بیانیه انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز PS752 در مورد حکم دادگاه انتاریو علیه شرکت هواپیمایی اوکراین 

امروز دادگاه عالی انتاریو حکمی را علیه شرکت هواپیمایی اوکراین و به نفع خانواده‌ها صادر کرد. بر اساس این حکم برای دادگاه مشخص شد که شرکت هواپیمایی اوکراین در اقدام به جلوگیری از برخاستن پرواز PS752 از تهران در هجدهم دی‌ماه ۱۳۹۸ کوتاهی کرده است. بر اساس این حکم گزارش‌های جمهوری اسلامی قانع‌کننده نبوده است و ادعای این حکومت مبنی بر خطای انسانی رد شده است. 

علاوه بر اثبات اهمال شرکت هواپیمایی اوکراین در جلوگیری از پرواز در شب هجدهم دی‌ماه، در حکم صادره نکات بسیاری علیه جمهوری اسلامی وجود دارد. قاضی این پرونده با توجه به قابلیت‌های دستگاه‌های راداری نظامی و دستگاه پدافند، توضیحات جمهوری اسلامی مبنی بر خطای انسانی را بی‌معنا می‌داند. در جای دیگری قاضی بر مسوولیت جمهوری اسلامی بر بستن فضای هوایی کشور در آن ساعات تاکید می‌کند. 

این دعوای حقوقی به صورت مستقل از انجمن توسط بسیاری از اعضای خانواده‌ها مطرح شده بود. حمایت انجمن از خانواده‌ها در این زمینه محدود به پاسخ به سؤالات آن‌ها و به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی بود که قبلاً به عنوان بخشی از تلاش‌های تیم حقیقت‌یاب انجمن و تلاش‌های جاری ما جمع آوری شده بود.  

انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز PS752 همچنان متعهد به جستجوی حقیقت و عدالت برای جانباختگان پرواز است. این حکم مسئولیتی را که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران در قبال سرنگونی پرواز PS752 بر عهده دارند، نقض و یا نفی نمی‌کند بلکه بر آن تاکید می‌کند. اقدامات حقوقی انجمن در سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی، دیوان بین‌المللی دادگستری و دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه تحت تاثیر این حکم قرار نخواهد گرفت.

اینرا هم بخوانید

درخواست ٥٠٠ نفر از نمایندگان پارلمان و مجالس ایالتی آلمان برای قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی

۱۶۰ نماینده پارلمان و حدود ۳۵۰ نماینده مجالس ایالتی آلمان بیانیه‌ای را امضا کردند که …