تاکید ترامپ بر تعهد آمریکا نسبت به ماده پنج منشور ناتو

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای نخستین بار تعهد این کشور نسبت به ماده پنج منشور پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را صریحا مورد تاکید قرار داد. عدم تاکید بر این تعهد نگرانی‌هایی برای اعضای ناتو به همراه آورده بود.

دوهفته پیش در اجلاس ناتو در بروکسل حاضر نشد در جمع هم‌پیمانان خود در ناتو تعهد ایالات متحده آمریکا نسبت به ماده پنج از منشور پیمان آتلانتیک شمالی را مورد تاکید قرار دهد. گویی ترامپ به زمانی دو هفته‌ای برای این کار احتیاج داشت.

ترامپ اکنون پس از دیدار و گفت‌وگو با کلاوس یوهانیس، رئیس‌ جمهوری رومانی، در یک کنفرانس مطبوعاتی با او در واشنگتن، در جواب یک خبرنگار در باره رابطه آمریکا با ماده‌ی پنج منشور ناتو گفت: «من آمریکا را به ماده پنج متعهد می‌کنم.»

بیشتر بخوانید: ترامپ: کشورهای عضو ناتو باید هزینه‌های گذشته خود را بپردازند

در ماده پنج منشور ناتو کشورهای عضو توافق کرده‌اند که حمله‌ای مسلحانه به یک یا چند کشورعضو ناتو به معنی حمله‌ای علیه تمامی کشورهای عضو تلقی می‌شود و کشورهای عضو ملزم به کمک به یکدیگر برای دفع حمله هستند.

تاکنون از ماده پنج منشور ناتو تنها یک بار استفاده شده و آن هم پس از رخداد تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی در آمریکا بوده است.

پس از آن که ترامپ در نشست ناتو حاضر نشد آمریکا را به ماده پنج منشور ناتو متعهد نشان دهد، انتقادهای اعضای ناتو به آمریکا افزایش یافت. کاخ سفید سعی کرد موضوع را کم‌اهمیت جلوه دهد و مشاور امنیت ملی ترامپ، هربرت ریموند مک‌مستر در این باره گفت رئیس جمهوری آمریکا به این ماده قطعا متعهد است.

ترامپ اما پیشتر نیز به شدت به ناتو انتقاد کرده و تردید خود را نسبت به کارایی این پیمان در آینده اعلام کرده بود. همین انتقادهای رئیس جمهوری آمریکا نسبت به ناتو بسیاری از اعضای این پیمان را سردرگم کرده بود.

افزایش بودجه دفاعی اعضای ناتو

ترامپ روز ۲۵ مه در مراسمی از آلمان و کشورهای دیگر عضو ناتو انتقاد کرد و  آنها را متهم کرد که به ایالات متحده آمریکا مبالغی سنگین بدهکار هستند. او مدتی است از اعضای ناتو می‌خواهد بودجه دفاعی خود را به شدت افزایش دهند.

به گزارش خبرگزاری آلمان انتقاد ترامپ در شرایطی بود که بسیاری از کشورهای عضو ناتو پیشتر کوشیده بودند خود را به مواضع جدید آمریکا نزدیک کنند و هر سال برنامه فعالیت‌های خود را در افزایش بودجه دفاعی کشورشان اعلام کنند.

بیشتر بخوانید. شکوه و شکایت ترامپ از آلمانی‌ها

ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی با کلاوس یوهانیس، رئیس‌ جمهوری رومانی، بار دیگر به موضوع افزایش بودجه نظامی کشورهای عضو ناتو پرداخت و گفت حمایت از دیگر کشورها در ناتو یکی از دلایلی است که او خواستار افزایش بودجه دفاعی کشورها شده است.

به گفته ترامپ “برای رسیدن به قدرت نظامی بسیار، بسیار نیرومند، باید بودجه لازم برای تهیه آن نیز موجود باشد.”

رهبران و نخست وزیران کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۱۴ میلادی تصویب کردند حداکثر تا سال ۲۰۲۴ میلادی دو درصد از درآمد ناخالص داخلی خود را صرف تجهیزات نظامی کنند. این هدف اما با برداشت‌های متفاوت کشورهای عضو ناتو همراه بود.

آمریکا می‌خواهد همه کشورهای عضو ناتو از هم‌اکنون دو درصد درآمد ناخالص داخلی خود را صرف تجهیزات نظامی کنند، اما دولت آلمان بر این نظر است که باید هدف دو درصد در سال ۲۰۲۴ مد نظر باشد و در این راستا کشورهای عضو باید برنامه‌ای داشته باشند که تا سال ۲۰۲۴ به هدف خود دست یابند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.عاطفه از پرونده‌سازی …