باندهای حکومتی و ماجرای واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال

گزارش تسنیم سایت وزارت اطلاعات از ماجرای واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال

در حالی که نماینده مردم بندرعباس در مجلس می‌گوید قرارداد واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال لغو شده و قرار است این شرکت مجددا واگذار می‌شود، پوری حسینی گفته این واگذاری ابطال نشده است و پابرجا بوده و سهام همچنان به نام خریدار است.

در ماه پایانی سال 93 بود که مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال واگذار شد که البته از همان ماه‌های ابتدایی تعدادی از نمایندگان و کارشناسان همانند احمد توکلی، نماینده مجلس نهم بارها متذکر شدند که نحوه این واگذاری صحیح نبوده و خریدار اهلیت نداشته است. هر چند پرونده این واگذاری در مجلس دهم نیز پر سرو صدا بود و بارها از وزرای اقتصاد، سازمان خصوصی‌سازی و رییس جمهور درباره واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال سوال شد.

در این زمینه یکی از بازوان نظارتی مجلس شورای اسلامی، یعنی کمیسیون اصل 90 مجلس نیز در سال 96 به پرونده واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال ورود کرد و دستگاه‌های نظارتی هم به نوعی بر نادرست بودن این واگذاری مُهر تایید زدند که در این راستا هفته گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه قرارداد واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال فسخ شده است.

قرارداد واگذاری آلومنیوم المهدی و هرمزال لغو شده است

در همین رابطه احمد مرادی، نماینده مجلس بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس به خانه ملت گفته که هفته گذشته اعلام شد قرارداد واگذاری آلومنیوم المهدی و هرمزال لغو شده و قرار است این شرکت در مناقصه‌ای جدید به فروش برسد و به وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز گوشزد شده که اشتباه واگذاری گذشته بار دیگر تکرار نشود.

به گفته این عضو کمیسیون انرژی مجلس خریدار شرکت آلومینیوم المهدی و هرمزال به سازمان تامین اجتماعی، ایمیدرو، سازمان خصوصی‌سازی و سازمان امور مالیاتی بدهکار بوده و هزینه سنگینی بر دوش دولت، مردم و بیت‌المال بر جای گذاشته است.

واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال ابطال نشده

سیدعلی اشرف عبداله پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی نیز در خصوص صحت و سقم فسخ قرارداد واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال گفته، این واگذاری ابطال نشده است و پابرجا بوده و سهام همچنان به نام خریدار است، اما چون خریدار برخی از تعهدات خود را انجام نداده برای آن اظهارنامه صادر و دِین حال(قرضی که یا مدّت ندارد و یا مدتش سر رسیده است و طلبکار حقّ مطالبۀ آن را دارد) ابلاغ شده است و اکنون زمان دین حال گذشته، بنابراین برای وصول مطالبات سازمان خصوصی‌سازی و دولت از خریدار، سهام به نیابت از خریدار به شخص دیگری واگذار می‌شود که این به معنای ابطال و فسخ نیست.

رییس سازمان خصوصی سازی می‌گوید در پرونده واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال شکایتی علیه هیئت واگذاری صورت گرفت که هیئت داوری به این پرونده رسیدگی و هیئت واگذاری را تبرئه کرد که محکمه تجدیدنظر نیز این رای را اِبرام و قرار رد دعوی بدوی صادر کرد و حکم قطعی شد.

وی تصریح کرد: پس از اینکه رای قطعی شده و محکمه هیچ تخلفی را برای هیئت واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال اثبات نمی کند، لذا مجددا اصرار بر اینکه در این بخش تخلفی صورت گرفته صحیح نیست.

اینرا هم بخوانید

دیوان بین‌المللی دادگستری اشغال اراضی فلسطینی توسط اسرائیل را «غیرقانونی» خواند

دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه، که عالی‌ترین مرجع قضایی سازمان ملل است در یک حکم …