تجمع اعتراضی کارگران کاغذ سازی پارس و طبیعت سلولز و میان آب در شوش و اخبار اعتراضی دیگر


امروز دوم اردیبهشت بیش از۴۰۰ نفر از کارگران کاغذ سازی پارس و طبیعت سلولز زیر مجموعه شرکت کاغذ سازی پارس و شرکت میان آب هفت  تپه در اعتراض به اخراجها و حمایت از همکاران اخراجی خود مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند.  بنا بر خبرها حدود صد کارگر پارس طبیعت سلولز اخراج شده اند. کارخانه کاغذسازی پارس نیز چند روزی است که تولید نمیکند و کارگران در معرض اخراج قرار دارند. بعلاوه کارگران میان آب کارگران فصلی ای هستند که قرار بوده بعد از سیزده فروردین قراردادشان تمدید شود. اما آنها نیز از کار اخراج شده اند.

در این روز همچنین شماری از کارگران اخراجی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، در ادامه اعتراضاتشان علیه اخراجها مقابل ساختمان مجلس در تهران دست به اعتراض زدند. در رابطه با این موضوع این کارگران قبلا  مقابل محل کار خود تجمع کرده  و خواستار بازگشت به کار فوری خود و لغو احکام اخراج شده بودند. در روزهای پایانی اسفندماه سال گذشته و بدنبال اعتراض قدرتمند کارگران گروه ملی فولاد اهواز،  تعدادی از کارگران معترض با پرونده سازی “حراست” و به دستور ” علی محمدی” مدیرعامل شرکت از کار اخراج شده و گروه دیگری نیز به ورزشگاه غدیر اهواز تبعید شدند.

اعتراض به مشکل آب برای کشت با خواست حقابه به خواست سراسری کشاورزان تبدیل شده است. در این رابطه کشاورزان در اصفهان تجمعات اعتراضی پیوسته ای داشته اند. امروز دوم اردیبهشت نیز در رابطه با همین موضوع  و کمبود شدید آب و جلوگیر از مشکلات باغات بخاطر  قطع برق در فصل تابستان،  باغداران و نمایندگان چاه های آب تاکستان با مطالبه حقابه از سدهای طالقان و کینه ورس مقابل درب فرمانداری  جمع شدند.

آخرین خبر مربوط به کمپین مبارزاتی پرستاران برای حذف اضافه کاری های اجباری است. در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، پرستاران در بیمارستان‌های شهرهای مختلف،  اعتراضاتی علیه اضافه‌کاری اجباری و فشار سنگین کاری و سطح نازل حقوقهایشان داشته اند. از جمله برخی از پرستاران مشهد به دیوان عدالت شکایت برده‌ا و دست از اضافه‌کاری اجباری کشیده‌اند. در روزهای اخیرنیز حدود ۲۰۰ پرستار بیمارستان شهید رجایی شیراز در اعتراض به شیفت‌های زیاد و مبلغ بسیار ناچیز اضافه‌کاری اجباری، درخواستِ عدم اضافه کاری اجباری را پر کرده‌اند. این پرستاران می‌گویند که دیگر حاضر نیستند که به اضافه‌کار اجباری که بیکاری صرف است، تن بدهند. مزد اضافه کاری اجباری پرستاران بسیار ناچیز و رقمی بین ۱۶ تا ۲۰ هزار تومان برای هر ساعت کار است.  

حزب کمونیست کارگری ایران

۲ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۲۱ آپریل  ۲۰۲۴

اینرا هم بخوانید

اعتصاب گروههایی از کارگران پروژه ای نفت در عسلویه و تجمع بخش های مختلف بازنشستگان در کرمانشاه

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت گزارشی از اعتصابات بخش هایی از کارگران پروژه ای …