بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون ابتلای جعفر عظیم زاده، اسماعیل عبدی و تعداد دیگری از زندانیان بند ‌۸ زندان‌ اوین به کرونا

سه شنبه هفته گذشته ‌پس از نمایان شدن علائم بیماری در برخی از زندانیان بند ‌۸ زندان اوین، مسئولین بهداری از ۱۷ نفر از زندانیان تست کرونا گرفتند که امروز یکشنبه ۱۹ مرداد ماه مشخص شده است که تست ۱۲ نفر از این ۱۷‌ نفر مثبت است. با توجه به اینکه تعداد زندانیانی که علائم بیماری داشته اند بیشتر از این ۱۷ نفر بوده و‌ انجام تست تنها برای این تعداد انجام شده است احتمال ابتلای تعداد بیشتری ‌از زندانیان به بیماری در بند ۸ بسیار بالاست. با توجه به اینکه محیط زندان، محیطی بسته و بسیار در‌هم تنیده است و تراکم زندانیان نیز بالاست چه بسا که تمام زندانیان به بیماری کرونا مبتلا شده باشند.
ما پس از‌شیوع بیماری کرونا بارها اخطار داده بودیم جان زندانیان در خطر جدی قرار دارد و محیط زندانها به هیچ عنوان سالم و امن نیست و تنها کافیست در‌ هر بند یک نفر از زندانیان و یا عوامل زندان به بیماری مبتلا گردد تا منجر به ابتلای تمام زندانیان گردد.
قوه قضائیه و مسئولین دولتی مداماً ادعا میکردند‌ که محیط زندانها بهداشتی و سالم نگه داشته می‌شود و هیچ مورد ابتلا به بیماری در میان زندانیان را گزارش نمیکردند. اما اکنون مشخص شده که جان و سلامت زندانیان کوچکترین اهمیتی برای مسئولین حکومتی نداشته است و با نگه داشتن زندانیان در زندان عملاً اراده کرده‌اند تا آنها را به مسلخ مرگ بفرستند.
از همان ابتدای شیوع بیماری کرونا حاکمیت و نهادهای تصمیم‌گیر با پنهان کاری و عدم قرنطینه شهرهای مبدا بیماری، کل کشور را درگیر این بیماری کردند و پس از درگیر شدن کل جامعه، بقول خودشان ‌‌برای اجتناب از اعتراضات مردم در اثر فقر و گرسنگی مراکز کاری را بازگشایی کرده و تعداد بسیار زیادی از مردم را به کشتن دادند مبادا که کسری از ثروتهای جامعه را که نزد خود به یغما برده بودند صرف سلامت جامعه بکنند.
اگر از همان ابتدا زندانیان را یا آزاد‌ میکردند و‌ یا به مرخصی میفرستادند‌ اکنون شاهد گسترش زیاد بیماری در میان زندانیان نبودیم.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت سلامت جعفر عظیم زاده و دیگر زندانیان مبتلا به کرونا اعلام میدارد که مسئولیت حفظ جان و سلامتی زندانیان تماماً به عهده قوه قضائیه و دیگر نهادهای حاکمیتی است. زندانیان بایست فوراً و بدون قید و شرط آزاد گردند و در مراکز درمانی دولتی به فوریت تحت مداوا قرار گیرند. لازم به ذکر است که مقامات قضائی و دولتی بایست نسبت به وقوع چنین فاجعه‌ای در میان زندانیان پاسخگو بوده و در راستای حفظ جان زندانیان اقدام به آزادی تمامی آنان نمایند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۹ مرداد ۹۹

اینرا هم بخوانید

 کمیته بین المللی علیه اعدام: کارزار نجات شریفه محمدی می تواند و باید موفق شود!

از زمان صدور حکم اعدام برای شریفه محمدی در تاریخ ۱۴ تیرماه ۱۴۰۳ به اتهام “بغی” یعنی قیام مسلحانه، …