انتقاد از انفعال سران جی ۷ در مورد بحران مهاجرت

نهادهای حامی پناهجویان از سران جی ۷ انتقاد می‌کنند که با بحران مهاجرت منفعلانه برخورد کرده‌اند. آنها می‌گویند رهبران جی ۷ در سیسیل، یعنی جزیره‌ای گردآمدند که تعداد زیادی از پناهجویان در سواحل آن غرق شده‌اند.

به گفته ادموند کارینز از موسسه “آکسفام” یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی: «سران ۷ کشور صنعتی جهان در جزیره سیسیل، در محلی گرد آمده‌اند که از آغاز ۲۰۱۷ تا به حال بیش از ۱۴۰۰ پناهجو در سواحلش غرق شده‌اند و چاره‌ای هم برای مقابله با آن اندیشیده نشده است.»

بیشتر بخوانید: اختلاف نظر هفت کشور صنعتی جهان بر سر تغییرات اقلیمی

به گفته کارینز کشورهای پیشرفته صنعتی باید به کشورهای درحال توسعه کمک بیشتری بکنند، چون این کشورها بیش از ۹۰ درصد از پناهجویان را در کشورشان پذیرفته‌اند. این فعال نهاد آکسفام حاصل نشست سران جی ۷ در رابطه با مهاجرت را “رسوایی” توصیف می‌کند و می‌گوید چاره‌ای باید اندیشیده شود که مهاجرت از راه‌های امن انجام گیرد.

نهادهای امدادرسان سران کشورهای جی ۷ را فرا خواندند که برای مبارزه با فقر و گرسنگی پول  بیشتری صرف کنند.

“کودکان می‌میرند!”

سیلویا هورتون از گروه امدادرسانی  World Vision هشدار می‌دهد که وضعیت کنونی مهاجرت فاجعه‌‌بار است و کودکان زیادی می‌میرند. این امدادرسان از کشورهای بزرگ صنعتی جی ۷ درخواست می‌کند که نباید بیشتر از این دست روی دست بگذارند و منتظر باشند.

بیشتر بخوانید: اتحادیه اروپا و همکاری مشاجره برانگیز بر سر مقابله با بحران مهاجرت

نمایندگان نهادهای امدادرسانی همچنین از رهبران جی ۷ تقاضا کردند که به وظیفه‌ خود عمل کنند و برای مبارزه با فقر و گرسنگی ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلاری که وعده داده‌ بودند را در اختیار سازمان ملل قرار دهند.


رهبران جی ۷ در پایان نشست خود در سیسیل با نمایندگان کشورهای آفریقایی از جمله اتیوپی، کنیا، نیجریه، تونس و گینه هم ملاقات و درباره فقر، گرسنگی و مهاجرت صحبت کردند.

پائولو جنتیلونی، نخست وزیر ایتالیا درخواست کرد که در نشست آتی جی ۲۰  که قرار است در هفتم و هشتم ماه ژوئیه ۲۰۱۷ در هامبورگ برگزار شود، روابط با کشورهای آفریقایی موضوع محوری باشد.

ایتالیا دروازه ورود مهاجرین آفریقایی به اروپا محسوب می‌شود و این کشور بیشتر تحت تاثیر مهاجرت به اروپا قرار گرفته است.

ترامپ از گوشی ترجمه استفاده نکرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علاقه‌ای به  صحبت‌های نخست وزیر ایتالیا نداشت. او حتی در طول سخنرانی جنتیلونی که به ایتالیایی صحبت می‌کرد از گوشی ترجمه استفاده نکرد.

نخست وزیر ایتالیا تلاش کرد بعد از ملاقات سران جی ۷ بیانیه مشترکی درخصوص جنبه‌های مثبت مهاجرت و مهار بهتر بحران مهاجرت صادر شود. اما مذاکره‌کنندگان آمریکایی با آن مخالفت کردند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

تشکیل پرونده جدید علیه مریم اکبری منفرد برای توقیف اموال وی

وکیل مریم اکبری منفرد، زندانی از تشکیل پرونده جدید علیه موکل خود با درخواست ستاد …