“بزرگترین بمب غیرهسته‌ای” آمریکا در ننگرهار 92 نفر را کشته است

مقام‌های افغانستان روز شنبه اعلام کردند شمار اجساد یافت شده از کشته شدگان ناشی از حمله هوایی آمریکا با استفاده از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای خود به پناهگاه داعش در استان ننگرهار به دست کم ۹۲ نفر رسیده است.

وزارت دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد برای نخستین بار از بمب جی بی یو ۴۳، حاوی ۱۱ تن مواد منفجره که به مادر بمب‌ها معروف است، برای حمله به یکی از مواضع داعش در ولسوالی اچین استفاده کرده است.

هدف آن حمله شبکه‌ای از غارها و تونل‌های زیرزمینی پیکارجویان داعش در یک منطقه کوهستانی نزدیک مرز مشترک افغانستان با پاکستان بود و مقام‌های افغان در ابتدا از کشته شدن ۳۶ عضو آن گروه خبر داده بودند.

با این حال، از آنجا که عملیات پاکسازی و بررسی‌های نیروهای امنیتی افغانستان همچنان ادامه دارد و بمب بکار گرفته شده نیز بسیار قوی بوده است، احتمال افزایش دوباره آمار کشته شدگان داعش وجود دارد.

بنا بر اعلام مسئولان، هیچ نشانه‌ای از این که غیرنظامیان یا پرسنل نظامی افغانستان در میان قربانیان این حمله بی‌سابقه باشند، مشاهده نشده است. آمریکا برای نخستین بار از این بمب در عملیات نظامی استفاده کرده است.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …