بازداشت ده‌ها نفر در اعتراضات استانبول

پلیس ضد شورش ترکیه روز چهارشنبه ۲۴ نوامبر (سه آذر) تظاهرات در استانبول در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت و افزایش‌ هزینه‌های زندگی را برهم زد و ده‌ها معترض را بازداشت کرد. این در حالی است که با وجود اندکی تقویت در ارزش لیر اما ارزش واحد پول ترکیه مقابل دلار آمریکا از صبح امروز بار دیگر روند نزولی گرفته است.

معترضان که اکثر آن‌ها از اعضای گروه‌های چپ بودند، عصر روز گذشته در حال شکل دادن تجمع در محله کادیکوی استانبول در بخش آسیایی شهر بودند که پلیس مداخله کرد. تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی خواستار استعفای دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور شدند.

ین اعتراض که دومین شب خود را در استانبول سپری می‌کند، در بحبوحه افزایش نرخ تورم در این کشور صورت می‌گیرد که قدرت خرید ترک‌ها را به‌شدت کاهش داده است، بیکاری بالا رفته و ارزش لیر نیز به شدت کاهش یافته است. کاهش ارزش لیر به‌دنبال کاهش نرخ بهره صورت گرفته است.

رسانه‌های ترکیه گزارش کردند که تجمع و تظاهرات مشابهی در آنکارا و دیگر شهرهای ترکیه برگزار شد.

لیر ترکیه روز گذشته تا رقم ۱۳.۴۵ در برابر هر دلار آمریکا سقوط کرد که برای یازدهمین بار متوالی به پایین‌ترین سطح تاریخی خود رسید. با این حال در آخرین تحولات، نرخ برابری واحد پول ترکیه تا ۱۱.۹۲ تقویت شده بود اما بار دیگر سیر نزولی را در پیش گرفته است و تا صبح امروز نرخ مبادله لیر به ۱۲.۰۹ در برابر یک دلار آمریکا رسید.لیر ترکیه از ابتدای سال تاکنون بیش از ۴۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است که حدود نیمی از این کاهش از ابتدای هفته گذشته بوده است.پلیس برای متفرق کردن جمعیت از سپر استفاده کرد و برخی از معترضان را به سمت خود کشاند که باعث تمسخر سایرین شد.یورونیوز

اینرا هم بخوانید

عفو بین‌الملل: آزادی حمید نوری تکان‌دهنده بود

سازمان عفوبین‌الملل آزادی حمید نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت که به اتهام دست‌داشتن در اعدام …