بلومبرگ: ایران برای رقابت با روسیه، نفت خود را با تخفیف‌ بیشتر به چین می‌فروشد

خبرگزاری بلومبرگ شامگاه یکشنبه در گزارشی نوشت که با افزایش فروش نفت ارزان روسیه در بازار چین، ایران مجبور شده نفت خام خود را با تخفیف بیشتری به چینی‌ها بفروشد.

چین به دنبال حمله نظامی روسیه به اوکراین و تحریم‌های غرب علیه مسکو، به یکی از واردکنندگان مهم نفت روسیه تبدیل شده است. این امر منجر به رقابت با ایران شده که در شرایط تحریم‌های سنگین ایالات متحده، چین را یکی از معدود بازارها برای فروش نفت خام خود می‌داند.

صادرات نفت روسیه به چین در ماه مه به یک رکورد رسید و اوپک پلاس توانست جای عربستان سعودی را به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت به چین بگیرد.

بلومبرگ می‌نویسد، ایران در این شرایط با کاهش قیمت نفت خود تلاش کرده تا همچنان در بازار چین باقی بماند و توانسته میزان فروش فعلی خود را به این کشور حفظ کند که احتمالا یکی از دلایل آن افزایش تقاضا برای نفت در چین به خاطر کاهش محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا است.

واندانا هری، بنیان‌گذار شرکت مشاور انرژی واندا اینسایتس در سنگاپور، گفت: «تنها رقابت نفتی ایران و روسیه می‌تواند در چین باشد و این هم کاملا به سود پکن است. این مسئله احتمالا برای تولیدکنندگان نفت در خلیج فارس سخت باشد چرا که می‌بینند بازارهای ارزشمند خود را به خاطر نفت ارزان از دست می‌دهند.»

آمارهای رسمی چین از پایان سال ۲۰۲۰ تنها سه ماه را نشان می‌دهند که نفت ایران به این کشور صادر شده، از جمله ماه‌های ژانویه و مه امسال، اما گزارش‌ها حاکی از عدم کاهش صادرات نفت خام ایران به این کشور است.

بر اساس گزارش شرکت تحلیل داده‌های کپلر، صادرات نفت ایران به چین پس از اندکی کاهش در ماه آوریل در ماه‌های مه و ژوئن به بیش از ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسیده.

بلومبرگ می‌نویسد، ایران نفت خود را به قیمت تقریبا ۱۰ دلار کمتر از نفت برنت به چین می‌فروشد تا بتواند با نفت روسیه که قرار است در ماه‌ اوت وارد بازار این کشور بشود، رقابت کند. این در حالی است که پیش از حمله نظامی روسیه به اوکراین، ایران نفت خود را تخفیف چهار تا پنج دلاری به چین می‌فروخت.رادیو فردا و بلومبرگ

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …