ایران اکونومیست:معیشت کارگران زیر خط فقر

روزنامه ایران اکونومیست:برنامه تیتر امشب شب گذشته با محور افزایش دستمزد کارگران در سال 96؛ چالشها و انتظارات با حضور جمال رازقی جهرمی عضو هیات مدیره کانون عالی کارفرمایان و غلامرضا عباسی،رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران برگزار شد و مهمان تلفنی این برنامه عبدالرضا مصری، نماینده مجلس شورای اسلامی بود.

  *معیشت پایین تر از حداقل خط فقر است

در ابتدای برنامه  جمال رازقی جهرمی، عضو هیات مدیره کانون عالی کارفرمایان  با اشاره به اینکه تا کنون جلسات متعددی در راستای تعیین مزد 96برگزارشده است گفت: در دو جلسه اول مبناها برای تعیین مزد بررسی شد.

عضو هیات مدیره کانون عالی کارفرمایان با بیان اینکه طبق قانون شورای عالی کار می تواند دستمزد را منطقه ای لحاظ کند گفت: در حال  حاضر مباحث کارشناسی درباره  دستمزد منطقه ای آغاز شده است، اما این طرح برای سال جاری اجرایی نمی شود.

رازقی جهرمی درباره اینکه تأمین حداقل معیشت وظیفه کارفرمایان است گفت:حدود 23 درصد از حقوق کارگران توسط کارفرمایان به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می شود. تعداد زیادی ازکارفرمایان با وجود مشکلات متعدد بیمه تکمیلی هم برای کارگران در نظر می گیرند.

وی با بیان اینکه دولت به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است گفت: ( کانون عالی کارفرمایان) هیچ نقشی در سازمان تامین اجتماعی ندارد. دولت پولی در سازمان ندارد بلکه به این سازمان بدهکار هم هست که این کار بار کارفرما و کارگران را سنگین تر کرده است.

عضو هیئت مدیره کانون عالی کارفرمایان گفت: اگر قرار است تولید در کشور جان بگیرد می بایست ریل اقتصاد کشور تغییر اساسی کند. وقتی تولید در کشور سودآور نیست بحران بوجود می آید و بیکاری زیاد می شود. سوال ما این است که مجلس و دولت چه اقداماتی انجام داده اند که تولید در کشور سودآور نیست؟

رازقی با تأکید بر اینکه معیشت پایین تر از حداقل خط فقر است گفت:تولید کننده جبهه جنگ اقتصادی در کشور را مدیریت کرده است. 80 درصد مالیات کشور از تولید گرفته می شود. وقتی جلوی قاچاق گرفته نمی شود تولید نمی تواند جان بگیرد بنابراین کارفرما حداقل معیشت را نمی تواند تأمین کند.

وی ادامه داد :  تعداد واحدهای صنعتی که نتوانستند رقابت کنند و از چرخه تولید خارج شدند را باید دید. اگرکوچکترین بار به بخش تولید افزوده شود، مجبوریم تعداد زیادی کارگر را اخراج و از چرخه تولید خارج کنیم. همه اینها بحران در تولید ایجاد کرده است که وظیفه مجلس و دولت حل بحران تولید است. اگر کارگر دغدغه  معیشت داشته باشد یقیناً بهره وری مناسب را نخواهد داشت بنابراین از مجلس و دولت می خواهیم مشکلات تولید را برطرف کند.

*812هزار تومان کفاف 8روز زندگی را می دهد

غلامرضاعباسی، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران دیگر مهمان تیتر امشب گفت: کارفرمایان معتقدند که بحث حقوق و دستمزد به صورت شفاف اعلام نمی شود، اما این صحیح نیست زیرا این ماده 41 به صراحت اعلام می دارد که تعیین تورم برعهده مرکز آمار است و از سوی دیگر افزایش دستمزد باید به گونه ای باشد تا یک خانوار کارگری بتواند تامین معیشت کند.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه  ماده 41 در موضوع معیشت می گوید حداقل دستمزد باید با خط فقر برابر باشد گفت: در حال حاضر جامعه کارگری در اقلیت است و این دولت است که کارفرمای بزرگ به حساب می آید. امروز با 812 هزار تومان نمی شود تا 8 روز زندگی کرد چه برسد به 30 روز! و همین امر باعث می شود تا کارگران چندشغله شوند و به دنبال آن کاهش کیفیت در محصولات تولیدی را شاهد هستیم و از سوی دیگر یک فرد جای چند نفر اشغال کرده است.

وی گفت: براساس برآوردها دستمزد کارگران تنها 7 تا 12 درصد از هزینه های تولید را به خود اختصاص داده است که رقم تاثیرگذاری نیست، یک سری از مشکلات به بدنه دولت برمی گردد، واردات بی رویه، قاچاق، بهره بانکی و عوارض همه چالش هایی را برای تولید ایجاد کرده است، سوال ما از نمایندگان مردم این است که چه راهکاری برای رفع مشکلات معیشتی ارائه می دهند، صحبت از بیان مشکلات، راهکار مناسب نیست. برنامه دولت چیست؟ کارگران امروز تنها به دنبال معیشت و امنیت شغلی هستند که انتظار زیادی نیست، دولت باید حقوق ها را افزایش دهد.

* دغدغه اصلی امنیت شغلی کارگران است

مصری عض مهمان تلفنی برنامه گفت: همیشه یک سری کشمکش هایی بوده و اساسی ترین دغدغه ما معیشت کارگران است؛ ظرفیت کشش مصرف کننده، قیمت بالای کالا، رغبت مصرف کننده برای استفاده از کالای داخلی مسأله مهمی است.

وی ادامه داد: اینکه کالاهای داخلی با خارجی قابل رقابت هست یا خیر و غیره جزو دغدغه های اصلی ماست، همه ما اقرار می کنیم که با 812 هزار تومان نمی شود زندگی کرد که معیشت، مسکن، آموزش، درمان و غیره را شامل می شود که با حداقل دریافتی جوردر نمی آید اما کارفرمایان هم دغدغه خودشان را دارند، سبد معیشتی همیشه مدنظر هست اما در نهایت محقق نمی شود، دغدغه ما امنیت شغلی است زیرا اگر هزینه ها رشد کند طبیعی است که امنیت شغلی کارگران به خطر می افتد که مورد تایید ما نیست.

اینرا هم بخوانید

شکایت علیه مدیر سابق و بازداشتی صداوسیما در فرانسه

سازمان حقوق بشری «عدالت برای ایران» اعلام کرد در حال تنظیم شکایت در دادگستری فرانسه …