تأکید بایدن بر “حمایت آهنین” آمریکا از اسرائیل در قبال ایران

 جو بایدن تأکید کرد واشنگتن از امنیت اسرائیل در قبال تهدیدات تهران با تمام قوا دفاع خواهد کرد. آمریکا از چهار کشور عربی خواسته پیام‌های هشدار واشنگتن را به تهران منتقل کنند.

و ی در یک کنفرانس خبری با اشاره بر تهدیدات جمهوری اسلامی مبنی بر انجام “حمله‌ای قابل‌توجه” علیه اسرائیل، بر حمایت “آهنین” ایالات متحده از اسرائیل تأکید کرد. او گفت: «همانطور که نخست‌وزیر نتانیاهو گفتم، تعهد ما به امنیت اسرائیل در قبال این تهدیدات از سوی ایران و گروه‌های نیابتی آن آهنین است.»بایدن اضافه کرد: «بگذارید یک بار دیگر بگویم، آهنین. ما هر چه در توان داریم برای حفاظت از امنیت اسرائیل به کار خواهیم گرفت.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز در تماسی تلفنی با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل با تکرار اظهارات بایدن، تأکید کرد واشنگتن در مقابل هرگونه تهدیدی از سوی ایران، از اسرائیل حمایت می‌کند.به گزارش رویترز بلینکن و گالانت همچنین در مورد تلاش‌های جاری در رابطه با آزادی همه گروگان‌ها از طریق توافق بر سر ایجاد وقفه فوری در غزه گفت‌وگو کردند.

در همین حال یک منبع آگاه به رویترز گفته برت مک‌گورک، مسئول میز خاورمیانه در شورای امنیت ملی کاخ سفید و فرستاده آمریکا به خاورمیانه، از وزرای خارجه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر و عراق خواسته تا با ارسال پیام هشدار آمریکا به ایران، از تهران بخواهند از افزایش تنش با اسرائیل خودداری کند.

وبسایت “اکسیوس” نیز با انتشار این خبر گزارش داده یک مقام ارشد اسرائیلی گفته اسرائیل از آمریکا خواسته تا با ارسال پیام‌های هشداردهنده خصوصی و عمومی و همچنین نمایش توان نظامی خود در منطقه بر واکنش ایران و محدود کردن آن تأثیر بگذارد.کاخ سفید از اظهارنظر در رابطه با این گزارش‌‌ها خودداری کرده است.

در همین حال اکسیوس به نقل از دو مقام اسرائیلی نوشته ژنرال اریک کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) قرار است روز پنج‌شنبه با سفر به اسرائیل، با گالانت و مقامات ارشد نیروی دفاعی اسرائیل در رابطه با هماهنگی‌ها در صورت حمله احتمالی ایران و گروه‌های نیابتی‌اش به اسرائیل گفت‌وگو کند. یک مقام وزارت دفاع آمریکا به اکسیوس گفته سیاست وزارت دفاع این است که “در رابطه با سفر افسران خود به دلایل امنیتی اطلاع‌رسانی نکند.” دویچه وله

*گزارش بلومبرگ از حملهٔ «قریب‌الوقوع» موشکی یا پهپادی ایران به اسرائیل

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از منابع آگاه، می‌گوید ایالات متحده و متحدانش بر این باورند که حملات موشکی یا پهپادی بزرگ توسط ایران یا نیروهای نیابتی آن علیه اهداف نظامی و دولتی در اسرائیل قریب الوقوع است.

این منابع آگاه که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که این حمله احتمالی، احتمالاً با استفاده از موشک‌های با دقت بالا، ممکن است در روزهای آینده رخ دهد. بر اساس ارزیابی‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل، تنها درباره زمان دقیق این حملات اطمینان وجود ندارد .

اینرا هم بخوانید

بازنشستگان مخابرات چه می‌خواهند؟

ایلنا:در طول یک سال اخیر، بازنشستگان مخابرات هر هفته به طور سراسری در استان‌های مختلف در …