپیوسته اند، فشار کار  بسیار بالاست و در عین حال کارگران با معضل عدم پرداخت دستمزد دو سه ماه اخیر خود روبرو هستند. همچنین در جاهایی همچون شرکت آسفالت طوس کارگران با تسویه حساب و گرفتن حقوق ایام اعتصاب خود کلا شرکت را ترک کرده اند.

دامنه اعتصاب کارگران نفت و مراکز وابسته آن بسیار گسترده است. اما همچنان جای گروههای ویژه این کارگران در مدیای اجتماعی و خبررسانی روزمرد در مورد اعتراضاتشان و سخن گفتن خطاب به جامعه و بیان شفاف و روشن خواستها و مطالباتشان خالیست. در عین حال یک گام مهم در جهت ارتقای این اعتصاب برپایی تجمعات اعتراضی در مراکز نفتی و وابسته به آنها و شنیده شدن صدای اعتراض این کارگران در سطح جامعه است. ایجاد صندوقهای همبستگی مالی با کارگران اعتصابی نیز یک گام بسیار ضروری برای کم کردن فشار بر کارگران است. حزب کمونیست کارگری حمایت قاطع خود را از خواستها و مطالبات نفتگران اعتصابی اعلام میدارد.  اعتصاب این کارگران با هشتک دفاع_ از_ حقوق و کارزار نه به قرارداد های موقت کاری باید مورد حمایت وسیع قرار گیرد. پیوستن به این اعتصابات یک شکل عملی حمایت از کارگران اعتصابی است.

پیش بسوی اعتصابات سراسری

پیش بسوی ایجاد شوراها

حزب کمونیست کارگری ایران

٦ شهریور ۱۳۹۹،  ٢٧ اوت ۲۰۲۰

اینرا هم بخوانید

شمی صلواتی: با خبر شدم شعری از من در مراسم «چهلم رفیق مظفر صالح‌نیا دکلمه شده است

 در مراسم «چهلم رفیق مظفر صالح‌نیا« که صدها نفر با حضور در «آرامگاه بهشت محمد» …