ان‌بی‌سی: پاسخ اسرائیل ممکن است «قریب الوقوع» باشد

یک منبع به شبکه ان‌بی‌سی گفت که پاسخ اسرائیل به حمله تلافی‌جویانه حکومت ایران ممکن است «قریب الوقوع» باشد.

در این حال، چهار مقام آمریکایی نیز به شبکه ان‌بی‌سی گفتند، ایالات متحده معتقد است که پاسخ اسرائیل به حمله بی‌سابقه جمهوری اسلامی در اوایل صبح یکشنبه احتمالا «محدود است و ممکن است بر حمله به اهداف کلیدی خارج از ایران تمرکز کند.»

این مقامات با اشاره به اینکه ارزیابی آمریکا بر اساس گفتگو با مقامات اسرائیلی قبل از حمله است و ممکن است رویکرد اسرائیل از آن زمان تغییر کرده باشد، می‌گویند فقدان آسیب جدی ناشی از حمله تهران ممکن است باعث شود اورشلیم به دنبال پاسخ تهاجمی محدودتری باشد.

به جای حمله مستقیم به ایران در پاسخ – که متحدان اسرائیل هشدار داده‌اند که خطر وارد کردن منطقه به یک جنگ همه جانبه را در پی دارد – مقامات می‌گویند که اسرائیل ممکن است به نیروهای نیابتی حکومت ایران، مانند شبه‌نظامیان آن در سوریه یا گروه حزب الله در لبنان حمله کند.

این مقامات می‌افزایند که ایالات متحده از اسرائیل انتظار دارد تا در مورد تصمیمات خود اطلاعاتی را ارائه دهد، اما قصد ندارد در هیچ واکنش تلافی‌جویانه‌ای شرکت کند.

پیش از آن کانال ١٢ اسرائیل در گزارشی اعلام کرده بود کابینه جنگی این کشور تصمیم گرفته «به وضوح و نیرومندانه» پاسخ حمله موشکی و پهپادی شنبه شب حکومت ایران را بدهد.

مطابق این گزارش، واکنش اسرائیل حامل این پیام خواهد بود که این کشور اجازه نخواهد داد حمله با این بزرگی «بدون پاسخ بماند.»

این گزارش می‌افزاید که هدف دیگر واکنش این خواهد بود که به جمهوری اسلامی اجازه ندهد «معادله» مورد نظر خود طی روزهای اخیر را ایجاد کند.

به گزارش تایمز اسرائیل، به نظر می‌رسد منظور کابینه جنگی این است که از عادی‌سازی حمله مستقیم جمهوری اسلامی به اسرائیل در صورت تداوم حملات اسرائیل به مواضع و منافع حکومت ایران در آینده جلوگیری کند.

گزارش کانال ١٢ اسرائیل می‌افزاید که یوآف گالانت و هرزی هالوی، وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، معتقد هستند که پاسخ اسرائیل به حکومت ایران ضروری است، اما این پاسخ نباید به ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده که در برابر حملات جمهوری اسلامی از اسرائیل دفاع کرد، آسیب برساند.

بر اساس این گزارش، اسرائیل نمی‌خواهد با پاسخ خود یک جنگ منطقه‌ای را ایجاد کند و این پاسخ را با آمریکا هماهنگ خواهد کرد.

اینرا هم بخوانید

تجمع بخش های مختلف بازنشستگان در کرمانشاه و چند خبر دیگر

اعتراضات هر روزه بخشهای مختلف بازنشستگان در شهرهای مختلف ادامه دارد. امروز هشتم خردادماه در …