ایالت نوردراین وست‌‌فالن آلمان: توقف اخراج پناهجویان ایرانی تمدید شود

ایالت نوردراین وست‌‌فالن آلمان خواستار تمدید توقف دیپورت ایرانیان شده است. یوزفینه پاول، وزیر امور پناهجویان این ایالت، وضعیت حقوق بشر در ایران را “همچنان وخیم” نامیده و بر تمدید توقف اخراج آنان تأکید دارد.

دولت ایالتی نوردراین وست‌فالن در نامه‌ای از وزارت کشور فدرال خواسته تا با توجه به استمرار نقض حقوق بشر در ایران تأیید تمدید توقف دیپورت پناهجویان ایرانی را اعلام کند.

در گزارشی که در این باره در رسانه‌های آلمانی بازتاب یافته بازگرداندن ایرانیان در این شرایط “غیر مسئولانه” شناخته شده است.

ایالت‌های آلمان می‌توانند مستقلا حداکثر به مدت شش ماه دیپورت را متوقف کنند. ایالت نوردراین وست‌فالن پیش‌تر از این حق استفاده کرده است. آخرین توافق ایالتی معتبر در این خصوص در پایان ماه ژوئن سال جاری از اعتبار افتاد.

در همین ماه اعلام شد که  وزارت کشور آلمان با توجه به انقضای این توافق میان دولت مرکزی و ایالات بر سر عدم استرداد پناهجویانی که تقاضای آنها رد شده، از تمدید آن استقبال کرده است.

رسانه‌های آلمان نوشتند که طبق ارزیابی وزارت کشور، نقض فاحش حقوق منتقدان و معترضان ایرانی همچنان مانند سابق ادامه دارد و در چنین شرایطی اخراج پناهجویان غیرمسئولانه خواهد بود.

در همین رابطه وزارت کشور دولت فدرال در نامه‌ای به دولت‌های ایالتی از آنها خواست، توافق در باره ادامه توقف اخراج متقاضیان پناهندگی ایرانی را ادامه دهند و در رابطه با آن رویه‌ای یک‌سان در پیش گیرند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

وزارت امور پناهجویان ایالت نوردراین وست‌فالن می‌گوید، تا کنون درخواست فدرال برای تمدید یکپارچه اخراج ایرانیان در همه ایالت‌ها به هدف نرسیده است.

این وزارت‌خانه تصریح کرده که با این همه با توجه به وضعیت حقوق بشر در ایران دیپورت ایرانیان همچنان جانشان را به خطر خواهد انداخت.

وزارت امور پناهجویان در نامه‌ای دیگر در روز جمعه ۲۸ ژوئیه (ششم مرداد) به مقام‌های محلی مهاجرت اطلاع داد که همچنان بازگرداندن ایرانیان را قابل توجیه نمی‌داند. به همین دلیل از مقام‌های مسئول تقاضا شده که پرونده‌ها را به صورت موردی بررسی کنند.

اشاره این وزارت‌خانه در این‌جا به دستوری در ماه آوریل در باره توقف اخراج ایرانیان است. در این دستور تأکید شده بود که این توقف مشمول افراد خطرناک، مجرمان جدی و سایر “افرادی که مصلحت و منافعی جدی در اخراجشان وجود دارد” نمی‌شود.

نوردراین وست‌فالن تقریبا یک چهارم از جمعیت ۸۵ میلیونی آلمان را در خود جای داده است و در تصمیم‌گیری‌های مشترک ایالات و دولت فدرال وزنه سنگینی به حساب می‌آید.

یوزفینه پاول، وزیر پناهندگی ایالت نوردراین‌ وست‌فالن از حزب سبزها به خبرگزاری آلمان گفته است که دولت ایالتی همچنان به همبستگی خود با ایرانیانی که برای آزادی خود برآمدی بی‌باکانه دارند، ادامه می‌دهد.

پاول می‌گوید: «اخبار روزانه بازداشت‌ها، شکنجه و اعدام‌های فله‌ای نشان می‌دهد که با چه رژیم بی‌رحمی در ایران سر و کار داریم.»

او می‌‌افزاید، مردان، زنان و حتی کودکانی که برای به‌دست آوردن حقوق خود به صورت مسالمت‌آمیز دست به اعتراض می‌زنند هم با همین برخورد رژیم روبرو می‌شوند.

در آلمان تقاضا برای توقف اخراج پناهجویانی که با درخواستشان موافقت نشده از همان ابتدای ناآرامی‌های موسوم به جنبش زن، زندگی، آزادی در شهریور سال گذشته موضوع بحث محافل و احزاب سیاسی و دولت‌های محلی و دولت مرکزی بوده است. نامه جدید وزیر امور پناهجویان نوردراین وست‌فالن ناظر بر تشویق و سوق سایر ایالت‌ها به تمدید چنین توقفی است.دویچه وله

اینرا هم بخوانید

نماینده مجلس: پنج گروه بی حجاب بازداشت میشوند. تصویربرداری در لایحه حجاب آمده است!

نماینده مجلس: پنج گروه بی حجاب بازداشت میشوند. تصویربرداری در لایحه حجاب آمده است!فارس به …