بودجه آموزش و پرورش به روایت آمار و ارقام حکومتی

بیش از 30 درصد مدارس کشور تخریبی هستند! 54 درصد نیار به بازسازی و نوسازی دارند.بیش از 67 درصد مدارس قدمتی بالای 50 سال داشته و عملا تخریبی می باشند. بیش از 45 درصد مدارس کشور سیستم گرمایشی استاندارد ندارند. 34 درصد مدارس کشور هنوز با بخاری نفتی گرم می شود و در وضعیت خطرناکی بوده و هر آن احتمال تکرار فجایع آتش سوزی و کشتار دانش آموزان در این مدارس وجود دارد. بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش سیستم گرمایشی ۱۳۶هزار کلاس درس باید استاندارد شوند و..

دولت روحانی بودجه وزارت آموزش ‌وپرورش برای سال 98 را ۴۵ هزار و ۸۳۱ میلیارد و ۳۳۳ میلیون تومان مصوب کرده و ادعا کرده است که رشد 26 درصدی داشته است.

متقابلا وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه بودجه سهمیه بندی این بودجه با یک لیست بلند بالا از دریافت کنندگان بودجه که ربطی به امر آموزش و پرورش ندارند، را ردیف کرده که بودجه های میلیاردی دریافت کرده اند. لیست دریافت کنندگان و میزان بودجه این نهاد در زیر این لینک قابل مشاهده می باشد.اطلاعات بیشتر در مورد بودجه اختصاص داده شده به دم و دستگاه عریض و طویل، نهادها و ارگانهای زیر مجموعه وزارت آموزش و پرورش حکومت را اینجا بخوانید.https://rowzane.com/news/article=141705

اینجا فقط به دو مورد از لیست نهادهایی که بودجه های هنگفت گرفته اند و کار و فعالیتهایی که باید بر اساس این بودجه بندی و با عنوانی که یدک می کشند، قاعدتا باید انجام بدهند، پرداخته میشود.بیشترین بودجه این دو مورد به امورات دیگری که در لینکی از سایت روزنه به آن اشاره شده است، اختصاص یافته است.

دو نهاد زیر مجموعه وزارت آموزش و پرورش که بیشترین بودجه از بودجه سال 98 آموزش و پرورش را به خود اختصاص داده اند،عبارتند از: نهاد آموزش‌ و پرورش استان‌ها ۴۲ هزار و ۴۹۹ میلیارد و ۸۹ میلیون،سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور هزار و ۹۷۳ میلیارد و ۹۴۶ میلیون تومان!بویژه بودجه استانی آموزش و پرورش با رقمی بالای ۴۲ هزار میلیارد تومان. این بودجه هنگفت هم در لیست مورد اشاره در لینک سایت روزنه به جزئیات تشریح شده که این بودجه ها کجا باید صرف بشوند.

در کنار این لیست و تقسیم بندی بودجه های هنگفت به نهادها و ارگانهای رنگارنگ زیر مجموعه دم و دستگاه آموزش و پرورش حکومت،اظهارات برخی مقامات دولت و مسئولان وزارت آموزش و پرورش جالب است. اینها اعلام کرده اند ۹۴ درصد بودجه مذکور” صرف پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان می‌شود”!

اشتباه نکنید منظورپرداخت حقوق های عقب افتاده معلمان نیست. بلکه برعکس حقوق های کارکنان دم و دستگاهها دهها عریض و طویل تعبیه شده در وزارت آموزش و پرورش، اداره جات استانی، شهری، موسسه ها و دهها نهادهای مذهبی و حکومتی زیر مجموعه کل این وزارت خانه ها در سراسر کشور می باشد. اینها حقوق و دستمزدهایشان برای سال آینده تامین می باشد. صدها هزار معلم با حقوق های کم و با عدم  پرداخت به موقع حقوهایشان دست و پنجه نرم می کنند.  تنها درصد بسیار ناچیزی از این بودجه صرف پرداخت حقوق معلمان میشود که آن هم باید با دهها مصوبه و درخواست اعتبار از دولت و تائید مجلس و.. پرداخت شود.

از بودجه هزار و ۹۷۳ میلیاردی سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور با حساب و کتابی که یک کارشناس حکومتی کرده و از آنجا که 94 درصد صرف پرداخت حقوق ها میشود، 6 درصد می ماند.از این 6 درصد باقیماند بودجه بعد تقسیمات بودجه و لفت و لیسهای نهادهای بی ربط به امر آموزش و پرورش، قرار است وزارت آموزش و پرورش دهها هزار مدرسه تخزیبی را تعمیر نماید و سیستم گرمایشی را استاندار بکند!!!

شهرام جمالی، معلم و کارشناس آموزش وپرورش در این باره میگوید: این مقدار بودجه، برای فعالیت‌هایی از قبیل تامین، توسعه، مقاوم‌سازی، تعمیر یا تجهیز و نگهداری فضاها، ساختمان‌ها و ماشین‌ها در نظر گرفته شده است، اما وقتی وزیر آموزش و پرورش اخیرا بودجه مورد نیاز برای فقط ایمن سازی مدارس را ۳۰۰۰ میلیارد تومان ذکر کرده است، یعنی این بودجه در بهترین حالت و به فرض جذب ۱۰۰ درصدی اعتبارات در بخش مقاوم سازی، کفاف ایمن سازی دو سوم مدارس کشور را هم نخواهد داد و این در حالی است که فقط حدود ۱۰۷ میلیارد تومان از این بودجه برای تامین یا تعمیر سیستم‌های گرمایش و سرمایشی و تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی مدارس و هنرستان‌ها در اختیار سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور قرار می‌گیرد.

بنا بر این و با در نظر داشت این وضعیت بودجه سال آینده آموزش و پرورش و با ادعای رشد 26درصدی که دولت روحانی کرده است، عملا دیگر بودجه ای برا  استاندارد کردن سیستم‌های گرمایشی مدارس و نوسازی و بازسازی مدارس نمی ماند. خود آمار حکومت میگوید۱۰۷ میلیارد تومان به امر اختصاص داده شده است!!!

نتیجه گیری بودجه 45 هزار میلیاردی که به آموزش و پرورش اختصاص یافته، بودجه ای برای رفع کمبودهای اساسی در بخش آموزش و پرورش نیست. بودجه دم و دستگاههای زیر مجموعه کل این وزارت خانه در سراسر کشور می باشد که به اعتراف مقامات حکومتی بیش از 94 درصد این بودجه صرف پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان این آپارات و دم و دستگاه عریض و طویل میشود.در کنار آن دهها موسسه و نهاد مذهبی تعبیه شده در این وزارتخانه و….

بر اساس آخرین اخبار و گزارشات حکومتی بیش از 30 درصد مدارس کشورتخریبی هستند! 54 درصد نیار به بازسازی و نوسازی دارند. بیش از 67 درصد فضاهای آموزشی قدمتی بالای 50 سال داشته و عملا تخریبی می باشند. بیش از 45 درصد مدارس کشور سیستم گرمایشی استاندارد ندارند. 34 درصد مدارس کشور هنوز با بخاری نفتی گرم می شوند و در وضعیت خطرناکی بوده و هر آن احتمال تکرار فجایع آتش سوزی در این مدارس وجود دارد. بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش سیستم گرمایشی ۱۳۶هزار کلاس درس باید استاندارد شوند و..

این وضعیت مدارس در ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی است. برای بهبود این وضعیت عملا بودجه ای در کار نیست. بودجه این بخش ها همانطوریکه بالا اشاره شد در جاهای دیگری هزینه خواهد شد و عین هر بودجه بندی دیگر و هر ساله حکومت. “اولویت های آموزشی” حکومت موضوعات دیگری است و به همین خاطر به بهانه آموزش و پرورش مورد نظر حکومت، هزاران میلیارد تومان پول را برداشته و صرف “اولویتهای حکومت” در عرصه آموزش و پرورش می کنند. تقویت دم و دستگاه و سیستم آموزشی مذهبی و تخمیر افکار و تحمیل ایدئولوژی اسلامی و فناتیسم مذهبی، تدرس قرآن و احادیث و خزعبلات امامان حکومت و مذهب شیعه، تبلیغات آموزشی وسیع برای جمهوری اسلامی و سیاستهایش، در کنار تحمیل جهل و خرافه دینی و عقب مانده به میلیونها کودک به عنوان “آموزش و پرورش” سیاست همیشگی حکومت بوده و می باشد. آموزش و پرورش و کلا مدرسه ابزاری برای حکومت و در خدمت پیسبرد سیاستهای ضد کودک و ضد مردمی حکومت، تبلیغ و ترویج مذهب و سیاستهای مذهبی می باشد. برای پیشبرد این امر حکومت همین بودجه را اختصاص داده است.

برخورداری از آموزش و پرورش با هدف شکوفایی و رشد و پرورش استعدادهای کودکان، تحصیل رایگان با امکانات استاندارد امروزی برای همه کوکان،مدارس استاندارد، با فضاهای کافی؛ باسیستم آموزشی استاندارد و به روز،بهرمند بودن از آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی و پیشرفت های بشری در عرصه آموزش و یادگیری برای کودکان، کوتاه کردن مذهب و دولت از امر آموزش و پرورش و مدرسه و… حق مسلم میلیونها کودک در ایران می باشد. برای تحمیل این ابتدایی ترین حق و حقوق کودک و حق تحصیل و برخورداری از امکانات مدرسه و.. به حکومت تروریسهای اسلامی حاکم در ایران، خانوادها به همراه میلیونها کودک چاره ای جز مبارزه و طرح این خواستها و مطالبات ندارند. چندغاز امکاناتی هم که مردم در ایران فعلا دارند،ثمره مبارزه و تحمیل آن به حکومت توسط مبارزات و اعتراضات مردم  می باشد. در عرصه آموزش و پرورش هم باید همین کار را کرد.

 

محمد شکوهی

22 دیماه 1398، 12 ژانویه 2019

اینرا هم بخوانید

وزارت بهداشت: “افزایش۴۶درصدی تعرفه‌های پزشکی جبران گذشته است”- محمد شکوهی

سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت هفته گذشته در دفاع از مصوبه شورای‌عالی بیمه مبنی …