اعزام نیروی نظامی روسیه به مصر با هدف “دخالت نظامی در لیبی”

آمریکا می‌گوید روسیه  در خاک مصر  و  در نزدیکی مرز این کشور با لیبی نیروی نظامی مستقر کرده است. هدف روسیه بهره‌برداری از بی‌ثباتی سیاسی در لیبی عنوان شده است. اما دولت روسیه این ادعای آمریکا را تکذیب می‌کند.

خبرگزاری فرانسه از واشنگتن گزارش می‌دهد که با توجه به اوضاع نابسامان حاکم بر لیبی، روسیه نیروی نظامی در خاک مصر مستقر کرده است. خبر استقرار نیروهای نظامی روسیه در مصر توسط یکی از مسئولان دولت آمریکا که مایل به فاش‌شدن نام خود نبوده، در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفته است.

این فرد به خبرگزاری فرانسه گفته است که روسیه واحدهای نظامی ویژه خود را در پایگاه هوایی سیدی برانی مستقر کرده است.

سیدی برانی واقع در غرب مصر و یکصد کیلومتری مرز لیبی است. به گفته این فرد، دولت آمریکا و ارتش این کشور تحولات این منطقه را با دقت تحت نظر دارند. خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود می‌افزاید که سخنان این نماینده دولت آمریکا توسط یک دیپلمات غربی نیز تایید شده است.

شرق لیبی و ژنرال حفتر

اوضاع سیاسی لیبی دستخوش بی‌ثباتی و هرج و مرج است. سقوط قذافی منجر به جنگ داخلی در لیبی شد. دولت وحدت ملی لیبی که با حمایت سازمان ملل شکل گرفته است، تنها بر نقاط غربی کشور تسلط دارد. کنترل شرق کشور در دست ژانرال خلیفه حفتر است.

حفتر خود را قوی‌ترین مرد شرق لیبی می‌داند. فردی که دولت وحدت ملی را به رسمیت نمی‌شناسد و مدعی است که ایجاد یک دولت واحد و با ثبات در لیبی بدون نقش کلیدی او ممکن نیست.

نیروهای ژنرال حفتر در نخستین روزهای ماه مارس کنترل بر دو پایانه نفتی مهم را از دست دادند. ماه سپتامبر سال گذشته نیروهای ژنرال حفتر موفق شده بودند کنترل بر چهار پایانه مهم نفتی را به دست آورند.

درآمدهای ارزی ناشی از صدور نفت خام عملا به ژنرال حفتر این امکان را می‌داد تا مواضع خود را در شرق لیبی و در رقابت با دولت وحدت ملی تقویت کند.

در ماه نوامبر سال گذشته، ژنرال حفتر به مسکو رفت و با مقامات آن کشور گفت‌وگو و مذاکره کرد. موضوع حمایت مسکو از ژنرال حفتر از همان زمان در محافل دیپلماتیک غرب مطرح شد. حال استقرار واحدهای نظامی ویژه روسیه در نزدیکی شرق لیبی، بار دیگر موضوع رابطه مسکو با ژنرال خلیفه حفتر را مطرح کرده است.

تکذیب روسیه

وزارت دفاع روسیه خبر اسکان واحدهای نظامی ویژه این کشور در سیدی برانی را تکذیب کرده است. به گفته وزارت دفاع روسیه، این نخستین باری نیست که رسانه‌های غربی چنین گزارش‌هایی منتشر می‌کنند.

بیشتر بخوانید: “شهر سرت لیبی تقریبا به طور کامل از دست داعش آزاد شده است”

سخنگوی کرملین، دیمیتری پسکوف گفته است که هیچ اطلاعاتی درباره استقرار نیروهای نظامی روسیه در مصر در اختیار ندارد. او در عین حال تاکید کرده است که روسیه تمایلی به افزایش حضور نظامی خود در لیبی ندارد.

سخنگوی کرملین همچنین افزوده است که روسیه خواهان ایجاد ثبات در لیبی است و مایل نیست که خاک این کشور به مهد تروریست‌ها بدل شود.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

احکام بیش از ۶۰ سال حبس برای فعالان گیلانی به شعبه اجرای احکام دادسرای رشت ارسال شد

پرونده فعالان مدنی و حقوق زنان گیلان که در مجموع به بیش از ۶۰ سال …