افزایش سالانه 100 هزار نفری سرطان.ذرات معلق ، 2برابر میانگین جهانی است

هاشمی وزیر بهداشت حکومت گفت: هر سال حدود 100 هزار بیمار جدید مبتلا به سرطان در کشور شناسایی می شود و سرطان پوست، پستان، معده و روده بزرگ، شایع ترین سرطانها در ایران است.بدون در نظر گرفتن سرطان پوست، سالیانه 92 هزار مورد جدید مبتلا به سرطان در کشور، شناسایی می شود و با احتساب سرطان پوست، تعداد این بیماران در سال حدود 100 هزار تن است.
وی اظهارکرد: به طور کلی 73 درصد مرگ ها در دنیا به علت بیماری های غیر واگیر است اما در ایران بر خلاف سایر کشورها، بعد از سکته های مغزی و قلبی، تصادفات رانندگی ، دومین علت مرگ و میر است و سرطان، سومین علت مرگ میر در کشور به شمار می آید.
هاشمی ادامه داد: شایع ترین سرطان در بین مردان ایران به ترتیب، سرطان پوست، معده و پروستات است و در زنان ایرانی به ترتیب سرطان پستان، پوست، روده بزرگ و معده شایع است و اگر هر دو جنس را در نظر بگیریم، شایع ترین سرطانها در ایران به ترتیب سرطان پوست، پستان، معده و روده بزرگ است.
وزیر بهداشت ادامه داد: بر اساس برآوردهای مراکز تحقیقاتی میزان بروز سرطان در ایران تا سال 1409 یا 2030 میلادی 50 درصد افزایش می یابد زیرا افزایش عمر ایرانیان و افزایش سن امید به زندگی از جمله عواملی است که به افزایش میزان سرطان منجر می شود.

ذرات معلق ، 2برابر میانگین جهانی است
هاشمی، اضافه کرد: وضعیت آلودگی های محیطی نیز در کشور مناسب نیست، سرانه تولید گاز مونوکسید کربن در ایران به ازای هر نفر، هفت تن است، در حالی که این میزان به طور متوسط در دنیا 6 / 4 تن است که اختلاف معنا داری دارد. میزان تولید ذرات معلق کوچکتر از 5 / 2 میکرون نیز در ایران حدود 2 برابر میانگین جهانی است.
هاشمی ادامه داد: بر خلاف باور رایج مردم که تصور می کنند، میزان مصرف کود و سموم کشاورزی در ایران بالاست، مصرف این کودها در ایران خیلی بالا نیست به طوی که متوسط مصرف کودهای شیمیایی در دنیا 115 کیلوگرم و در ایران 105 کیلوگرم در هکتار است اما برخی رسانه ها شایعه می کنند که این میزان در ایران بالاست که واقعیت ندارد.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: آلودگی های محیطی یکی از عوامل مهم بروز سرطان است که هزینه های سنگینی را به نظام سلامت و مردم تحمیل می کند؛ درایران 50 درصد هزینه افراد مبتلا به سرطان به خاطر هزینه های دارویی است اما در دنیا متوسط هزینه های دارویی این بیماران 10 درصد است.برگرفته از ایرنا

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …