افزایش بی‌سابقه اخراج پناهجویان از آلمان در سال ۲۰۱۸

رادیوآلمان:افزایش بی‌سابقه اخراج پناهجویان از آلمان در سال ۲۰۱۸

مقامات دولت آلمان در سال ۲۰۱۸ در قیاس با سال‌های پیش از آن، شمار بیشتری از پناهجویان را بر اساس توافق “دوبلین ۳” از کشور اخراج کرده و به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و به‌ویژه ایتالیا بازگردانده‌اند.

ر اساس اطلاعاتی که از سوی روزنامه “زوددویچه” منتشر شده، آلمان در سال گذشته میلادی در زمینه اخراج پناهجویان و بازگرداندن آن‌ها به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا رکورد جدیدی بر جای نهاده است.

سایت بخش آلمانی “دویچه وله” روز دوشنبه ۱ بهمن (۲۱ ژانویه) اقدام به انتشار گزارشی درباره افزایش شمار اخراج پناهجویان از آلمان کرده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی رسانه‌های مختلف آلمان، این کشور تا پایان نوامبر سال ۲۰۱۸ در مجموع ۸۶۵۸ پناهجو را از آلمان اخراج کرده و به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بازگردانده است.

این درحالی است که مجموع کسانی که در سال ۲۰۱۷ ناگزیر به ترک آلمان شده و به دیگر کشورهای عضو این اتحادیه بازگردانده شده بودند، ۷۱۰۲ نفر اعلام شده است.

گزارش دویچه وله مستند بر گزارشی است که روز ۲۱ ژانویه از سوی روزنامه “زوددویچه” منتشر شده است. اطلاعات و آمار منتشر شده از سوی این  روزنامه متکی بر پاسخ وزارت کشور آلمان به پرسش یکی از نمایندگان حزب چپ‌های این کشور در  بوندس‌تاگ (پارلمان آلمان) بوده است.

به این ترتیب، تعداد پناهجویان بازگردانده شده به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ۱۵ درصد کل متقاضیان پناهندگی در سال ۲۰۱۷ به حدود ۲۵ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.

وضعیت متفاوت ایتالیا و یونان

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی اداره مهاجرت و پناهجویی آلمان (Bamf)، یک سوم پرونده‌های تقاضای پناهندگی در سال گذشته میلادی مربوط به  پناهجویانی می‌شود که در شمار مقررات مربوط به توافق دوبلین قرار می‌گیرند.

توافق‌نامه “دوبلین ۳” بر این قاعده  استوار است که هر پناهجویی می‌بایست به محض ورود، در همان نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی بدهد. به این ترتیب، کشورهای دیگر عضو اتحادیه می‌توانند آن پناهجو را به کشور مبدا در اتحادیه اروپا بازگردانند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت کشور آلمان، بیشترین تعداد پناهجویانی که ناگزیر به ترک خاک آلمان شده‌اند، به کشور ایتالیا بازگردانده شده‌اند. این اطلاعات از آن حکایت دارند که سال ۲۰۱۸هیچ پناهجویی به کشور مجارستان بازگردانده نشده است.

بازگرداندن پناهجویان به یونان نیز در سال گذشته میلادی با دشواری‌های عدیده‌ای روبه‌رو بوده است. ظرف سال ۲۰۱۸ آلمان تنها ۵ پناهجو را به یونان بازگردانده است.

گفته می‌شود که دولت یونان از پذیرش این دسته از پناهجویان امتناع می‌ورزد. دولت آلمان، از عدم همکاری دولت یونان در رابطه با پذیرش این پناهجویان ابراز ناخرسندی کرده است.

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی در دو روز گذشته ٨ نفر را در زندانهای قزلحصار و شیراز اعدام کرد

امروز یکشنبه سی و یکم تیرماه، حکم چهار زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط …