بازگشت ‘زودهنگام’ هاشمی شاهرودی به ایران

BBC

محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس پیشین قوه قضاییه ایران که مدتی در آلمان بستری بود، با پروازی از آلمان راهی ایران شده است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید آقای شاهرودی سفر درمانی خود را نیمه‌کاره رها کرده و به طور زودهنگام به ایران بازگشته است.

آقای شاهرودی با کاروانی از خودروهای همراه از کلینیک محل بستری خود و شهر هانوفر خارج شد و به فرودگاه هامبورگ رفت.

بازگشت آقای هاشمی شاهرودی به ایران پس از اعتراض‌ها به حضور او در آلمان، و درخواست محاکمه‌اش به جرم نقض حقوق بشر انجام می‌گیرد.

مسئولیت مستقیم او در تایید اجرای حکم اعدام صدها نفر، یکی از دلایلی است که برخی خواهان محاکمه‌اش بودند.

یک مقام دولت آلمان ضمن تایید خبر بازگشت آقای شاهرودی، به رویترز گفته است اگرچه آلمان با حکم اعدام مخالف است، اما دادستان‌های آلمان به خودی خود افراد را به دلیل این که در کشورهای دیگر در اعدام محکومان نقشی داشته‌اند، تحت پیگرد قرار نمی‌دهند.

گروه‌های حقوق بشری برآورد می‌کنند که محمود هاشمی شاهرودی در دوران ریاستش بر قوه قضاییه ایران بیش از ٢ هزار حکم اعدام را تایید کرده باشد.

ممانعت از ترک آلمان از طرف آقای هاشمی شاهرودی با حکم دادگاه قانون اساسی آلمان ممکن بود.

به جز اعتراض‌ها در خارج از ایران، برخی نیز داخل ایران به سفر درمانی آقای هاشمی شاهرودی معترض بودند. منتقدان می‌گفتند مسئولان ایرانی باید از همان خدمات پزشکی و درمانی بهره‌مند شوند که اکثریت ایرانیان به آنها دسترسی دارند.

آقای هاشمی شاهرودی در بهار نیز مدتی در بیمارستانی در ایران بستری بود.

جزئیات بیماری قبلی و بیماری کنونی محمود هاشمی شاهرودی روشن نیست.

آقای هاشمی شاهرودی از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۸ رئیس قوه قضاییه ایران بود. او در آغاز مسئولیتش گفت “ویرانه‌ای” را تحویل گرفته است.

توقیف گسترده مطبوعات اصلاح‌طلب و مستقل در سال ١٣٧٩ و پس از آن در دوران او انجام شد. محاکمه جمعی شماری از بازداشت‌شدگان پس از انتخابات ١٣٨٨ نیز در حالی که او هنوز رئیس قوه قضاییه بود آغاز شد.

اینرا هم بخوانید

احضار۱۰ زن بهائی در اصفهان برای آخرین دفاع

براساس اخبار و گزارشات منتشر شده در مدیای اجتماعی دادگاه رژیم در اصفهان ۱۰ زن …