وعده تامین اجتماعی : کارگران معدن “یورت” حقوق و مستمری دریافت خواهند کرد

ایرنا:در حادثه انفجار معدن زغال سنگ آزادشهر 43 معدن چی جان خود را از دست دادند که پیکر 42 نفر آنها از زیر آوار خارج شده و برای همگی علاوه بر صدور جواز دفن؛ حُکم دریافت حقوق و مستمری بازماندگان صادر شده است.

علی اصغر نیک نیا مدیرکل تامین اجتماعی گلستان گفته است: از 42 نفر جان باخته معدن آزادشهر که برای آنها حکم مستمری صادر شده 104 نفر بازمانده (عیال) است.
با بیان اینکه جوان ترین کارگر جان باخته در معدن آزادشهر 29 سال و مسن ترین آنها 55 سال داشته است، گفت: میانگین سنی کارگران جان باخته در این حادثه غم بار 36 سال است.
تمام 42 کارگر جان باخته متاهل بوده اند و سن جوان ترین همسر کارگران 23 سال و مسن ترین آنها 48 سال و میانگین سنی همسران 32 سال است.
از کارگران جان باخته معدن آزادشهر 62 فرزند شامل 33 دختر و 29 پسر باقی مانده که میانگین سن آنها 10 سال است و کوچکترین آنها نوزادی 2 ماهه می باشد.
مدیرکل تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه گفته می شود لیست بیمه کارگران معدن آزادشهر ناقص بوده و برای برخی از آنها مشاغلی همچون آرایشگری و غیره درج و محاسبه شده است، این موضوع را از اساس تکذیب کرد و گفت: اگر همچنین چیزی وجود داشت با توجه به مقررات و قوانین تامین اجتماعی صدور احکام مستمری برای بازماندگان دچار مشکل می شد در حالیکه این موضوع در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون مشکل خاص انجام شد.
نیک نیا خاطرنشان کرد: کف حقوق و پایین ترین پرداختی به هر خانواده بازماندگان جان باخته معدن آزادشهر ماهیانه یک میلیون و 50 هزار تومان خواهد بود.
وی در خصوص سنوات و فوق العاده های حقوقی کارگران؛ ابراز داشت: فرضا اگر هم در بحث محاسبه سنوات و پرداخت اضافه کار و بُن کارگران نواقصی وجود داشته است این موضوع خارج از حیطه کار تامین اجتماعی و در حوزه مسوولیت اداره کار است اما از حیث پرداختی حق بیمه کارگران معدن آزادشهر مشکلی وجود نداشته است.
معدن زغال سنگ قشلاق یورت (چادر زمستانی) آزادشهر در نزدیکی روستایی به همین نام واقع در 90 کیلومتری شرق گرگان مرکز استان گلستان مقارن ظهر چهارشنبه 13 اردیبهشت منفجر شد که مطابق آخرین آمار ثبت شده 73 نفر مصدوم و 43 نفر جان باخته داشت.

اینرا هم بخوانید

تجمع مقابل وزارت خارجه سوئد در اعتراض به مماشات این دولت با جمهوری اسلامی و آزادی حمید نوری

یکشنبه ۱۶ ژوئن اعتراض به مماشات دولت سوئد با جمهوری اسلامی در رابطه با آزادی …