انتقاد اسرائیل از فعال شدن ماده ۹۹ منشور سازمان ملل.درخواست بورل از اعضای اروپایی شورای امنیت برای حمایت از گوترش

*اسرائیل از گوترش به دلیل فعال کردن ماده ۹۹ منشور سازمان ملل انتقاد کرد. بورل از کشورهای اروپایی خواست از درخواست گوترش ملل برای آتش‌بس در غزه حمایت کنند. اتحادیه اروپا تحریم شهرک‌نشینان خشونت‌طلب را بررسی می‌کند.

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به دلیل درخواستش از شورای امنیت سازمان ملل برای فعال کردن ماده ۹۱ منشور سازمان ملل برای “اقدام قاطع در جنگ غزه” به شدت انتقاد کرد.

کوهن در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) نوشت دوره ریاست گوترش “تهدیدی برای صلح جهانی” است. او درخواست گوترش برای فعال کردن ماده ۹۹ و درخواست آتش‌بس در غزه را به منزله حمایت از سازمان تروریستی حماس و تایید قتل سالمندان، ربودن نوزادان و تجاوز به زنان توصیف کرد.

وزیر خارجه اسرائیل نوشت “هر کسی که حامی صلح جهانی است باید از رهایی غزه از حماس حمایت کند.”

*درخواست بورل از اعضای اروپایی شورای امنیت برای حمایت از گوترش

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت سازمان ملل خواست از درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد برای آتش‌بس در غزه حمایت کنند.

بورل روز پنج‌شنبه ۱۶ آذر (۷ دسامبر) در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) نوشت: «از اعضای اتحادیه اروپا در شورای امنیت سازمان ملل و دیگر شرکای هم‌فکر می‌خواهم که از درخواست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، حمایت کنند.» 

بورل در ادامه تاکید کرده است که شورای امنیت سازمان ملل باید فورا برای جلوگیری از فروپاشی کامل وضعیت انسانی در غزه اقدام کند.

*رایزنی اتحادیه اروپا در مورد تشدید تحریم‌ها علیه حماس و شهرک‌نشینان خشونت‌طلب اسرائیلی

اتحادیه اروپا در حال رایزنی درباره تشدید تحریم‌ها علیه گروه حماس و شهرک‌نشینان خشونت‌طلب اسرائیلی در کرانه باختری است.

گروه حماس توسط اتحادیه اروپا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود و اتحادیه اروپا می‌تواند هر گونه سرمایه یا دارایی این گروه در این اتحادیه را مسدود کند.

تصمیمات تحریمی اتحادیه اروپا معمولا به تائید ۲۷ کشور عضو نیاز دارد اما توافق بر سر یک موضع مشترک برای اعضای این اتحادیه دشوار است، زیرا این کشورها به درگیری در نوار غزه به گونه‌ای متفاوت نگاه می‌کنند. 

قرار است روز دوشنبه ۱۱ دسامبر درباره این موضوع تصمیم‌گیری شود.  

اینرا هم بخوانید

سازمان ملل می‌گوید: «شمار زیادی از مجروحان دریافت کمک‌ها درغزه با گلوله زخمی شده‌اند»

سازمان ملل می‌گوید که تعداد زیادی از زخمی‌های کاروان کمک‌های بشردوستانه غزه با گلوله زخمی …