اعزام تفنگداران آمریکایی برای کمک به آزادسازی رقه از دست داعش در سوریه

رادیوآمریکا:ایالات متحده آمریکا صدها نیروی تفنگدار خود را برای حمایت از نیروهای محلی در آزادسازی شهر رقه، پایتخت گروه داعش در سوریه به این کشور اعزام کرده است.

مقام های وزارت دفاع پنجشنبه ۱۹ اسفند به واشنگتن پست گفته اند که نیروهای آمریکایی نزدیک مرز سوریه با ترکیه مستقر شده اند و با تجهیزات یک قرارگاه توپخانه برای حمله به مقر داعش در ۳۲ کیلومتری رقه ایجاد کرده اند. این گروه که به «جنگ‌افزار سنگین» مجهز است، قرار است به نیروهای کرد سوری برای بازپس گیری شهر رقه کمک کند.

آسوشیتدپرس همچنین خبر داده که اعزام این نیروهای نظامی موقتی است.

اعزام تفنگداران در حالی صورت گرفته که قبل از این، آمریکا تنها مستشار ارتش برای مبارزه علیه داعش اعزام کرده بود. خبرگزاری رویترز نیز نوشت که به نظر می رسد بعد از مشخص شدن آزادسازی موصل در عراق، عملیات آزاد سازی رقه نیز در روزهای آینده آغاز شود.

جان دوریان، سخنگوی ائتلاف ضد داعش روز پنجشنبه به رویترز گفت که نیروهای آمریکایی ضمن کمک به کردهای سوری و ائتلاف عربی، قرار نیست نقش محوری در صف مقدم نبرد داشته باشند.

به نوشته رویترز آمریکا ۴۰۰ نیرو شامل تفنگدار و تکاوران ارتش جدید به شمال سوریه اعزام کرد که به ۵۰۰ نیروی قبلی اعزام شده آمریکا اضافه خواهند شد.

عملیات آزاد سازی رقه که پایتخت داعش در سوریه است، بعد از آزادسازی موصل قرار است انجام شود. در حال حاضر تقریبا شهر موصل از داعش پاکسازی شده و درگیری هایی در غرب این شهر هنوز ادامه دارد.

جان دوریان، سخنگوی ائتلاف ضد داعش می گوید عملیات قرنطینه کردن شهر رقه با محاصره شهر «خیلی خیلی خوب» پیش رفته است.

یک ماه پیش سخنگوی ائتلاف بین المللی علیه داعش گفته بود که این ائتلاف به نیروهای محلی برای محاصره شهر رقه کمک می کند.

——————-

بی بی سی:اعزام تفنگداران آمریکایی برای حمایت از عملیات علیه داعش در رقه

آمریکا برای حمایت از یکی از ائتلاف‌های مخالف دولت سوریه که در صدد تصرف شهر رقه از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هستند، چند صد تفنگدار دریایی به سوریه اعزام کرده است.

مقامات دفاعی آمریکا به روزنامه واشنگتن پست گفته‌اند که آنها پادگانی نظامی در آن منطقه ایجاد کرده‌اند که مواضع داعش در حدود ۳۲ کیلومتری را می‌تواند زیر آتش توپخانه قرار دهد.

نیروهای ویژه آمریکا پیش از این از نیروهای دموکراتیک سوریه در این منطقه حمایت کرده و به آنها مشاوره می‌دادند.

یروهای دموکراتیک سوریه، ائتلافی از نیروهای کرد و عرب هستند.

انتظار می‌رود که نیروهای ائتلاف در هفته‌های آینده به شهر رقه که پایگاه اصلی داعش است، حمله کنند.

در چند روز گذشته نیرویی مجزا از رنجرهای (کماندوهای) ارتش آمریکا به نزدیکی شهری در شمال غرب رقه اعزام شدند. این نیروها که مجهز به خودروهای زره‌پوش بودند در تلاشند تا به درگیری‌های بین نیروهای دموکراتیک سوریه و یک گروه شورشی مورد حمایت ترکیه خاتمه دهند.

ماموریت تفنگداران دریایی آمریکا چیست؟

روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامات دفاعی آمریکا گفته است که این تفنگداران از پایگاهی در سن دیه‌گو و از طریق جیبوتی و کویت به شمال سوریه رفته‌اند.

به گفته مقامات، این نیروها یک واحد آتشبار در این منطقه ایجاد کرده که امکان شلیک گلوله‌های ۱۵۵ میلی‌متری را خواهد داشت.

کی دیگر از واحدهای تفنگدار دریایی آمریکا ماموریتی مشابه را در اوایل عملیات تصرف موصل از داعش در سال گذشته انجام داد.

آیا در مورد شمار نیروهای آمریکایی در سوریه محدودیتی وجود دارد؟

در زمان دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، نیروهای ویژه آمریکا برای استخدام، آموزش و مشاوره به نیروهای دموکراتیک سوریه به این منطقه اعزام شدند. اما تعداد آنها محدود به ۵۰۰ نفر بود.

اعزام این گروه از تفنگداران دریایی بطور موقت انجام می شود.

ماموریت واحد رنجرهای آمریکایی چیست؟

یکی از سخنگویان نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته است که دهها نیروی رنجر اخیرا به حومه شهر رقه وارد شده اند. این شهر در حدود ۱۱۰ کیلومتری رقه قرار دارد.

گفته شده که این نیروها موقتا به آن محل اعزام شدند.

هفته گذشته پس از آن که رئیس جمهور ترکیه گفت که هدف شورشیان مخالف دولت سوریه تصرف شهر منبج است. شورای نظامی منبج اعلام کرد که این شورا با روسیه موافقت کرده تا دهکده‌هایی را که در خط مقدم عملیات سپر فرات قرار دارند، به نیروهای مرزی دولت سوریه تحویل دهد.”

ترکیه در حال حاضر برای بیرون راندن داعش از منطقه‌ای مرزی در شمال غرب شهر منبج از گروهی از شورشیان مخالف دولت سوریه حمایت می‌کند.

به گفته خبرگزاری دولتی ترکیه از زمان آغاز عملیات موسوم به “سپر فرات” در ماه اوت سال گذشته (۲۰۱۶)، شورشیان مورد حمایت ترکیه موفق شده‌اند که بیش از ۱۹۰۰ کیلومتر مربع از مناطق مرزی سوریه را از داعش بگیرند.

ارتش سوریه، ترکیه را به “نقض تمامیت ارضی سوریه” متهم کرده است.

آیا اعزام تفنگداران دریایی حاکی از افزایش حضور آمریکا در سوریه است؟

اعزام تفنگداران آمریکایی به سوریه پس از آن صورت گرفته که دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور با طرح جدیدی که پنتاگون در اواخر ماه گذشته میلادی برای مقابله با داعش ارائه داد، موافقت کرده است.

گزارش ها حاکی است که احتمالا برای عملی شدن این طرح آمریکا بر شمار نیروهایش در سوریه افزوده، اما این به معنای تغییر زیادی در استراتژی آمریکا در سوریه نیست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرده که آقای ترامپ درصدد است تا آزادی عمل بیشتری برای مقابله با داعش به پنتاگون بدهد.

به گفته این خبرگزاری فرماندهان آمریکایی مستقر در سوریه از سیاست های دولت قبلی آمریکا دلسرد و ناامید شده بودند.

آمریکا همچنین اعلام کرده که در تدارک اعزام حدود ۱۰۰۰ نیروی ذخیره به کویت است. قرار است در صورت نیاز این نیروها برای مقابله با داعش به سوریه و عراق فرستاده شوند.

در مجموع حدود ۶ هزار نیروی آمریکایی در این کشورها هستند که بیشتر نقش مشاوره را دارند.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

احکام بیش از ۶۰ سال حبس برای فعالان گیلانی به شعبه اجرای احکام دادسرای رشت ارسال شد

پرونده فعالان مدنی و حقوق زنان گیلان که در مجموع به بیش از ۶۰ سال …