تجمع سراسری معلمان در میانه جو «شدید» امنیتی و حضور پرتعداد پلیس ویژه

ر پاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، تجمعات معلمان در شهرهای مختلف ایران از جمله مناطق کردنشین روز پنج‌شنبه، ۲۶ خردادماه، در میانه جو شدید امنیتی و حضور نیروهای انتظامی و اطلاعاتی آغاز شده است.

تصاویر متعددی از گردهمایی هسته‌های اولیه معلمان در شهرهای مریوان، سنندج، تهران، اندیمشک، سقز، بوکان، همدان و کرج منتشر شده است.

ویدئوهایی از تهران نشان می‌دهد ماموران امنیتی و یگان ویژه به طور گسترده مقابل مجلس شورای اسلامی حضور دارند تا مانع از برگزاری تجمع شوند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی همچنین از جو شدید امنیتی در مشهد برای جلوگیری از گردهمایی معلمان خبر می‌دهند.

در مریوان، معلمان با وجود جو امنیتی سنگین، مقابل اداره آموزش و پرورش این شهرستان تجمع کرده‌اند.

گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حاکی است در شهر کامیاران، حضور نیروهای امنیتی در کوچه‌ها و خیابان‌های منتهی به اداره آموزش و پرورش این شهر، به اندازه‌ای است که حالت «حکومت نظامی» به خود گرفته است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی از شکل‌گیری هسته‌های اولیه تجمع در اصفهان با وجود حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و پلیس خبر می‌دهند.

گزارش شده عزیز قاسم‌زاده، معلم و سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان، صبح امروز پنجشنبه ۲۶ خرداد ماه، قبل از آغاز تجمعات اعتراضی معلمان در رشت، توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

دست‌کم ده فعال صنفی در سقز و دیواندره نیز در آستانه فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برای تجمع سراسری معلمان بازداشت شدند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن صدور فراخوان برای تجمع دوباره معلمان، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط همه معلمان بازداشتی شده است.

بیانیه این شورا می‌گوید: «با صدایی بلند و رسا اعلام می‌کنیم، چنان‌چه همکاران ما سریعاً و بی‌قید و شرط آزاد نشوند، و خواسته‌های به‌حق و قانونیِ معلمانِ ایران اجرا نشوند، اعتراضات صنفی ادامه خواهد یافت.»

معلمان ایران در این سال‌ها بارها در اعتراض به وضعیت معیشتی و بی‌توجهی حکومت به خواسته‌های خود تجمعات اعتراضی مسالمت‌آمیز برگزار کرده‌اند، اما واکنش حاکمیت نسبت به این تظاهرات مسالمت‌آمیز، بازداشت و برخورد خشونت‌آمیز و سرکوب بوده است.

تصویب ناقص طرح رتبه‌بندی معلمان، اجرا نشدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و سرکوب «مستمر و نظام‌مند» فعالان صنفی و نیز بازداشت معلمان، از محورهای اصلی اعتراضات فرهنگیان در یک سال گذشته بوده است. از رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

چهار زندانی سیاسی به اتهام دست داشتن در آتش‌سوزی زندان اوین،مجموعا ۳۳ سال زندان محکوم شدند

در پی برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان آتش‌سوزی زندان اوین در مهر ماه …