اعتصاب هزار کارگر چادرملو و تجمعات کارگران فضای سبز شیراز و دو خبر دیگر

امروز اول مرداد کارگران معدن چادرملو در یزد در اعتراض وضع بد معیشتی و عدم پاسخگویی به خواستهای اعلام شده خود دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب از ساعت هفت و سی دقیقه صبح آغاز شد و تمامی کارهای تولیدی معدن چادرملو از جمله بخش سنگ‌شکن، ریکلایمر، خط کوه و خطوط تولید و بارگیری و فعالیت تراکها متوقف گردید.

طبق خبرها کارگران شرکت آسفالت طوس که پیمانکار استخراج معدن است نیز دست به اعتصاب زده اند و متعاقب آن کارگران شرکت نسیم ‌آوران پیمان حاتمی و شرکت خوان‌گستر جهانی که زیرمجموعه‌ های چادرملو هستند نیز وارد اعتصاب شده اند.  

افزایش حقوق‌ها، پرداخت کامل سود سهام شرکت سها، همسان‌سازی حقوق ها و بیمه تکمیلی، خواستهای فوری این کارگران است. 
بنا بر گزارشات در معدن چادرملو شرکتهای پیمانکاری متفاوتی کار میکنند و شرایط کاری کارگران بسیار اسفناک است. در این مجتمع معدنی قبلا نیروی کار مستقیم جذب میشد. اما بعد کارگران بعنوان مامور چادرملو در شرکتها جذب کار شده و در ازای همان کارهای نیروهای مجتمع، تقریبا نصف و حتی کمتر و بعضا یک سوم حقوق آنان به کارگران شرکتی مزد پرداخت میشود. این اعتصاب ادامه دارد و کارگران اعلام کرده اند که اگر پاسخ نگیرند اعتراض آنان ادامه خواهد داشت. 

خبر اعتراضی دیگر در این روز تجمع کارگران فضای سبز در منطقه ۹ شیراز است. این کارگران از سال ۱۴۰۱ تا ۳۱ تیرماه حقوق و مزایای خود را طلبکار هستند. کارفرما با گفتن اینکه پول نداریم مزد کارگران را بالا کشیده است. 

و آخرین خبر اینکه امروز یکم مرداد عزیز قاسم‌زاده معلم زندانی در لاکان رشت که در حال گذراندن یکسال حبس خود است، برای ده روز به مرخصی آمد. او از ۱۹ فروردین سال جاری به اتهام تبلیغ علیه نظام در زندان بسر میبرد. همچنین بنا بر خبر منتشر شده از سوی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان دادسرای انقلاب رشت برای چهار عضو کانون صنفی معلمان گیلان به نام‌های تیمور باقری کودکانی، غلامرضا اکبرزاده‌باغبان، طهماسب سهرابی و حسین مهدی زاده به اتهام “ایجاد اختلال در نظم عمومی از طریق برگزاری تجمعات غیرمجاز” قرار جلب صادر کرده است. یک کارزار مهم معلمان اعتراض علیه امنیتی کردن مبارزات، ادامه بازداشتها و پرونده سازی علیه معلمین معترض است.

در همین راستا کارزار صد هزار امضا اعلام شده و بسیاری به این کارزار پیوسته اند. شرط پیوستن به این کارزار معلم بودن نیست. معلمان با خواستهایی چون افزایش حقوقها به بالای خط فقر سی میلیونی، درمان رایگان و تحصیل رایگان برای همه و داشتن حق مسکن و اعتراض به اختلاس ها و دزدی ها و امنیتی کردن مبارزات صدای اعتراض همه مردم هستند. باید وسیعا به کارزار یکصد هزار امضای معلمان پیوست . تمامی معلمان زندانی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.

حزب کمونیست کارگری ایران

۱ مرداد ۱۴۰۲، ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۳

https://bit.ly/3KaYdF4

اینرا هم بخوانید

روزنامه حکومتی هم‌میهن: درباره سقوط بالگرد رئیسی و ابهاماتی که ادامه دارد !

روزنامه حکومتی هم میهن تیتر زه:درباره سانحه هوایی ۳۰ اردیبهشت و ابهاماتی که ادامه دارد.سقوط …