ترامپ: اوباما در اعتراض‌ها علیه جمهوری‌خواهان و افشای اطلاعات دست دارد

ترامپ روز سه‌شنبه دهم اسفند باراک اوباما، رییس‌جمهوری پیشین این کشور، را متهم کرد که «در برخی اعتراض‌ها علیه جمهوری‌خواهان در سراسر آمریکا نقش دارد».

ترامپ در یک گفت‌وگوی تلویزیونی و ساعاتی پیش از سخنرانی در کنگره آمریکا، در پاسخ به پرسشی درباره اعتراض‌ها در نقاط مختلف این کشور علیه قانونگذاران جمهوری‌خواه گفت: «به نظر او، پرزیدنت اوباما در این اعتراض‌ها نقش دارد زیرا افراد وابسته به او قطعا در این اعتراض‌ها دخالت دارند».

وی در این گفت‌وگو که با شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» انجام شد،‌ افزود: به نظر او، «افشاگری عمده‌ای در کاخ سفید در جریان نیست».

پیشتر برخی گزارش‌ها حاکی از این بود که بعضی از کارکنان دفتر شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، به دلیل افشای محتوای جلسات خصوصی، مؤاخذه شده‌اند.

رییس‌جمهوری آمریکا همچنین گفت که «طرفداران باراک اوباما، اسرار کاخ سفید را فاش می‌کنند» و اضافه کرد «می‌پذیرد که این سیاست است و این‌گونه مسائل ادامه خواهد داشت».

وی گفت: «فراموش نمی‌کنیم که اشخاصی از کمپین دیگر داریم. اشخاصی که از دولت‌های قبلی هستند».

باراک اوباما هنوز به این سخنان دونالد ترامپ واکنش نشان نداده است.

وی دی‌ماه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی» گفته بود: «سعی می‌کند رییس‌جمهوری منتخب آمریکا را متوجه کند که حکومتداری با اداره یک کارزار انتخاباتی تفاوت دارد و از این پس پایتخت‌ها و مردم سراسر جهان و بازارهای مالی سخنان او را جدی خواهند گرفت».

 اوباما افزوده بود: «دونالد ترامپ باید به نهادهای ایالات متحده احترام بگذارد».

این نخستین بار نیست که رییس‌جمهوری آمریکا از باراک اوباما انتقاد می‌کند. آقای ترامپ پیشتر با انتقاد از سیاست‌های تهران،‌ به ویژه پس از آزمایش موشکی روز دهم بهمن ایران گفته بود که ایران «با آتش بازی نکند» و ایران «متوجه نیست که رییس‌جمهور اوباما تا چه حد با آنها مهربان بوده است؛ اما من این طور نیستم».

رییس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با فاکس نیوز همچنین ابراز امیدواری کرد که افزایش ۵۴ میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا با یک اقتصاد قوی‌تر و کاهش بودجه سایر حوزه‌ها ممکن شود.

وی گفت که پول بسیار بیشتری در حوزه نظامی هزینه خواهد شد.

کاخ سفید روز نهم اسفند اعلام کرده بود که دونالد ترامپ، افزایشی ۵۴ میلیارد دلاری در بودجه دفاعی آینده آمریکا پیشنهاد می‌کند که از محل صرفه‌جویی در برنامه‌های داخلی و کمک‌های خارجی تأمین خواهد شد.

بر اساس این گزارش، قرار است بودجه دفاعی برای آمریکا و میزان هزینه‌های داخلی، در ماه آینده ارائه شود. پیشنهادهای مربوط به مالیات و سایر برنامه‌ها بعدا ارائه خواهد شد.

افزایش بودجه ۱۰ درصدی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از جمله تعهدات دونالد ترامپ در زمان مبارزات انتخاباتی‌اش برای تقویت ارتش آمریکا بود. او روز جمعه ششم اسفند هم تصریح کرده بود که برای بزرگترین توانمندسازی ارتش در تاریخ آمریکا از کنگره در خواست بودجه‌ای عظیم خواهد کرد تا توان دفاعی کشور بهتر و مستحکم‌تر شود.

بر اساس این گزارش، بودجه نظامی پیشنهادی دولت دونالد ترامپ برای سال آینده ۶۰۳ میلیارد دلار است، رقمی که رئیس کمیته خدمات نظامی مجلس نمایندگان آن را «بسیار پایین» دانسته است.رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …