بلینکن: در موقعیتی نیستیم که درباره توافق هسته‌ای با ایران صحبت کنیم

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز یکشنبه در پاسخ به پرسشی درباره احیای توافق هسته‌ای ایران گفت که مقامات آمریکایی در حال حاضر درباره توافق با ایران صحبت نمی‌کنند.بلینکن در برنامه «فرید زکریا جی‌پی‌اس» در شبکه سی‌ان‌ان گفت که خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای که در سال ۲۰۱۵ با ایران حاصل شد، اشتباهی وحشتناک بود.

او گفت: «از زمانی که از توافق خارج شدیم و زمانی که تلاش می کردیم به آن بازگردیم، تحولات و تغییراتی رخ داده است. اما اساساً کاری که ما سعی کردیم انجام دهیم این بود که با برخی تغییرات کوچک به توافق موجود بازگردیم. او در ادامه گفت: « توافق روی میز بود. ایران یا نتوانست یا نخواست بله بگوید. ما قرار نیست هر توافقی انجام دهیم. بلکه، باید اهداف امنیتی ما را برآورده کند. باید منافع ما را برآورده کند.»

وی ضمن اشاره به تلاش‌های واشنگتن برای احیای توافق هسته‌ای گفت که «آنها نتوانستند یا نخواستند این کار را انجام دهند. ما اکنون در وضعیتی هستیم که در مورد توافق هسته‌ای صحبت نمی‌کنیم.»بلینکن در این مصاحبه تاکید کرد که دولت بایدن خواستار آن است که ایران در جهت تنش‌زدایی گام بردارد. و آنوقت «شاید محیطی فراهم شود که بتوانیم به گفتگو درباره برنامه هسته‌ای آن‌ها بازگردیم.»

او همچنین گفت که ایالات متحده در حال اتخاذ مجموعه‌ای از اقدامات برای عقب راندن ایران است تا اطمینان حاصل شود که بازدارندگی قوی علیه ایران وجود دارد و فشار مناسب اعمال می شود و «سپس ببینیم که آیا فرصتی دو‌باره ایجاد می‌شود که بتوانیم روی توافق هسته‌ای کار کنیم.»وی بار دیگر بر راه‌حل دیپلماتیک در رویکرد با ایران تاکید اما، اضافه کرد که «این بدان معنا نیست که گزینه‌های دیگر وجود ندارند و در صورت لزوم ما به آنها متوسل نخواهیم شد.»

اینرا هم بخوانید

سازمان ملل: نزدیک به یازده میلیون افغان در داخل و بیرون از افغانستان آواره هستند

تعدادی از مهاجرین افغان که از پاکستان به افغانستان برگشت داده شده اند کمشنری عالی …