انتقال علیرضا تاجیکی، نوجوان متهم به قتل، به انفرادی برای اجرای حکم اعدام + صدا

علیرضا تاجیکی، فردی که متهم است در نوجوانی مرتکب قتل شده، برای اجرای حکم اعدام به قرنطینه زندان عادل‌آباد شیراز منتقل شده است.

علیرضا تاجیکی متهم است که در ١۵ سالگی، احسان نیساری یک نوجوان دیگر را در شهرستان فسا به قتل رسانده است.

قرار بود که حکم اعدام علیرضا تاجیکی در خرداد سال گذشته اجرا شود اما اجرای این حکم متوقف شد.
تاکنون سازمان‌های بین‌المللی مختلف در زمینه حقوق بشر از جمله عفو بین الملل، خواستار توقف اجرای این حکم شده‌اند.

عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ٩ اوت با انتشار بیانیه ای از مقامات ایران خواست اعدام قریب الوقوع علیرضا تاجیک را فوراً متوقف سازند، زیرا وی هنگام دستگیری تنها ١٥ سال داشته و در زمان محاکمه ١٦ ساله بوده است.

عفو بین الملل یادآوری می کند که مقامات ایران بر خلاف قوانین این کشور وکیل مدافع علیرضا تاجیکی را به موقع از تاریخ اجرای حکم مطلع نکرده‌اند. بر اساس این قوانین وکیل مدافع یک محکوم باید حداقل ٤٨ ساعت پیش از اجرای حکم اعدام از زمان پیش بینی شده به این منظور آگاه گردد.

مگدلنا مقربی، معاون ادارۀ خاورمیانه و شمال افریقا در عفو بین‌الملل، تاکید می کند که اعدام فردی که به هنگام ارتکاب جرم کمتر از ١٨ سال داشته بر خلاف تعهدات بین‌المللی ایران و از جمله کنوانسیون حقوق کودک است. وی از مقامات ایران خواست «اجرای حکم اعدام علیۀ علیرضا تاجیکی را متوقف کنند».

عفو بین الملل یادآوری می کند که «اعترافات علیرضا تاجیکی زیر شکنجه و از جمله ضربات شلاق بدست آمده است». او بنوشتۀ عفو بین الملل «پس از دستگیری در حالیکه ١٥ سال بیشتر نداشته، و بی آنکه بتواند با اعضای خانواده خود ملاقات کند و یا در طول بازجوئی به وکیل دسترسی داشته باشد، به مدت ١٥ روز در انفرادی بسر برده و در این مدت مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفته تا به جرم خود اعتراف کند».

علیرضا تاجیکی به نوشتۀ عفو بین‌الملل «پس از آن و در تمام دورۀ روند تحقیقات و هنگامِ محاکمه اتهامات وارد شده را تکذیب کرده است و با این حال دستگاه قضائی همان اعترافات اولیه را ملاک داوری قرار داده است».

سازمان عفو بین‌الملل از مقامات ایران می خواهد «از اجرای حکم صادر شده علیۀ وی خودداری کرده و با لغو این حکم، محاکمۀ عادلانۀ تازه‌ای را با توجه به قوانین حاکم بر کودکان و بدون مجازات اعدام سازمان دهند».

خانم مریم تاجیکی، خواهر علیرضا، به بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه گفت که برای آنان هیچ راهی جز “التماس” از خانواده شاکی باقی نمانده است:رادیو فرانسه

 

اینرا هم بخوانید

روزنامه حکومتی هم‌میهن: درباره سقوط بالگرد رئیسی و ابهاماتی که ادامه دارد !

روزنامه حکومتی هم میهن تیتر زه:درباره سانحه هوایی ۳۰ اردیبهشت و ابهاماتی که ادامه دارد.سقوط …