بیانیه مشترک ۴ کشور عربی: قطر به تعهدات خود پایبند نبوده است

۴ کشور پادشاهی سعودی، بحرین، امارات و مصر بیانیه مشترکی را به این مضمون صادر کردند:

۴ کشور تایید کردند اسنادی که توسط شبکه خبری CNN و از جمله توافق ریاض (۲۰۱۳) و الحاقیه اجرایی آن و توافق تکمیلی ریاض در سال ۲۰۱۴ منتشر شده همگی نشان می‌دهند که دولت قطر در انجام وظایف خود تخلف کرده و تعهدات خود را نقض کرده است.

۴ کشور تاکید کردند که ۱۳ خواسته آنها از دولت قطر برای انجام وظایف و تعهدات قبلی این کشور مندرج در توافق ریاض، الحاقیه اجرایی و توافق تکمیلی ریاض می باشد و کاملا با مفاد این قراردادها مطابقت دارد.

تلویزیون العربیه روز دوشنبه اسناد محرمانه‌ توافق‌هایی را منتشر کرد که در طی سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بین کشورهای شورای همکاری خلیج و شیخ تمیم، امیر قطر امضا شده است.

این اسناد نشان می‌دهد که شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر تمامی مواد خواسته شده از سوی کشورهای خلیج را امضا کرده تا از این طریق روابط برادرانه برقرار گردد.

بر أساس این اسناد امیر قطع کتبا و در حضور رهبران کشورهای خلیج متعهد شده تا تمامی مفاد توافق‌نامه را انجام دهد.

براساس این توافق‌نامه دولت قطر پذیرفته از سازمان اخوان‌المسلمین حمایت مالی نکند و تمامی عوامل این سازمان که شهروند قطر نمی‌باشند را اخراج کند.

همچنین به شهروندان اخلال‌گر دیگر کشورهای خلیج پناه ندهد و از سازمان‌ها و گروه‌های یمنی که در تعارض با کشورهای منطقه هستند پیشتیبانی نکند و دفاتر موسساتی را ببندد که از شهروندان خلیجی برای انجام خرابکاری در کشورهایشان حمایت می‌کند.

مفاد قرارداد ریاض در سال ۲۰۱۳ با همکاری دولت کویت تنظیم شده بود و به امضای شیخ تمیم رسیده است. بر أساس این قرارداد، قطر نباید به شهروندان خرابکار دیگر کشورهای خلیج تابعیت اقامت در این کشور را بدهد.العربیه

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …