اینستاگرام مربیان رقص مسدود شد

سه هفته پس از آن که رئیس پلیس فتا از اقدامات این واحد برای شناسایی ادمین‌های صفحات اینستاگرامی با محتوای مستهجن و مبتذل خبر داد، اکنون تعدادی از صفحات مربوط به افرادی که ویدیو‌های آموزش رقص منتشر می‌کردند، مسدود شده اند.ه گزارش خبرنگار «پارسینه»، نهم اردیبهشت ماه بود که سردار کمال هادیانفر، رئیس پلیس فتا، در یک نشست خبری از بررسی ۵۱ هزار صفحه اینستاگرامی با محتوای مستهجن و مبتذل خبر داد و گفت: «اقدامات پلیس فتا برای شناسایی ادمین این پیج‌ها در حال انجام است».

امروز و سه هفته پس از این هشدار، بر روی صفحه‌های تعدادی از مربیان رقص که از فضای اینستاگرام برای آموزش و بازاریابی استفاده می‌کردند، پیامی منتشر شده است مبنی بر بسته شدن این صفحه ها.

این دستور که به جای عکس پروفایل و به عنوان یک پست جداگانه در صفحه‌های این افراد منتشر شده از این قرار است: «این صفحه حسب دستور مقام محترم قضایی به علت انتشار محتوای مجرمانه مسدود گردید».

الناز قاسمی، مائده هژبری و شاداب از جمله افرادی هستند که با صد‌ها هزار دنبال کننده، صفحه خود را از دست داده اند و تمام عکس‌ها و ویدیو‌های آن‌ها پاک شده است.

ردیبهشت ماه سال ۹۵ هم مرکز جرائم سازمان یافته سایبری سپاه از تشکیل پرونده برای ۲۹ نفر از مدیران صفحه‌های مدلینگ در اینستاگرام و بازداشت هشت نفر از آن‌ها خبر داد.

در عملیات «عنکبوت ۲» این مرکز ۱۷۰ نفر از اداره‌کنندگان صفحات مدلینگ شامل ۵۸ مدل، ۵۱ مدیر مزون و طراح لباس، ۵۹ عکاس و آرایشگر و دو مؤسسه فعال در عرصه مد شناسایی شده‌اند.

در عملیات «عنکبوت ۱» هم که اسفندماه سال ۱۳۹۳ انجام شده بود، به گفته یکی از کارشناسان ویژه فضای مجازی سپاه ۱۲ نفر بازداشت و ۲۴ نفر دیگر برای پاسخگویی احضار شده بودند. بر اساس این گزارش، افراد مذکور مدیریت ۳۵۰ صفحه فیسبوکی را بر عهده داشتند که در سه حوزه «مستهجن و غیراخلاقی، شکل‌دهی ابتذال به وسیله مدلینگ و قبح‌شکنی مقدسات دینی» فعالیت می‌کردند.

هنوز مشخص نشده است که مسدود شدن صفحه‌های مربیان رقص که امروز انجام شده، توسط چه نهادی صورت گرفته است.

سردار هادیانفر با اشاره به اینکه تغییر پروتکل ssl اینستاگرام موجب شده تا فیلترینگ هوشمند عملا ناکارآمد شود، درباره شناسایی حساب‌های کاربری این شبکه اجتماعی گفته بود: «۵۱ هزار حساب اینستاگرامی در شناسایی شده که در این میان برخی از کاربران که به شاخ‌های اینستاگرامی نیز مشهور شده‌اند، حضور دارند. این کانال‌ها مطالب مبتذل و مستهجن را ترویج می‌کنند. بسیاری از این افراد در کشور‌های دیگر به ویژه ترکیه مستقر هستند؛ اما مواردی هم بوده که نسبت به برخورد با آن اقدام شده است».

اینرا هم بخوانید

حملات شدید اسرائیل به غزه، آمریکا. سالیوان، توافق بر سر “خطوط کلی” آتش‌بس موقت

در ادامه حملات نیروهای اسرائیلی به مناطق مختلف غزه،‌ درگیری‌های شدیدی در خان یونس در …