امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه شد

پیروزی امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

امانوئل مکرون نامزد میانه‌روی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، بر پایه برآوردها در مقابل رقیب راستگرای خود مارین لوپن، به پیروزی رسیده است. نتایج انتخابات هنوز رسماً اعلام نشده اما خانم لوپن شکست خود در انتخابات را پذیرفته است.

در انتخاباتی که رکورد پایین‌ترین میزان مشارکت را در چند دهه گذشته ثبت کرده، بر آورد شده آقای مکرون با کسب بیش از ۶۵ درصد آرا پیروزی خود را نهایی کند.

به این ترتیب آقای مکرون ۳۹ ساله جوان‌ترین فردی است که به عنوان رئیس‌جمهور راهی کاخ الیزه می‌شود.

در مورد میزان مشارکت در انتخابات دور دوم، که پایین‌ترین سطح را در چند دهه گذشته ثبت کرده، انتظار می‌رود ۷۳ تا ۷۵ درصد از واجدین شرایط در انتخابات شرکت کرده باشند.

دقایقی پس از پایان رأی‌گیری و پس از اعلام برآوردهای اولیه، مارین لوپن پیروزی آقای مکرون را به او تبریک گفت و برای او در چارچوب منافع ملی فرانسه آرزوی موفقیت کرد.

اهمیت پیروزی آقای مکرون در آن است که رقیب او خانم لوپن تمرکز کارزار انتخاباتی خود را بر جایگزینی واحد پول یورو، خروج از اتحادیه اروپا، و نیز مقررات سخت‌گیرانه‌تر در زمینه مهاجرت کرده بود.

آقای مکرون خود در نخستین واکنش در این باره گفت که «صفحه‌ای جدید در تاریخ طولانی فرانسه ورق خورده» که بازیابی دوباره «امید و اعتماد» است.

مراسم سوگند رئیس‌جمهور جدید فرانسه، یکشنبه آینده، ۱۴ مه، برگزار خواهد شد، و به این ترتیب دوره پنج ساله ریاست جمهوری فرانسوا اولاند پایان خواهد یافت.

واکنش‌ها به پیروزی مکرون

در واکنش به پیروزی امانوئل مکرون در انتخابات فرانسه، سخنگوی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان این نتیجه را «پیروزی برای اروپایی متحد و مستحکم» توصیف کرده است.

در واکنشی دیگر، زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان، پیروزی آقای مکرون را «حفظ فرانسه در قلب اروپا» توصیف کرده است.

دولت آلمان پیش از برگزاری دور دوم انتخابات فرانسه هم، حمایت خود را از آقای مکرون در برابر رقیبش خانم لوپن اعلام کرده بود.رادیو فردا

——————

امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه شد

با پایان رای‌گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، شمارش آرا اغاز شده و اولین نتایج حاکی است که امانوئل مکرون، در ۳۹ سالگی، جوانترین رییس جمهور تاریخ فرانسه خوهاد شد.

رقیب او مارین لوپن با تبریک به آقای مکرون و طرفدارانش، شکست را پذیرفت و گفت مردم فرانسه “ادامه وضع موجود” را انتخاب کردند.

بر اساس اولین نتایج آقای مکرون ۶۵.۵ درصد آرا را به دست آورده است. او پیروزی خود را در انتخابات، شروع “فصل تازه‌ای” در تاریخ فرانسه خواند و گفت او رییس جمهور همه مردم خواهد بود.

او با اشاره به مشکلات فعلی فرانسه از همه خواست برای وحدت و ساختن آینده فرانسه تلاش و با تبعیض و نابرابری مبارزه کنند. او گفت برای پیشبرد صلح و هماهنگی بین‌المللی و مبارزه با تروریسم خواهد کوشید.

با اعلام اولین نتایج، مردم در پاریس بوق خودروها را به صدا درآوردند و طرفداران آقای مکرون به جشن و پایکوبی پرداختند.

فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه هم تلفنی پیروزی امانوئل مکرون را به او تبریک گفت. آقای اولاند که از مردم فرانسه خواسته بود به امانوئل مکرون رای دهند، نتیجه این انتخابات را نشانه تمایل مردم فرانسه به وحدت و انسجام دانست.

ردم فرانسه از نخستین ساعات امروز یکشنبه ۷ مه (۱۷ اردییهشت) برای انتخاب رئیس جمهور آینده این کشور درمیان تدابیر شدید امنیتی به پای صندوق‌های رای رفتند تا امانوئل مکرون، نامزد میانه رو یا مارین لوپن، نامزد حزب راست‌گرای جبهه ملی را به کاخ الیزه بفرستند.

این اولین بار در تاریخ فرانسه بود که هیچ یک از دو نامزد در مرحله دوم رای گیری به احزاب عمده چپ و راست تعلق نداشتند.

وزارت کشور میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات را تا سه ساعت به پایان رای‌گیری ۶۵.۳۰ درصد اعلام کرد که از سال ۱۹۸۱ پایین‌ترین میزان مشارکت است.

مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، دو هفته پیش (۲۳ آوریل) برگزار شد و آقای مکرون و خانم لوپن در دور اول انتخابات در میان ۱۱ نامزد در صدر قرار گرفتند و به دور دوم راه یافتند.

هر دو نامزد ریاست جمهوری در ساعت‌های اولیه رای‌گیری رای خود را در شمال فرانسه به صندوق انداختند و بعد هر دو به پاریس برگشتند.

انتخابات این دوره ریاست جمهوری فرانسه با دقت در کشورهای دنیا پیگیری شد و همگان می‌خواستند ببینند آیا یکی از مهمترین دمکراسی‌های غربی هم با تکان سیاسی روبرو خواهد شد و نامزدی مخالف ارزشهای لیبرال و نظام سیاسی مستقر به ریاست جمهوری خواهد رسید یا نه.

پس از دور اول انتخابات، تمام نامزدهای عمده از طرفداران خود و مردم فرانسه خواستند که به امانوئل مکرون رای دهند و مانع ریاست جمهوری فرانسه شوند.

اما رای‌دهندگانی که هیچ‌یک از دو نامزد را مناسب نمی‌دانستند، بخصوص کسانی که به ژان لوک ملانشون نامزد چپ‌گرا رای داده بودند- انتخابات را تحریم کرده یا گفته بودند که رای سفید به صندوق خواهند انداخت. نتایج اولیه نشان می‌دهد که یک سوم آرا یا باطله یا سفید بوده است.

ژان لوک ملانشون با انتقاد از هر دو نامزد از هیچ یک اعلام حمایت نکرد و فقط گفت که به مارین لوپن رای نخواهد داد. نتیجه اولیه نشان می‌دهد که خانم لوپن نتوانست رای زیادی را بعد از دور اول به آرا خود اضافه کند اما به این ترتیب او در واقع رهبر اصلی مخالف دولت آقای مکرون خواهد بود.

در سال ۲۰۰۲ ژان ماری لوپن، پدر خانم لوپن که در آن زمان رهبر جبهه ملی بود به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری رسید اما در مقابل ژاک شیراک نامزد راست‌گرا بشدت شکست خورد و کمتر از هجده درصد آرا را به دست آورد.

فرانسه در دو سال گذشته هدف حملات متعدد و مرگبار بوده که تقریبا همگی را اسلام‌گرایان افراطی انجام دادند و برخی ناظران این اتفاقات را به نفع مارین لوپن دانسته بودند.

جمعه شب درست بعد از اینکه ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی و پوشش رسانه‌ای پیش از روز انتخابات آغاز شد، ستاد انتخاباتی آقای مکرون اعلام کرد که هدف یک عملیات وسیع هک قرار گرفته است.

پس از اعلام این خبر، کمیسیون انتخابات فرانسه از رسانه ها و شهروندان خواست که محتوای ایمیل‌ها و مدارک مربوط به ستاد انتخاباتی امانوئل مکرون، نامزد میانه رو ریاست جمهوری را افشا نکنند.

این کمیسیون با صدور بیانیه ای هشدار داد که اگر کسی محتوای این ایمیل‌ها و مدارک را افشا کند، قانون دوره منع تبلیغات را نقض کرده و محاکمه خواهد شد.

همانطور که فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه اعلام کرد تحقیقات رسمی در باره این هک آغاز شده است.

در این بیانیه همچنین ازشهروندان فرانسه خواسته شده که حس مسئولیت خود را در قبال حفظ انسجام در کشور نشان دهند.

گفته می‌شود کاربر ناشناسی حدود نه گیگا بایت اطلاعات در اینترنت منتشر کرده که به گفته ستاد آقای مکرون ترکیبی از اسناد واقعی و اخبار جعلی بوده است.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

تجمع مقابل وزارت خارجه سوئد در اعتراض به مماشات این دولت با جمهوری اسلامی و آزادی حمید نوری

یکشنبه ۱۶ ژوئن اعتراض به مماشات دولت سوئد با جمهوری اسلامی در رابطه با آزادی …